Komünist Çin hükümeti, geçtiğimiz hafta Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin (D-Ca) Tayvan’ı ziyaret etmesiyle iç çamaşırlarına kavuştu. Çin, bunu ABD’nin elli yıldır bağlı olduğu “Tek Çin” politikasının ihlali olarak gördü. Bu politika, Amerikan hükümetinin “Tayvan Boğazı’nın her iki tarafındaki tüm Çinlilerin yalnızca bir Çin olduğunu ve Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu iddia ettiğini kabul ettiğini” ve ABD’nin “bu pozisyona meydan okumadığını” belirtiyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, ABD’nin “Tek Çin” politikasını ihlal ettiğini düşünüyor

ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) ile resmi bir ilişkisi olsa da, Tayvan ile “gayri resmi” bir ilişkisi var ki, PRC Pelosi’nin ziyaretiyle resmi hale geldiğini hissetti. Sonuç olarak ülke, Tayvan kıyılarından 68 savaş uçağı uçurarak, Tayvan Boğazı’na savaş gemileri göndererek ve Pelosi Tayvan’dayken Japonya’ya insansız hava araçları göndererek askeri gücünü biraz artırdı. ÇHC ayrıca çeşitli konularda ABD ile yaptığı görüşmeleri kesmeye karar verdi.

Tayvan, Apple gibi birçok büyük ABD teknoloji firmasının cips gibi kaynak tedarik ettiği yerdir. Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. (TSMC), dünyanın en büyük bağımsız dökümhanesidir ve Apple’ı bir numaralı müşterisi olarak sayar. Bugün Apple, TSMC de dahil olmak üzere Tayvan merkezli tedarikçilerine, parçaları ve bileşenleri Çin’e gönderirken, Çin’in sarf malzemelerinin “Tayvan, Çin” veya “Çin Taipai”nde üretildiği şekilde etiketlenmesini içeren yeni düzenlemelerine uymaları gerektiğini söyledi.

ÇHC’nin talepleri huysuz bir çocuktan duyacağınız bir istek gibi geliyorsa, kesinlikle haklısınız. Tayvanlı tedarikçilerden bunu yapmalarını istemek, ÇHC’nin Tayvan’ın gerçekte kime ait olduğunu herkesin bilmesini sağlamak için bir kabadayı gibi davranmasından başka bir şey değildir.

Apple’ın Tayvan merkezli tedarikçilerini uyarmasının nedeni, Çin’in Tayvan’daki tedarikçilerin Microsoft ve Tayvan gibi ABD firmaları için bazı ürünler üreten Suzhou Çin’deki Pegatron fabrikasına gönderdiği malzemeleri durdurma kararından kaynaklanıyor. Bu gönderiler ÇHC’de gümrük tarafından bekletiliyor ve Tayvan’dan veya resmi “Çin Cumhuriyeti” lakabından bahsetmediklerinden emin olmak için tüm belgelere ve nakliye konteynırlarına ince dişli bir tarakla bakılıyor.

Pegatron Başkan Yardımcısı Jason Chen ve Tayvan çip endüstrisinden diğer yöneticiler, Pelosi’nin ÇHC’yi daha da kızdırmasıyla birlikte fotoğraflandı. Apple bugün tedarik zincirine bunun acil bir mesele olduğunu açıkça belirtti, özellikle şimdi, yeni iPhone 14 serisi monte edilirken. Olduğu gibi, Pro olmayan iPhone 14 ve iPhone 14 Max’in ekranlarında ve kamera lenslerinde çatlamayla ilgili sorunlar yaşadığına dair raporlar var.

2022 iPhone modellerinin sadece haftalar sonra piyasaya sürülmesiyle, Apple’ın ihtiyaç duyduğu son şey bu

Son şey Apple’ın şimdi ihtiyacı olan, iPhone 14 serisi montaj hattı için ayrılmış malzemelerin gümrük tarafından reddedilip Tayvan’a iade edilmesi. Çin’in ithalat beyan formlarından herhangi birine veya gerçek nakliye kartonlarına “Made in Taiwan” yazılması, bu gönderilerin ertelenmesine veya reddedilmesine neden olabilir. Ek olarak, 4.000 ¥ (592 ABD Doları) kadar bir para cezası da uygulanabilir.

Ama evet, işte ovmak. Öte yandan Tayvan, tüm ihracatın, sevkiyatın menşeini belirten bir etikete sahip olmasını talep ediyor; bu, “Tayvan” veya “Çin Cumhuriyeti” damgası vurulması gerektiği anlamına geliyor. Elbette bu tam olarak Çin geleneklerinin görmek istemediği şey. Apple, tedarik zinciri kesintilerini önlemek amacıyla Tayvan merkezli tedarikçilerini bir tür acil durum planları geliştirmeleri konusunda uyardı.

Apple ayrıca tedarik zincirinden duruma aşina olanlara göre gerekirse Tayvan’dan Çin’e gönderiler için kartonlar ve formlar üzerindeki etiketleri gözden geçirmesini ve düzenlemesini istedi. Çip kıtlığı ve tedarik zinciri sorunları şu anda Apple için büyük bir baş ağrısı ve garip zamanlama ile Apple’ın diplomatik kalması gerekiyor.telefon-1