İnternet kullanımı ve uyku kaybı: Araştırmacılar, yapay zekanın erteleme süresini ölçmede yardımcı olabileceğini düşünüyor

Bir Monash Üniversitesi araştırması farklı bir soru sordu: İnternete bağlanırken ve internet bağlantısını keserken ürettiğimiz devasa veriler, araştırmacıların uykuyu anlamasına yardımcı olabilir mi?

Herkes uyur, ancak dünyanın aldığı uykuyu ölçmek için birkaç aracımız var. yapay zeka ve uyku, küresel şokları neredeyse gerçek zamanlı olarak incelememize yardımcı olabilir.

İnsanların günde birkaç kez yorgunluktan şikayet ettiğini duymak alışılmadık bir şey değil, ama neden? Uyku insan sağlığı için temeldir, ancak çok özel olduğu için herkesin ne kadar uyuduğunu ölçebilecek çok az araç vardır. Mevcut yöntemler, uykuyu ölçmek için zaman günlüklerini, uyku anketlerini, uyku laboratuvarlarını veya daha yakın zamanda giyilebilir teknolojiyi kullanır. Ancak bu yaklaşımların hiçbiri küresel bir uyku kaybı salgınıyla mücadele etmeye hazır değil.

A Monash Üniversitesi Çalışma farklı bir soru sordu: İnternete bağlanırken ve internet bağlantısını keserken ürettiğimiz devasa veriler, araştırmacıların uykuyu anlamasına yardımcı olabilir mi?

İnternet adresleri gün boyunca çevrimiçi ve çevrimdışı hale geldikçe, günlük insan davranış döngüsünü izlerler: erken saatlerde bir düşüş, ardından gün boyunca artan etkinlik akşam zirveye ve ardından gece boyunca keskin bir düşüş.

Yine de, iki döngü aynı değildir: haftanın günü önemlidir (Cuma gecesi şehir merkezine gitmek internet etkinliğini azaltır), evde kalma emirleri kesinlikle önemlidir (internete daha erken ve daha uzun süre giriyoruz) ve hatta namaz vakitlerinde aktivite düşüşleri Ramazan ayı boyunca geleneksel olarak Müslüman bölgelerde görülür.

bu Amerikan Zaman Kullanım Anketi (ATUS) Amerikalılara, ne zaman uyandıkları ve ne zaman uyudukları da dahil olmak üzere önceki günlerinin aktivitelerini soruyor. Monash araştırması, sakinlerin her yıl ne zaman uyuduğunu ve uyandığını hesaplamak için altı yıllık bir süre boyunca 81 ABD şehri için anket verilerini kullandı, ardından aynı hesaplamayı yapmak için internet etkinliği verilerini kullandı.

Araştırmacılar daha sonra, bir gün içinde internet kullanımındaki değişikliklerin her şehirde ortalama uyanma ve uyku saatleriyle nasıl ilişkili olduğunu izlemek için bir makine öğrenimi algoritması eğitti.

Algoritmanın daha önce hiç görmediği bir şehir için beklenen ortalama uyku süresini tahmin etmesi istendiğinde, 20 dakika içinde doğruydu. Ortalama sabah uyanma süresini tahmin ederken, dokuz dakika içinde doğruydu.

Araştırmacılar, uykuyu tahmin etmek için internet verileri yerine günlük elektrik talebi verilerini kullanırken bu sonucu tekrarladılar. Ancak, elektrik talebi verileriyle karşılaştırıldığında internet etkinliği ölçümlerinde temelde farklı bir şey var: küresel kullanılabilirlik. ABD’nin yüksek düzeyde işleyen bir elektrik bürokrasisi var, ancak tüm ülkeler değil. İnternet etkinliği ölçümü ise, gezegendeki internete bağlı herhangi bir cihaz için uzaktan ve tutarlı bir şekilde ölçülebilir.

Bu, toplu olarak aldığımız uyku miktarının, gezegendeki herhangi bir (internet bağlantılı) şehir için neredeyse gerçek zamanlı olarak tahmin edilebileceğini gösteriyor.

Bu tür bir araştırma, doğal afetler sırasında etki haritalama, insan hakları ihlalleriyle bağlantılı internet kesintilerini belgeleme ve hatta Rus-Ukrayna savaşı sırasında internet kullanılabilirliği değerlendirmeleri sağlama dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalara sahiptir.

Bu yaklaşımın küresel olarak uygulanıp uygulanmayacağı henüz görülmemektedir. Amerikalıların teknolojisi ve uyku alışkanlıkları benzersiz olabilir. Eğer öyleyse, ABD’de internet-uyku ilişkisini öğrenen bir Yapay Zeka (AI) modeli sınırlarının dışına düşecek. Diğer bir potansiyel tuzak ise internet kalıplarının muhtemelen oyundaki teknoloji karışımından etkilenmesidir – Afrika gibi ‘mobil öncelikli’ bir kıtanın internet imzası, Afrika’nınkinden çok farklı olabilir. Kuzey Amerikabüyük ölçüde sabit geniş bant internete dayanır.

Yapay zekanın sağlık bilimlerine uygulanmasındaki pek çok zorluk gibi, her iki engelin de yanıtı, model için eğitim havuzunu genişletmekten geçiyor. Araştırmacılar, daha fazla ülkede, kültürde ve teknoloji bağlamında geleneksel uyku araştırmalarından ne kadar çok ölçüm alırsa, herhangi bir model tahmininde o kadar fazla güvene sahip olabilirler.

Küresel bir uyku gözlemevi (internet ölçümlerinden) ortaya çıkarsa, nüfus sağlığı ve uyku bilimciler belki de en çok kazanacaklar.

İnternet kullanımındaki büyük değişimler uyku düzenlerinde benzer değişiklikleri ortaya çıkarırsa, araştırmacılar alana akın edebilir ve daha fazla araştırma yapmak için daha kesin araçlar kullanabilir. Benzer şekilde, pandemiler ve durgunluklar gibi önemli küresel şoklar, uykumuz üzerindeki etkileri açısından neredeyse gerçek zamanlı olarak incelenebilir, bu da ruh sağlığı ve uyku, daha iyi teknoloji ve uygulama tasarımı ve uykunun önemi konusunda zamanında eğitim konusunda doğru halk sağlığı mesajlarını teşvik edebilir. stres zamanlarında.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9