Formula 1, dünyanın en zorlu ve rekabetçi sporlarından biridir. Milisaniyeye kadar ölçülen başarı ile ekipler sürekli olarak makinelerinin hızını ve performansını artırmanın yollarını arıyor ve bu rekabet avantajını elde etmek için artık teknolojiye büyük ölçüde bağımlı.

Pistte olan şey, hem pistte hem de sahne arkasında tamamlayıcı becerilere ve karmaşık mühendisliğe sahip bir ekibin, genel durumu iyileştirmede hayati bir rol oynayan bulutta veri yönetimi ve ağ geniş bant gibi teknolojilerle işbirliğinin sonucudur. verim. AWS’ye göre, yakalanması gereken veri miktarını perspektife koymak için her bir F1 aracı, gerçek zamanlı olarak analiz edilen saniyede 1,1 milyon telemetri veri noktası üreten 300 sensör içerir.

Aynı kategoride

Bir koltukta Xi Jinping

Çin’deki birçok yolsuzluk vakası yarı iletken sektörüne sıçradı

Bugün, verilerden yararlanmak kritik öneme sahiptir ve bilgilerin tutarlı bir şekilde doğru zamanda doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için güvenilir, ölçeklenebilir ve akıllı ağlar gereklidir. Bir motor sporları arabasının yaşam döngüsü boyunca, veriler, simülasyon bilgisayarlarında kanıtlanmış fikirlerin pratikte işe yarayıp yaramadığını test etmek için kullanılan yaygın bir test ortamı olan rüzgar tünelleri gibi hem sanal hem de gerçek dünya ortamlarında toplanır ve tabii ki , parçanın kendisi. Farklı uygulamalarda ve birden çok kaynaktan gelen bu kadar büyük miktarda veri, son derece güvenli bir ağ altyapısı gerektirir.

Formula 1’in hizmetinde ağ teknolojisi ve veriler

F1 ekipleri, her biri kendi uzmanlık alanına sahip birkaç mühendisten oluşur: yarış mühendisleri, performans mühendisleri, kontrol mühendisleri, strateji mühendisleri ve araç mühendisleri, pistte en iyi performansı garanti etmek için birbirleriyle ve sürücülerle iletişim kurması gerekir. . Bu sanal ve gerçek veri noktaları arasındaki verimli alışverişler çok önemlidir.

Bunu başarmak için güvenli ve dinamik bir ağ altyapısı çok önemlidir. Ağlar, olası kesintilere hızlı ve güvenilir bir yanıt vermelidir. Bu nedenle F1 ekiplerinin hassas verileri işleme gereksinimlerini karşılamak için sağlam, ölçeklenebilir ve çevik ağlar sunabilen tedarikçilerle çalışması gerekiyor.

Aston Martin ekibi, otonom ağ göstericisi

Aston Martin (AMF1) gibi bir takım için temel ön koşul, hızlı yanıt verebilmektir. Bir otomobilin üretim yaşam döngüsü boyunca her görev, gerçek zamanlı olarak ayrıntılı bilgilerin toplanmasını gerektirir. Gerekli beceriye sahip bir teknisyen tarafından, gereken yerde, doğru aletle ve çok belirli bir zamanda belirli bir tork seviyesinde sıkılması gereken bijon somunu örneğini alın. Üretim zincirini ileriye taşımak için tüm bu bilgilerin hızlı bir şekilde ağa geri gönderilmesi gerekir. Hızlı yanıt süreleri bu süreç için çok önemlidir.

Ölçeklenebilirlik F1’de de önemlidir. Projeler birbirini hızla takip eder ve kapsamları dalgalanır. Bir projede 10 ağ kullanıcınız olabilir ve ardından bir sonraki projede 200’e ihtiyacınız olabilir. Dağıtımı ve yönetimi kolay ölçeklenebilir ağ, altyapının ani ve büyük talep artışlarına dayanabilmesini sağlamak için çok önemlidir. Aston Martin F1 ekibi, ölçeklenebilir bir ağ ile doğru verileri ve uygulamaları doğru yere, doğru zamanda ve doğru yeteneklerle sunabilir ve onlara rekabet avantajı sağlar.

Sonuç olarak, ahırın ağı, özerk veya “kendi kendini süren”, yani gerçek zamanlı olarak kendi eksikliklerini anlama, yorumlama, raporlama ve sınırlama yeteneğine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

İşletmeler neler öğrenebilir?

F1 inovasyonu ve iş dünyası arasında açık bir sinerji var. 2019’da MIT ve F1, F1’deki inovasyonun iş dünyası için bir rol model olması gerektiğini gösteren bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapmak için bir araya geldi ve Dünya Ekonomik Forumu hastanelerin, süpermarketlerin ve sektör oyuncularının F1 teknolojisinden inovasyon yapmak için nasıl ilham aldıklarını paylaştı.

İşletmeler, özellikle ağlarını nasıl dağıttıklarına ve işleteceklerine odaklandıklarında, Formula 1’den öğrenmeye devam edebilirler. Otonom, otomotiv dünyasında sıklıkla kullanılan ve motor sporları bağlamında test edilmiş bir kavramdır. Otomatikleştirilmiş araçlar gibi, F1 ağları da yüksek menzil, güvenilirlik ve öngörülebilirlik gerektirir ve yapay zeka bu yeteneklerin sağlanmasında önemli bir rol oynar.

İşletmelerin açıkça çevik ve güvenilir ağlara ihtiyacı var. Bu tür veri açısından zengin ortamlarda her yönün optimize edilmesini sağlamak için Formula 1’in kararlılığından ilham alabilirler. Ağ, F1’de önemli kararlar almanın temelidir: sanal ve gerçek ortamlarda test yapmak ve verileri pistte kaybedilen saniyeler ile kazanılan saniyeler arasında fark yaratabilecek ayrıntıları bulmak için kullanmakla ilgilidir. Günümüzde işletmelerin faaliyet gösterdiği dijital ortamda, inovasyonun pazar payı kazanmak ve kaybetmek ya da tamamen bunalma arasındaki fark olabileceği durumlarda, ağınızdan daha fazlasını talep etmenin zamanı geldi.genel-16