astra CEO Chris Kemp Perşembe günü yatırımcılara, şirketin artık mevcut hafif aracı Rocket 3 ile yükleri fırlatmayacağını ve bunun yerine, tüm fırlatmaları hala geliştirilmekte olan oldukça daha büyük bir rokette yeniden göstereceğini söyledi.

Müşterilerin artan fırlatma temposu ve daha düşük maliyetler lehine belirli sayıda roket arızasını riske atmaya istekli oldukları önsezisiyle hareket eden şirket için bu büyük bir değişiklik. Kemp, Mayıs ayında TechCrunch’a bakış açısını özetledi: “Birçok insanın sahip olduğu beklenti, her lansmanın mükemmel olması gerektiğidir. Bence Astra’nın gerçekten yapması gereken, artık kimsenin düşünmediği çok sayıda lansman yapmamız gerekiyor.”

Ama görünüşe göre insanlar – Astra’nın kendisi de dahil – gerçekten de bunu düşünüyor. Bu, özellikle Astra’nın Haziran ayındaki TROPICS 1 misyonunun, şirketin NASA adına yürüttüğü üçlü lansmanlardan ilki olan fırlatma başarısızlığından sonra geçerlidir. Şirketin ve özellikle Kemp’in merakla beklediği bu lansman, üst aşamada bir anormallik yaşadıktan sonra, hedef hıza ulaşmadan kapanmasına neden olan yük kaybıyla sonuçlandı.

Bu yılın Mayıs ayı gibi geç bir tarihte Kemp, yatırımcılara şunları söyledi: “Üç kişiden ikisi [TROPICS launches] başarılılar, bu görev başarısızlığı değil. Bu sadece takımyıldız için daha düşük bir yenileme hızı.”

Ancak Rocket 3’ten daha büyük araç olan Rocket 4’e geçiş, daha büyük bir ayar değişikliği öneren stratejide önemli bir değişikliği işaret ediyor. Tek başına yük farkı sismik: Astra, Rocket 4’ün yük kapasitesini 300 kilogramdan – zaten Rocket 3’ün 50 kilogramından büyük bir değişiklik – 600 kilograma çıkardığını söyledi.

Kemp, yatırımcılara geçişi müşteri tercihi ve pazar evrimine dayalı olarak açıkladı. “Müşterilerimizle konuşmaya başladık ve uçtuğumuz dört uçuştan ikisinin başarılı olmamasının ardından, geçmişte ekibimizden tüm bu ilgiyi ve enerjiyi almış bir araçla uçma fırsatının olduğu çok açıktı. Yıl onlar için de olumlu geçti” dedi. Şirketin daha yüksek taşıma kapasitesi ve daha fazla güvenilirlik için büyük takımyıldız operatörlerinden artan talep gördüğünü de sözlerine ekledi.

Bunun anlamı, somut olarak, 2022’de uçuş olmayacak. Astra, Rocket 4’ün bir parçası olduğu Rocket 4 ve Launch System 2.0’ın birkaç test uçuşunu gerçekleştirmeyi düşünüyor, ancak Kemp, bu testlerin ne zaman yapılacağına dair somut bir zaman çizelgesi sağlamadı. Sadece gelecek yıl ticari operasyonlara başlamanın bu uçuşların başarısına bağlı olacağını söyleyerek uçuşlar gerçekleşebilir.

Bu değişikliklerin ötesinde, Astra, özellikle Astra uzay aracı motoru olmak üzere, uzay ürünleri bölümünde de büyüme bildirdi. Şirket, geçen yıl Astra’nın Apollo Fusion’ı satın alması üzerine inşa edilen bu motor için 103 taahhütlü sipariş aldı ve şirket, bu ürünün üretimini desteklemek için 60.000 metrekarelik bir üretim tesisi açacak. Şirket, gelirlerinin büyük kısmını oluşturmak için uzay aracı motorlarının satışını bekliyor.

Stratejideki değişiklik, Astra’nın önümüzdeki iki yıl içinde B. Riley Principal Capital II ile 100 milyon dolarlık taahhütlü öz sermaye temin ettiğini duyurmasının hemen ardından geldi. Bu, şirketin şu anda elinde bulunan 200 milyon dolarlık nakit pistine ek olarak.genel-24