Yaz tatilinden sonraki ilk podcast bölümünde Palle ve Casi, yine “Casa Casi” de Facebook hakkında konuşuyorlar. Bu sefer Meta Group’un yakın zamanda kaydettiği satışlardaki ilk düşüşle ilgili. Facebook/Meta şimdi gerçekten düşüşte mi?

Elvis’in 1968’de özel televizyon programını silip süpürmesinden bu yana insanlık tarihinin en büyük geri dönüşünden daha az değil: Neredeyse iki aylık bir yaz tatilinin ardından NextPit podcast’i geri döndü ve “Casa Casi” yeniden açıldı. Umarız zamanı kullanmışsınızdır ve şu ana kadar yaz mevsimini iyi geçirmişsinizdir. Her halükarda, yeni bölümlere enerjik bir şekilde başladık ve başlıyoruz.

Maalesef Fabi olmadan büyük bir kayıpla başlamak zorunda kaldığımız bugünkü bölüm için minnettar bir kurban seçtik: Mark Zuckerberg!

Facebook artık başarısız olamayacak kadar büyük değil

Mark Zuckerberg ve şirketi ile birkaç kez çalıştık (bağlantılar aşağıda gösteri notlarında). Son zamanlarda, çoğunlukla, hala aşırı derecede zorladığı metaverse’siyle ilgiliydi. Ancak bugün biraz farklı bir yaklaşım seçtik: Her şeyden önce, elbette, grubun yakın zamanda açıklanan üç aylık rakamları üzerinde çalışmamız gerekiyor. Sonuçta Meta, halka arzdan bu yana ilk kez satışlardaki düşüşten şikayet ediyor!

Öte yandan, Facebook’un yüzü hakkında konuştuk. Gittikçe daha fazla, Facebook “makaraları” zorluyor – TikTok’tan utanmadan kopyalanan kısa videolar. Şirket bir zamanlar Snapchat hikayelerini yeniden yarattı ve onunla çok başarılı. Makaralarla aynı numaranın tekrar başarılı olacağından şüpheliyiz.

Gelecekte, Facebook makaraları daha da belirgin bir şekilde göstermek istiyor. Ardından ana besleme kısa videolarla serpiştirilirken, arkadaşlarınızın gönderileri ikinci bir beslemede bulunur. Balonunuzun gönderilerini kronolojik sırayla burada görebilmeniz güzel olabilir – ancak besleme her seferinde açıkça kontrol edilmelidir.

Bu tersine çevrilmiş kısa videolara odaklanma, Metaverse takıntısı, sahte haberler ve nefret e-postaları üzerindeki kontrol eksikliği ve son fakat en az değil, satışlardaki son düşüş bizi şuna inandırdı: Facebook artık başarısız olamayacak kadar büyük değil. Grup hala neredeyse üç milyar insan için bir oyun alanı. Bu, Zuckerberg ve ekibi için çok geç olmadığı anlamına geliyor.

Meta her an işleri tersine çevirebilir – eğer Mark Zuckerberg, Facebook’un bir zamanlar istediği ve hala iddiası olarak kullandığı şeyi yapmaya karar verirse: “Arkadaşlarla bağlantı kurun”.

Bunu nasıl görüyorsunuz? Palle ve benim gibi, Facebook’un asal dönemini aştığını ve şimdi yavaş yavaş önemini kaybettiğini düşünüyor musunuz? Yoksa tamamen farklı mı görüyorsunuz? Düşüncelerinizi paylaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin (gösterim notlarına bakın) veya yorumlarda bize bildirin.


Casa Casi 61: Notları Göster

Geri bildiriminizi istiyoruz! WhatsApp, Signal ve Threema’da sesli mesajlarla (ve tabii ki yazılı yorumlarla) katılabilirsiniz. Tepkilerinizi, övgülerinizi, eleştirilerinizi ve iyileştirme önerilerinizi ve tabii ki heyecan verici konu önerilerinizi bekliyoruz. Geri bildiriminiz için telefon numaramız ve Threema kimliğimiz:

  • Telefon numarası: +49 160 98090008
  • Threema Kimliği: EB6YBNSE

MeTachelles – Mart ayındaki Palles bülteni, içinde Meta ile zaten uğraştı
ayna – Meta’daki satış düşüşüyle ​​ilgili basın yorumları.
ayna – Facebook, halka arzdan bu yana satışlarında ilk düşüşle
Meta – 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin üç aylık rakamlar (PDF dosyası)
t3n – Instagram’da geri alınan değişikliklerle ilgili makale
Facebook’u çökertti! – Casa Casi Bölüm 26 ile ilgili makale
Metaverse’e mi? Evet, elbette – ama lütfen Facebook ile değil! – Casa Casi 32. bölüm makalesigenel-27