hiç olmadı müzisyen olmak için kolay bir zaman, ancak sektördeki ve çevresindeki birçok kişi için 21. yüzyıl, geçimini müzikle sağlamayı ümit edenler için birbiri ardına felaketler sundu. Yüzyılın dönüşü, plak şirketlerinin şaşırtıcı bir hızla patladığını gördü ve sonunda müzik dinlemeden para kazanmak için etkili bir yöntem sunan akış hizmetleri biçiminde bir kurtuluşun gelmesi biraz zaman alacaktı.

Ancak günün sert ışığında incelendiğinde ortaya büyük bir soru çıkıyor: Bu hizmetler tam olarak kime yarar sağlıyor? Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’ne göre, müzik dinleme ABD’de kaydedilen tüm müzik gelirlerinin %83’ünü oluşturuyordu. 2020 itibariyle. Bir sanatçının akış başına elde ettiği gelir miktarını hesaplamak karmaşık bir görev olabilir.

Farklı hak sahipleri farklı anlaşmalar yapar ve yayıncılar, distribütörler ve etiketler dahil olmak üzere bu para için yarışan çok sayıda aşçınız var. Spotify için yaygın olarak kabul edilen rakam şudur: 0,003 ila 0,005 ABD doları arasında bir yerde sanatçılara her akış için ödenir. Rakam, hizmetten hizmete büyük ölçüde değişir, ancak genellikle bir sentin kesirleridir. Elma, özellikle geçen Nisan ayında açıklandı Akış başına yaklaşık bir kuruş ödediğini – akış endüstrisi standartlarına göre cömert bir rakam.

Gelir oranları, elbette, on yıldan fazla bir süredir müzisyenler arasında ortak bir şikayet olmuştur, ancak diğer pek çok işçi sorunu gibi, pandemi sırasında işler doruğa ulaştı. İki yıldan fazla sınırlı veya hiç turne yapılmaması endişeleri keskin bir şekilde rahatlattı. 2020’nin sonlarında, Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası (UMAW), konuyla ilgili farkındalığı artırmak için Spotify’da Adalet kampanyasını başlattı.

Kuruluş, o sırada, “Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm canlı müzik ekosistemi tehlikedeyken, müzik çalışanları akış gelirlerine her zamankinden daha fazla güveniyor” dedi. Spotify’ı artan telif ödemeleri, uygulamalarında şeffaflık sağlamaya ve sanatçılarla savaşmayı bırakmaya çağırıyoruz.”

Sendika nihayetinde Kongre’de Michigan Rep. Rashida Tlaib şeklinde sempatik bir kulak bulacaktı. Geçen hafta, raporlar su yüzüne çıktı Kongre üyesinin, müzisyenlere yayın başına telif ücreti yoluyla yeterli tazminat sağlamak için bir telif programı oluşturmayı amaçlayan bir kararı bir araya getirdiğini söyledi. Tlaib, TechCrunch’a “Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası ile bir toplantıydı” dedi. “Ortaya çıkmaya devam eden şeylerden biri, korunma çabalarını desteklemek ve ayrıca müzisyenlerin çalışmaları için adil bir şekilde tazmin edilmeleri için Kongre’nin neler yapabileceğiydi. Bu alanda, özellikle sektördeki tekelleşmeye devam eden birçok insandan saygı görmek vb. Harika bir iş çıkardılar, bize bu teklifle geldiler ve ekibime ve bana şu anda nasıl çalıştığı hakkında çok şey öğrettiler.”

Tlaib, ekibinin bir karar taslağı hazırlamak için UMAW ile yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. Aynı şeyi konut faturalarımızda da yapıyoruz, ülkemizdeki ekonomik bölünmeyi gidermeye çalışıyoruz. Bizi yönetmelerine izin verdik. Onlar için çalışıyorum, onlara yardım ediyorum ve onlar adına savunuculuk yapıyorum. Bana sektördeki tekelleşme ve Spotify’ın birçok yönden özellikle nasıl kötü niyetle hareket ettiği hakkında çok şey öğretiyorlar.”

Müzisyen ve UMAW üyesi/organizatörü (ve müzisyen/haber bülteni yazarı) Damon Krukowski, TechCrunch’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Şu anda, müzik akışı, müzisyenlerin pahasına akış platformları için zenginlik oluşturuyor. UMAW bu dengesizliği gidermek için çalışıyor. Rep Tlaib’in önerdiği yasa, platformlardan doğrudan akışlı kayıtlarda oynayan müzisyenlere minimum ödeme yapılmasını garanti edecek. Bu tür ödemeler için altyapı zaten mevcut, çünkü bunlar zaten uydu radyosuna ihtiyaç duyuyor. Aynı ilke, adalet ve kayıtlı müziğin sürdürülebilirliği için akışa da uygulanmalıdır.

Tlaib’in kararı, telif ücretlerini hesaplamak ve dağıtmak için kar amacı gütmeyen telif hakları grubu SoundExchange’in yanı sıra Telif Hakkı Telif Kurulu’nu kullanacak. İki kurum zaten web yayını ve uydu radyosu için benzer bir işleve hizmet ediyor. Bu, etkili bir şekilde, akışa uyarlanmış tamamlayıcı bir model altında çalışır.

Temmuz ayı sonlarında ortaya çıkan kararla ilgili haberlerle birlikte, sektörde haberler yayıldı. Tlaib, Spotify ile henüz doğrudan konuşmadığını söyledi ve “Farkında olduklarını anlıyorum” dedi. “Önceliğim şirketler değil. Muhtemelen asla olmayacak. Avukatları var, lobicileri var, reklamları yayınlamak için kaynakları var ve insanları, biz bu şeyi ilerletmeye devam ettiğimizde olacaklarını söylemeleri için gaza getiriyorlar. Önceliğim her şeyi doğru yapmak ve bu piyasada adil bir şekilde işlem görmemek.”

TechCrunch, hikaye için Spotify’a ulaştı, ancak henüz yorum almadı. CEO Daniel Ek, geçmişte plak satışlarının yaptığı gibi, basit akış modelinin müzisyenleri destekleyemeyeceğini veya desteklemeyeceğini öne sürerek dalgalar yarattı. “Geçmişte başarılı olan bazı sanatçılar, bu geleceğin manzarasında başarılı olmayabilir” dedi. Temmuz 2019 röportajı“her üç ila dört yılda bir müzik kaydedemeyeceğiniz ve bunun yeterli olacağını düşündüğünüz bir yer.”

Tlaib’in kararı, House meslektaşları arasında buhar toplamaya başladı. En son New York Temsilcisi — ve diğer Squad üyesi — Jamaal Bowman, hâlâ Meclis Yasama Danışmanı tarafından incelenmeyi bekleyen taslağa desteğini verdi.

Tlaib, TechCrunch’a bu tür yasaların Kongre’de iki partili destek de kazanabileceğine inandığını söyledi.

“Bence millet, olanlardan etkilenen insanların çoğunun tüm kongre bölgelerinde olduğunu fark etmiyor. Bundan etkilenmeyen ya da ne kadar adaletsiz olduğunu anlamayan bir semte gidilebileceğini sanmıyorum. Özellikle Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası’nın Kongre dışında yaptığı çalışmalarla bunu uygulanabilir bir yasa haline getirebileceğimizi biliyorum.”

Batı Detroit’i içeren Tlaib’in kendi bölgesi kesinlikle bu etkiyi talep edebilir.

“Detroit dünyada küresel bir müzik başkentidir: Motown, tekno, caz, müjde. Bunu onurlandırmak ve hareket çalışmasında büyük rol oynayan bu inanılmaz çalışmaya saygı duymak istedim” dedi. “Müzik, sosyal adalet hareketinde büyümemde çok büyük bir rol oynadı. Sadece insan acısını değil, aynı zamanda ‘daha iyi’ olasılığını da anlamaya çalışırken insanları bir araya getirmenin bir yoluydu. Bu harika müzisyenlerin bu şekilde bir araya geldiğini düşündüğümde, inanılmaz ilham verici. Ve neden olmasın? Neden Spotify’ın ve sektördeki diğer önemli kişilerin hak ettiklerini ödemelerini hak etmiyorlar?”genel-24