Cuma günü geç saatlerde yazdığımız gibi, Apple’ın iPhone üretimi, Tayvan’dan Çin’e parçaların, özellikle cipslerin nakliyesine dayanıyor. Ancak Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan gezisi Çin’i tehdit altında hissettirdi. Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), görünüşe göre, Devletlerin benimsediği “Tek Çin” Politikasının değiştirildiğini hissetti. Bu politika, ABD’nin ÇHC’nin Çin olduğunu ve Tayvan’ın ülkeye ait olduğunu kabul etmesini sağlıyor.

Apple, iPhone 14 serisini ilk kez Çin ve Hindistan’da aynı anda üretecek

Çin, dün gece belirttiğimiz gibi, Pegatron ve Foxconn (Çin’de iPhone ve diğer cihazları monte eden firmalardan ikisi) gibi montajcılara gönderilen çiplerin ve diğer malzemelerin sevkiyatının, bunların “Tayvan, Çin” veya “Çin Taipai”. Zor durumda olan Apple, tedarikçilerini Çin’in oyununu oynamaya çağırıyor.

iPhone 14 serisinin tanıtılmasına yaklaşık beş hafta kala, 9to5Mac 2023’te bu tarihte Apple kafeteryasında hangi çorbanın servis edileceğini bilen adam, analist Ming-Chi Kuo’nun yeni bir rapor yayınladığını kaydetti. Kuo, Apple’ın ilk kez 2022 iPhone 14 modellerinden en az birinin üretimini Çin ve Hindistan’da aynı anda başlatmayı planladığını söylüyor.
TF International analisti, Apple’ın genellikle Çin’de yeni iPhone modellerinin üretimine başladığını ve birkaç ay sonra Hindistan ve Brezilya gibi diğer ülkelerdeki montaj hatlarından çıkarmaya başladığını belirtti. örnek mi istiyorsun (Tanrım, ne zor bir kalabalık!) Tamam, geçen Nisan’a kadar değildi, kabaca yedi ay sonra Apple, bazı üretimlerin Hindistan’da başladığı 2021 iPhone 13 serisini piyasaya sürdü. Birkaç hafta sonra hattın montajı Brezilya’da başladı.
Ama burada hatırlanması gereken asıl şey şudur. Apple’ın Çin dışındaki ülkelerdeki iPhone üretimi, genellikle bu belirli ülkelerdeki talebi karşılamak için kullanılıyor. Hindistan örneğinde Apple, gelişmekte olan bir ülkede telefonlarını daha da pahalı hale getirecek ağır bir ithalat vergisinden kaçınmaya çalışıyordu. Kuo, Hindistan’daki iPhone 14 üretiminin küresel tüketim için olmadığını ve Çin’deki herhangi bir kısa vadeli açığı zaten kapatamayacağını belirtiyor.

Yine de güvenilir Kuo, bu kararın nedeninin, Tayvan’dan Apple’ın Çin’deki sözleşmeli üreticilerine cips ve diğer sarf malzemelerinin zamanında teslimatına zarar verebilecek jeopolitik sorunlardan (Çin-Tayvan gerilimi gibi) kaynaklandığını söylüyor. Ayrıca Kuo, yaklaşmakta olan iPhone 14 serisinin birden fazla ülkede aynı anda üretilmesini “Apple için önemli bir kilometre taşı” olarak nitelendiriyor.

Apple, Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için can atıyordu ve ABD’nin Çin’den yapılan gönderiler için ithalat vergileri toplamaya başlamasından sadece birkaç yıl önceydi. ABD Hazinesi. Gerçek şu ki, tarifeler ya Apple gibi Amerikan şirketleri tarafından ya da daha da kötüsü ABD’li tüketiciler tarafından daha yüksek fiyatlar şeklinde ödeniyordu.

Vietnam cevap olabilir

Bunu bir şekilde hatırlayabilirsin iPhone, Çin’den ithal edilen diğer Apple ürünlerini etkilemesine rağmen tarifeden kurtuldu. Bunu hatırlamamanızın nedeni, Apple’ın fiyatlarını yükseltmek zorunda kalmamak için vergileri kendisi ödeme kararından kaynaklanıyor. Ancak ürünlerini Çin’den ithal eden Apple ve diğer ABD firmalarının, Çin’in çok istikrarsız hale gelmesi veya bir sonraki ABD yönetiminin tarifeyi yasalaştıran ve kamuoyuna yanlış nitelendirenleri geri getirmesi durumunda bir acil durum planı hazırlaması gerekiyor.
Apple kesinlikle üretimi Çin dışına taşıma planlarını araştırıyor, ancak bunu yapmak o kadar kolay değil. Bir ülkenin büyük tesisleri, eğitimli çalışanları ve tedarik zincirine erişimi olmalıdır. Her zaman Çin’in potansiyel bir ikamesi olarak ortaya çıkan bir ülke Vietnam’dır. Samsung, ülkede bazı cihazlar üretiyor ve hatta gelecek yıldan itibaren orada yarı iletkenler yapmaya başlayacak.

Apple zaten ülkede AirPods üretiyor ve yakında AirPods Pro 2 ile birlikte iPad’i Vietnam’da, henüz duyurulmamış olan bu ürün gerçeğe dönüştüğünde yapacak.telefon-1