Alibaba, düşen satışların ortasında maliyetleri azaltmak için 10.000 kişiyi işten çıkardı

Çinli teknoloji holdingi Alibaba Medyada Cumartesi günü çıkan haberlere göre, ülkedeki durgun satışlar ve yavaşlayan ekonomi nedeniyle harcamaları kısmak amacıyla yaklaşık 10.000 çalışana veda etti.

Güneye göre Çin Morning Post, şirketin toplam çalışan sayısını 245.700’e düşürmesi nedeniyle, Haziran çeyreğinde Hangzhou merkezli Alibaba’dan 9,241’den fazla çalışan ayrıldı.

Raporda, “Bu, South China Morning Post’un sahibi Alibaba’nın çalışan sayısındaki toplam düşüşü Haziran ayına kadar olan altı ayda 13.616’ya çıkardı ve firmanın maaş bordrosu boyutundaki Mart 2016’dan bu yana ilk düşüşünü işaret etti.”

Alibaba, geçen yılın aynı döneminde 45.14 milyar yuan olan net gelirde %50’lik bir düşüşle Haziran çeyreğinde 22.74 milyar yuan’a (3.4 milyar$) geriledi.

Raporda, “Azaltılmış maaş bordrosu, dünyanın en büyük e-ticaret pazarı olan Çin’de devam eden düzenleyici baskı, durgun tüketim ve yavaşlayan bir ekonomi ile karşı karşıya olduğu için, Alibaba’nın giderleri kısma ve verimliliği artırmaya yönelik yenilenen çabalarını yansıtıyor” dedi.

Alibaba Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang Yong, şirketin bu yıl personel sayısına yaklaşık 6.000 yeni üniversite mezunu ekleyeceğini söyledi.

Geçen ay, raporlar milyarderin ortaya çıktığını ortaya çıkardı Jack Anne kontrolünü bırakmayı planlıyor Karınca Grubu hükümet düzenleyicilerinden gelen baskının ortasında.

Wall Street Journal’daki bir rapora göre, hareket, fintech devinin hükümet tarafından yoğun bir şekilde incelenen Alibaba Group Holding’den uzaklaşma çabasının bir parçasını hedefliyor.

Geçen yıldan bu yana, Çinli düzenleyici makamlar yerel piyasaları daha da sıkılaştırıyor teknoloji devleri Alibaba ve Ant Group gibi internet sektöründeki hakimiyetlerini sona erdirmek için.

Rapora göre Ma, oy hakkının bir kısmını İcra Kurulu Başkanı Eric Jing de dahil olmak üzere diğer Ant yetkililerine devrederek kontrolünü bırakabilir.

Ma, on yıldan uzun bir süre önce öncü varlıklarını Alibaba’dan çıkardığından beri Ant’ı kontrol ediyor.

1999’da kurulan Alibaba, Ma’nın 2015’te CEO’luk görevini Daniel Zhang’a devretmesi ve 2019’da onu Başkan olarak atamasıyla büyük bir değişiklik yaşadı.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9