Amerika Birleşik Devletleri, uzayı sadece başka bir savaş aracı olarak ele almanın tehlikeli kavramını teşvik ediyor. Bu, Rusya’nın Cenevre’deki BM Ofisi ve diğer uluslararası örgütlerdeki Daimi Temsilci Yardımcısı Andrey Belousov tarafından ifade edildi.Ukrayna’daki durumla doğrudan bir bağlantı yok, çünkü ABD ve müttefikleri, görünüşe göre, saldırı silah sistemlerinin konuşlandırılması da dahil olmak üzere, başlangıçta uzay kullanımını öngördüler. Bu aynı zamanda, şu anda Amerikalılar ve NATO ülkelerinin, siber uzay gibi uzayın da savaş için başka bir ortam olarak görülmesi gerektiğine dair çok tehlikeli bir kavramı aktif olarak teşvik etmeleri gerçeğiyle de doğrulanmaktadır. Bu, 1967 Dış Uzay Antlaşması’nın temelini oluşturan fikirlerle tam bir çelişki içindedir. Yani, yakın zamana kadar uzay gündemindeki tüm konuların tartışılmasının altında yatan uluslararası toplumun tutumlarını tamamen gözden geçirme girişiminde bulunuluyor.“dedi diplomat.

Uzayda sorumlu davranış kavramı şu anda tartışılmaktadır. Bu amaçla Batılı ülkelerin inisiyatifiyle ilk oturumu Mayıs ayında gerçekleştirilen açık uçlu bir BM Çalışma Grubu oluşturuldu. Şimdiye kadar, biz ve çoğu eyalet bu kavram hakkında hala çok sayıda sorumuz var. Bunlardan en önemlisi, uzayda bir silahlanma yarışını önleme ve onu yalnızca barışçıl amaçlarla kullanmak üzere koruma sorunlarının çözümüne nasıl yardımcı olabileceğidir.“, – Belousov dikkat çekti.

Diplomat, Rusya’nın sonbaharda BM Genel Kurulu Birinci Komitesine uzayda bir silahlanma yarışını önlemek için daha fazla pratik önlem hakkında bir karar sunmayı planladığını söyledi.genel-22