Northwestern Üniversitesi ve Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’ndeki bilim adamları, ilk kez bir nötron yıldızının başka bir yıldızla birleşmesinden kaynaklanan ateşli bir patlamadan ışık kaydettiler.

Ekip ayrıca, bu parlamanın şimdiye kadar gözlemlenen en güçlü kısa ömürlü gama ışını patlamalarından biri olduğunu doğruladı ve geride kayıtlara geçmiş en parlak parlamalardan birini geride bıraktı.

Astrofizikçiler, keşfi Ulusal Bilim Vakfı’nın Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) tarafından işletilen uluslararası bir gözlemevi olan Atacama Büyük Milimetre Dalga Dizisi (ALMA) ile yaptı. Şili’nin yüksek Atacama çölünde bulunan ALMA dizisi, 66 radyo teleskopundan oluşuyor ve bu da onu dünyanın en büyük radyo teleskopu yapıyor.


Sanatçı bir nötron yıldızı ile başka bir yıldızın birleşmesini gösterdi

Bu kısa gama ışını patlaması, ALMA ile gözlemlediğimiz ilk olaydı. Kısa flaşlar için art kıvılcım bulmak çok zor, bu yüzden bu kadar parlak bir şekilde parlayan bu olayı yakalamak etkileyiciydi. Bu parlamaları yıllarca gözlemledikten sonra, bu şaşırtıcı keşif, gelecekte ALMA ve diğer teleskoplarla bu parlamaları daha fazla gözlemlememizi teşvik ettiği için yeni bir araştırma alanı açıyor.


Wen-fai Fong, ALMA Programının Baş Araştırmacısı

Evrendeki en parlak ve en enerjik patlamalar olan gama ışını patlamaları, saniyeler içinde Güneşimizin tüm ömrü boyunca yaydığından daha fazla enerji yayma yeteneğine sahiptir. Yeni bir çalışmada, astrofizikçiler kısa ömürlü gama ışını patlamalarının bir alt sınıfına ait olan gama ışını patlaması 211106A’yı incelediler. Platin ve altın gibi evrendeki en ağır elementleri yaratmaktan sorumlu olan bu patlamalar, en az bir nötron yıldızı içeren ikili yıldız sistemlerinin felaketli birleşmesinden kaynaklanır.

On yıl boyunca kısa gama ışını patlamalarını gözlemledikten sonra, bu yeni teknolojileri evrenden beklenmeyen hediyeleri ortaya çıkarmak için kullanmanın gücünü görmek gerçekten şaşırtıcı. Bu birleşmeler yerçekimi dalgalarının mükemmel kaynaklarıdır, bu da onları yerçekimi dalgaları ve ışıkla gözlemlenebilen büyük çok-haberci kozmik kaynaklar haline getirir. Bu gama ışını patlaması, modern yerçekimi dalgası gözlemevlerinin erişiminin ötesinde olmasına rağmen, ışığını milimetre, radyo ve x-ışını bantlarında yakalamak için hala birkaç gözlemevini harekete geçirebildik.


Wen-fai Fong

Çalışma, Astrophysical Journal Letters’ın bir sonraki sayısında yayınlanacak.genel-22