Amazon, haftanın ikinci multi-milyar alımını yaptı, iRobot Corp'u satın aldı

Amazon.com Inc, robot elektrikli süpürge üreticisini satın alacak iRobot Corp, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisinin alışveriş sepetine eklemek için yaptığı son baskıda, yaklaşık 1,7 milyar dolarlık tamamı nakit bir anlaşma yaptı. akıllı ev cihazlar.

Amazon, hisse başına 61 $ ödeyecek ve iRobot’a hissenin son kapanış fiyatı olan 49,99 $’dan %22’lik bir prim ödeyecek.

Odaba üreticisi zirvedeyken, hijyen bilincine sahip tüketiciler pandemi karantinaları sırasında birinci sınıf robot elektrikli süpürgelere yatırım yaptığı için 197.4 dolardan işlem gördü.

1.000 $’a varan maliyeti olan Roomba elektrikli süpürgeler, kiri süpürmenin yanı sıra, akıllı ev teknolojisi olarak adlandırılan şirketler için değerli olabilecek haneler hakkında uzamsal veriler toplar.

Ancak, iRobot’un ikinci çeyrek geliri, zayıf talep ve Kuzey Amerika’daki perakendecilerin iptalleri nedeniyle %37 düştü ve AvrupaOrta Doğu ve Afrika gibi tüketiciler yükselen enflasyon sırasında paralarını nasıl harcadıklarını yeniden düşünüyor.

Analistler, nakit zengini büyük teknoloji şirketlerinin büyüme baskıları nedeniyle düşük değerlemelerden yararlanarak bir birleşme ve satın alma çılgınlığına girebileceğini söyledi. Amazon, ikinci çeyrek itibarıyla 37 milyar doların üzerinde nakit ve nakit eşdeğeri üzerinde oturuyor.

Cihazlar, akıllı termostatlar, güvenlik cihazları, duvara monte akıllı ekran satan ve kısa süre önce Astro adında köpek benzeri bir robot piyasaya süren Amazon’un genel satışlarının bir kısmını oluşturuyor.

Anlaşmanın feshedilmesi durumunda, Amazon’un iRobot’a 94 milyon dolarlık bir fesih ücreti ödemesi gerekecek. Anlaşmanın tamamlanmasının ardından Colin Angle, iRobot’un CEO’su olarak kalacak.

Amazon ayrıca, birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı One Medical’i 3.49 milyar dolara satın alarak, e-ticaret devinin sanal sağlık hizmetlerini genişletiyor ve ilk kez fiziki muayenehaneler ekliyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9