ABD ile yaşanan gerilimler, Çin'in talaş üretim hisseleri satın almasını teşvik etti

Çinli yonga üreticilerinin hisseleri bu hafta iki yılın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Temsilciler Meclisi hoparlör Nancy Pelosi‘nin Tayvan ziyareti ABD ile olan gerilimi artırdı ve Pekin’in Washington ile rekabetinin anahtarı olarak gördüğü bir sektör üzerinde vatansever bahislere yol açtı.

Değerleme endişeleri nedeniyle geçen yıl değerinin üçte birinden fazlasını kaybeden chipmaking hisselerine ilgi, ABD’nin ardından geldi. Senato geçen hafta daha iyi rekabet edebilmek için “Çipler ve Bilim” Yasasını çıkardı Çin.

Çin’in yarı iletken endeksi yüzde 6.8 artarak dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve haftanın kazanımlarını yüzde 14,2’ye getirerek 2020 ortasından bu yana en iyi haftalık performansı kaydetti.

rağmen ABD Çip Yasası ABD’de daha fazla yarı iletken yatırımı teşvik ederken, Çin’de gelişmiş ABD teknolojilerinin kullanımını daha da kısıtlayacaktı, bazı yatırımcılar bunu yerel Çinli oyuncular için iyi bir haber olarak yorumluyor.

“Yerli yonga üreticileri ithal ürünleri değiştirmek için büyük fırsatlara sahip olacak” dedi. Niu Chunbaoözel fon şirketinde yatırım direktörü Wanji Varlıkyerel oyuncular eklemek patlayıcı bir büyüme görebilir.

Bu görüş, ABD Çip Yasası’nın “Çin’in yarı iletken endüstrisinin gelişimini teşvik edeceğini” söyleyen bir notta söyleyen Guorong Securities tarafından tekrarlandı.

Shenzhen China Micro Semicon Co Ltd’deki hisseler, son zamanlardaki zayıf borsa başlangıçlarının aksine, Şanghay’daki ilk alım satım gününde yüzde 82 yükseldi.

Çinli çip üreticisi Yarı İletken İmalatı International Corp (SMIC) Hong Kong’da %7.1 ve Şanghay’da %4.4 yükseldi. SSE STAR Yonga Endeksi yüzde 8.3 arttı.

Ancak Çinli yonga üreticileri, küresel ekonomik durgunluk olasılığının yonga talebini tehdit ettiği bir zamanda, küresel emsallerine kıyasla pahalıdır.

COVID-19 pandemisinin yüksekliği sırasında tedarik zincirindeki aksaklıklardan muzdarip olan küresel endüstri, enflasyon ve durgunluk korkuları arabalardan cep telefonlarına kadar her şeyde kullanılan çip siparişlerini azalttığı için şimdi zayıf taleple karşı karşıya.

Çin’in sektörü yaklaşık 57 kat kazançla işlem görüyor ve Çin borsasındaki en pahalı sektör olmaya devam ediyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9