2014 yılında, uzaydan gelen gizemli bir nesne, Papua Yeni Gine kıyılarında okyanusa düştü. CNEOS 2014-01-08 olarak adlandırılan göktaşı, bilim adamlarını hala kökeni konusunda şaşkına çevirdi, ancak başlangıçta, bir yıldızlararası olabileceği tahmin edildi. nesne. Keşfedilmesinden sonra araştırmacılar, yani daha sonra mezun olan Amir Siraj ve Harvard profesörü Avi Loeb, önce olası yıldızlararası kökeninden şüphelendiler. Şimdi, nesne için okyanus tabanını tarama planlarını tebeşirliyorlar ve fikirlerini yeni bir araştırma makalesinde açıkladılar.

Nesnenin yarım metre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor ve araştırmacılar nesnenin yörüngesiyle ilgili katalog verilerini kullanarak nesne hakkında bilgi edindiler. Onlar kayıt edilmiş nesnenin yüksek güneş merkezli hızı ve güneş sistemimizin ötesinde bir yere ait olabileceği sonucuna vardı. Bu, böyle bir hızla, göktaşının Güneş’in yerçekimine bağlı olmadığının göstergesiydi. Siraj ve Loeb, nesnenin Dünya üzerindeki etkisini ölçmek için ABD Savunma Bakanlığı casus uydusundan gelen verileri kullandı.

Ancak uydu, Dünya askeri faaliyetlerini izlemek için kullanılıyor ve aldığı ölçümlerin kesin hata değerleri kamuya açık değil. Dolayısıyla bu, CNEOS 2014-01-08’i yıldızlararası bir nesne olarak güvenle ilan etmeyi zorlaştırıyor.

Siraj ve Loeb’in bulguları 2019’da ABD Uzay Kuvvetleri’nin Uzay Operasyonları Komutanlığı Baş Bilim Adamı Joel Mozer tarafından tekrarlandı. O, nesne üzerindeki verileri analiz ettikten sonra “NASA’ya bildirilen hız tahmininin yıldızlararası bir yörüngeyi belirtmek için yeterince doğru olduğunu onayladı. ”

6/ “Onunla bir not imzalama zevkini yaşadım. @ussfspocMozer, daha önce tespit edilen bir yıldızlararası nesnenin gerçekten de bir yıldızlararası nesne olduğunu doğrulamak için, daha geniş astronomik topluluğa yardımcı olan bir onay.” pic.twitter.com/PGlIOnCSrW

— ABD Uzay Komutanlığı (@US_SpaceCom) 7 Nisan 2022

Şimdi araştırmacılar, okyanus tabanına saçılabilecek göktaşı parçalarını aramayı hedeflediler. Bunun için uydudan gelen izleme verileri ile rüzgar ve okyanus akıntısı verileri, aramalarını daraltmaya yardımcı olabilir.

En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

Amazon Great Freedom Festival 2022: En Çok Oy Alan Telefonlarımızda En İyi Fiyatlar

Yeni Esnek Giyilebilir Cihaz, İnsan Beynini Taklit Ederek Sağlık Verilerini Analiz Edebilir

genel-8