Daha çok Ctrl+Alt+Del olarak bilinen parantez, hemen hemen her bilgisayar kullanıcısına aşinadır. Bugün, Microsoft’un kurucusu Bill Gates, tuş kombinasyonundan pişmanlık duyuyor ve yaratılması için IBM’i suçluyor.

Herkes muhtemelen bu tuş kombinasyonuna daha önce basmıştır: Ctrl+Alt+Del. Bir Windows bilgisayarında oturum açmak veya görev yöneticisini açmak uzun zaman aldı. Ancak, bu tuş kombinasyonu hiçbir zaman gerçekten pratik olmadı, sonuçta onu yürütmek için iki elinize de ihtiyacınız var. Ve aslında, Microsoft’un kurucusu Bill Gates bile bunu böyle görüyor – bugün kıskaç kulpunun piyasaya sürülmesinden pişmanlık duyuyor.

Yardımına ihtiyacımız var. Lütfen 1 dakikanızı ayırın ve aşağıdaki üç soruyu yanıtlayın:

Ctrl+Alt+Del bir “Hata”ydı

zaten birinde Harvard Üniversitesi’nde röportaj 2013’te Gates, sıkmayı “böcek” olarak nitelendirdi. Daha sonra bir etkinlikte tekrar soruldu. Gürültülü “KuvarsGates, New York’taki Bloomberg Küresel İş Forumu’nda şunları söyledi: “Açıkçası, ilgili kişiler bu görev için farklı bir anahtar seçmeliydi.”

Bugün aldığı karardan pişmanlık duyup duymadığı sorulduğunda Gates, “Başkalarını tehlikeye atmadan geri dönüp hayattaki küçük şeyleri değiştiremezsiniz” yanıtını verdi. Küçük bir değişiklik yapabilseydim, bunu bir anahtara koyardım.”

Ayrıca okuyun: Windows 11 burada! Bakılması gereken yenilikler

IBM’de tasarımcı suçlu

2013’te Gates, yıllarca karmaşık Ctrl+Alt+Del tuş kombinasyonuyla neden uğraşmak zorunda kaldığımızı açıkladı ve suçu IBM’deki bir tasarımcıya attı: “Tek bir tuşa sahip olabilirdik ama klavyeyi kullanan adam Tasarım bize tek bir düğme vermek istemedi.”

Başlangıçta bir bilgisayarı yeniden başlatmak için kombinasyonu geliştiren “adam”, David Bradley olarak adlandırılıyor. Bir röportajda Gates’in ifadesine karşı çıktı: “Onları ben icat etmiş olabilirim ama Bill onları ünlü yaptı.”

Windows 11, 10 ve 8’de, Ctrl+Alt+Del tuş bileşimi, kısmen yeni oturum açma ekranı nedeniyle artık gerçek bir rol oynamamaktadır. Ancak yine de örneğin görev yöneticisine erişmek için kullanılabilir. Windows 7 veya XP’nin eski sürümlerini hala bilen (veya hala çalışan) kişiler bile parantezleri daha sık kullanacaklardır.genel-25