2022 büyük olasılıkla 5G’nin gerçekten ana akım haline geldiği yıl olarak müjdelenecek olsa da, buraya gelmek için uzun ve dolambaçlı bir yol kat ettik. Taşıyıcılar, bu öncü hücresel teknolojiyi hazırlamak için 2015 yılında aktif olarak çalışmaya başladı, ancak ilk 5G mobil kuleleri 2018’in sonuna kadar çevrimiçi hale gelmedi. Ayrıca, 5G’nin erken benimseyenler için bir meraktan çok daha fazlası olması 2020’ye kadar sürdü.

4G/LTE gibi önceki hücresel teknolojiler de araştırma ve geliştirme aşamalarında uzun zaman harcamış olsa da, bunlar 5G’nin sahip olduğu büyüme sancılarının hemen hemen aynısını yaşamadı. 4G/LTE hizmetleri 2011’de geniş çapta yayılmaya başladığında, tüm büyük ABD taşıyıcılarında aynı temel teknolojiydi.

Miquel Benitez/Getty Images

5G ile işler çok daha karmaşık hale geldi. Daha yeni teknoloji, daha önce kablolu geniş bant hizmetlerine özel türde bir performans vaat ettiğinden, daha zorlu gereksinimlerle birlikte gelir ve çok daha geniş bir frekans aralığında çalışır.

Bu, taşıyıcılar en iyi 5G sinyallerini taşımak için daha fazla radyo spektrumu bulmaya çalıştıkça, 5G’nin dağıtımını biraz daha zorlaştırdı. Ayrıca, hava dalgalarını yeni 5G servisleriyle paylaşırken 4G/LTE ağlarını en yüksek performansta çalışır durumda tutmaları gerekiyor.

5G’nin mütevazı başlangıcı

Pek çok kişi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk 5G dağıtımlarının mobil cihazlar için olmadığını bilmiyor. 2017’de taşıyıcılar, kablolu geniş bant ev internetinin yerine sabit kablosuz 5G hizmetlerini denemeye başladı. 5G ev internetinin kapalı denemeleri, aynı yıl daha sonra ticari olarak kullanıma sunulmadan önce 2018’e kadar sürdü.

İlk 5G mobil ağların kullanıma sunulması 2019’un başlarına kadar değildi. Verizon, Chicago ve Minneapolis’in çekirdek bölgelerinde nispeten küçük bir 5G ayak izi ile Nisan ayında öncülük etti. tartışmasız üç Güney Koreli taşıyıcıyı yenmek gezegendeki ilk ticari 5G akıllı telefon hizmeti olmak.

LINKHUB 5G CPE yönlendiricisine bir kadın bağlı.
TCL

Verizon, hizmetini 2019 boyunca Denver, Providence, St. Paul, Atlanta, Detroit, Indianapolis, Washington, DC, Phoenix, Panama City, New York City, Dallas, Omaha, Houston ve Boston dahil olmak üzere diğer birçok şehre genişletti.

Taşıyıcı, rakipleri T-Mobile ve AT&T’nin kendi 5G ağlarını açmadan önce tüm bu şehirleri elinde tuttu, ancak büyük bir yakalama vardı. Verizon’un son derece yüksek frekans (EHF) – ve son derece kısa menzilli – milimetre dalga (mmWave) spektrumunu kullanmasının bir sonucu olarak, bu şehirlerin her birinde 5G hizmeti çok küçük ve belirli alanlarla sınırlıydı. 5G bölgesinden bir bloktan fazla uzaklaştığınızda, kendinizi hızlı bir şekilde taşıyıcının standart 4G/LTE hizmetinde bulursunuz.

Bunun tersi, bu nadir mmWave 5G kulelerinden birinin yakınında olsaydınız olağanüstü hızlar yaşayabilirsiniz. 500 ila 1.000 Mbps (1Gbps) aralığında hızları görmek alışılmadık bir şey değildi.

Sprint ayrıca, 4G/LTE trafiğini taşıyan orta bant 2.5GHz spektrumunu kullanarak 2019’un başlarında 5G’ye dalmaya başlamıştı. Bu dağıtımlar nispeten kısa sürdü, ancak bir yıl sonra kendisini bu spektrum için başka planları olan yeni T-Mobile’a katlanmış olarak bulacaktı.

5G’yi ülke geneline yaymak

Verizon, küçük alanlara mümkün olan en yüksek 5G hızlarını sunmaya odaklanırken, AT&T ve T-Mobile, bunun yerine çok daha uzun mesafeler kat edebilen düşük bant frekanslarını kullanarak daha geniş 5G ağları oluşturmaya çalışıyordu.

Her iki operatör de Aralık 2019’da daha büyük 5G ağlarını açtı; T-Mobile, ağının kapıdan 200 milyon kişiyi kapsadığını iddia ederken, AT&T yalnızca “on milyonlarca” müşterisi için kapsama sözü verdi. Bu, AT&T’nin 2018’de başlatılan ancak gelişmiş 4G/LTE hizmetleri için gerçekten yanıltıcı bir isim olan 5G Evolution (5GE) ağıyla karıştırılmamalıdır.

kırsal kırsal üzerinde 5G hücresel kule.
çanak kablosuz

İki taşıyıcı, düşük bant spektrumunun farklı parçalarını kullandı; AT&T, önemli şehirlerde 4G/LTE ağıyla eşleştirilmiş daha yüksek frekanslı sinyaller kullanıyordu – ilk lansmanı sırasında sadece 15’ti – T-Mobile ise 600 MHz spektrumunu destekledi. zaten kırsalın geniş alanlarını kaplıyordu. 2020’nin ortalarında, T-Mobile, Alaska dahil 50 eyalette 5G kapsama alanına sahip olmak için bu spektrumdan yararlanabildi.

Verizon, mmWave 5G hizmetini 5G Ultra Geniş Bant (5G UW) ağı olarak yeniden markalaştırdığı 2020’nin sonlarına kadar ülke çapındaki 5G partisine katılmadı. Bunu, ülke çapında 1.800 kasaba ve şehirde 5G’yi 200 milyon kişiye daha ulaştıracağını söylediği yeni bir 5G Nationwide teklifine yer açmak için yaptı.

İlk 5G akıllı telefonlar

En eski 5G dağıtımları heyecan vericiydi, ancak biraz erkendi – özellikle Verizon’un. İlk mmWave hücreleri Chicago’da yayına girdiğinde, Verizon’un kullandığı 5G’nin mmWave tadı bir yana, 5G’yi destekleyen neredeyse hiç telefon yoktu.

Aslında, ilk 5G lansmanı sırasında piyasadaki tek uyumlu telefon Motorola’nın yalnızca Verizon ağında satılan orta seviye Moto Z3’üydü. Ayrıca 5G uyumluluğu sağlamak için ayrı bir Moto Mod eklenti modülü gerektiriyordu.

Moto Z3
Julian Chokkattu/Dijital Trendler

Moto Z3/Moto Mod çözümü garip bir düzenlemeydi, ancak neyse ki 5G meraklıları daha fazla seçenek için uzun süre beklemek zorunda kalmadı. Samsung Galaxy S10 5G ve LG’nin V50 ThinQ’su Mayıs ayında geldi, ardından Huawei Mate X, OnePlus Pro 7 5G, Xiaomi Mi Mix 3 5G ve ZTE Axon 10 Pro 5G geldi.

Bu erken 5G akıllı telefonların başka bir kritik yakalaması daha vardı. 2019’da Verizon ve Sprint, 5G hizmetleri sunuyordu ancak bunu farklı frekanslarda yapıyorlardı. LG’nin V50 ThinQ ve OnePlus Pro 7 5G gibi erken 5G akıllı telefonlar, her iki taşıyıcı için gerekli tüm frekansları toplayamadı, bu nedenle her taşıyıcıda iki farklı versiyonda satıldı. Bu, birçok erken Verizon 5G telefonunun Sprint’te çalışmayacağı ve bunun tersi anlamına geliyordu.

OnePlus 7Pro 5G
Andy Boxall/Dijital Trendler

Bu arada Apple, iPhone 11 serisini 2019’da 5G desteği olmadan piyasaya sürdü. Cupertino’dan gelen mesaj açıktı: 5G henüz Apple’ın amiral gemisi akıllı telefon serisine dahil edilmesini garanti edecek kadar büyük bir anlaşma değildi.

Apple ürünlerini kitleler için geliştirdiğinden ve 5G Eylül 2019’da ABD’li tüketicilerin %5’inden daha azına sunulduğundan bu adil bir değerlendirme. Bir yıl sonra iPhone 12 piyasaya sürüldüğünde bu önemli ölçüde değişmişti ve 5G standart hale gelmişti. T-Mobile’ın 600 MHz düşük bandından AT&T’nin 39 GHz mmWave’ine kadar her ABD modelinde her 5G bandı desteğiyle, daha düşük maliyetli iPhone SE’den tasarruf edin.

T-Mobile liderliği ele geçirdi

Kasım 2019’a kadar Verizon, 16 ABD şehrinin küçük bölgelerinde 5G kapsama alanına sahipti ve Sprint, 5G şemsiyesi altında yaklaşık 16 milyon insanı talep etti.

Bu nedenle, 2 Aralık’ta T-Mobile’ın ülke çapındaki 5G ağını açıp ABD genelinde 5.000’den fazla şehir ve kasabada 200 milyon kişiye 5G hizmeti vaat etmesinin ne kadar büyük bir anlaşma olduğunu anlamak kolay. taşıyıcı, 5G kullanılabilirliğini on kat artırmıştı.

T-Mobile 5G ülke çapında ağ reklamı.
Getty Images aracılığıyla Alex Tai/SOPA Images/LightRocket

Verizon hala önemli ölçüde daha yüksek hızlar sunsa da, taşıyıcının 4G ağına takılı kaldıkları için müşterilerinin %99’u için bu önemli değildi. O ilk günlerde, T-Mobile’ın ilk 5G ağı, 4G/LTE ağından çok daha hızlı değildi, ama aynı zamanda dramatik iyileştirmeler yapmak için de zaman kaybetmedi.

İlk olarak, T-Mobile, hava dalgalarını eski 4G/LTE trafiğiyle paylaşmaya dayanmayan “bağımsız” bir 5G ağı oluşturmak için çalıştı. Bu, kuleleri yalnızca 5G trafiğini taşımaya adayarak düşük bantlı 600MHz 5G spektrumundan en iyi şekilde yararlanmasını sağladı.

Nisan 2020’de T-Mobile, Sprint ile birleşmesini de tamamladı ve 5G Ultra Kapasiteli (5G UC) ağına yer açmak için diğer operatörün 2.5GHz kulelerini hızla hizmetten çıkarmaya başladı. Bu orta bant 5G spektrumu, menzil ve hızın en iyi kombinasyonunu sunarak tatlı noktada oturuyor ve 2021’in sonunda T-Mobile bu kapsama alanını ülke genelinde 200 milyondan fazla kişiye genişletti.

Hava dalgalarını oymak

T-Mobile 2.5 GHz orta menzilli ağını kurmakla meşgulken, rakipleri dezavantajlı durumda kaldı. O zamanlar ne AT&T ne de Verizon orta bant spektrumuna sahip değildi, bu yüzden düşük uçta kalmaya zorlandılar.

AT&T, yoğun kentsel alanlarda daha hızlı bir 5G Plus (5G+) mmWave ağı kurarken düşük bantlı 5G ağını yavaş yavaş kullanıma sunmaya devam etti. Verizon, 2019 mmWave dağıtımlarıyla karşı uçtan başlarken, 2020’nin sonlarında, müşterilerinin çoğuna 5G’yi getirmek için düşük bantlı 5G Nationwide ağını açtı.

elma

Ne yazık ki, bu genişletilmiş 5G ağları, taşıyıcıların 4G/LTE hizmetleri tarafından kullanılan aynı frekanslara dayandığından, müşteriler akıllı telefonlarında bir 5G sembolü görme ayrıcalığından biraz daha fazlasına sahip oldular. Gerçek indirme hızları nadiren 4G/LTE’den daha iyi ve bazı durumlarda daha yavaştı, çünkü 4G/LTE trafiği her zaman bu hava dalgalarında önceliğe sahipti.

C grubu oyunu değiştirir

T-Mobile’ın 2.5 GHz spektrumu, daha hızlı bir 5G ağı kurma konusunda büyük bir avantaj sağladı, ancak diğer taşıyıcılar geride bırakılmak üzere değildi. 2021’in başlarında, Federal İletişim Komisyonu (FCC), 3,7-3,98GHz aralığında açık artırma için bir yığın C-bant spektrumu çıkardı.

Verizon, müzayedede 45,4 milyar dolarlık rekor bir ödeme yaparak, elinden geldiğince çoğunu silip süpürdü. AT&T, parçasını güvence altına almak için 23 milyar dolar harcadı ve T-Mobile, mevcut 2.5GHz Ultra Kapasite ağını güçlendirmek için kullanılacak daha küçük bir kısım için 9,3 milyar dolar düşürdü.

Ancak bu yeni spektrum, sonunda orta bant kulübünde oynamalarına izin verdiği için Verizon ve AT&T için çok daha değerliydi. Daha da iyisi, bu yüksek frekanslar, biraz daha kısa aralıklarda da olsa, potansiyel olarak T-Mobile’ın 2.5 GHz spektrumundan daha fazla kapasite sunar.

Verizon 5G Ultra Geniş Bant ağında hız testi sonuçları olan akıllı telefonu tutan kadın.
verizon

AT&T ve Verizon, Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve havayolu endüstrisi ile bu sinyallerin uçak aletlerini etkileyip etkilemeyeceği konusunda hararetli bir tartışmanın ardından Ocak 2022’de C-bant spektrumlarını açmak için nihayet yeşil ışık yaktı.

Müşteriler, kapıdan hemen sonra belirgin performans iyileştirmeleri gördüler. Taşıyıcı yeni C-bant spektrumunu hemen 1700 şehirde 100 milyon kişiye sunduğundan, bu özellikle Verizon’dakiler için geçerliydi. Buna karşılık, AT&T ilk C-bandı sunumlarını sadece sekiz şehir merkeziyle sınırladı ve daha geniş bir C-bandı sunumunu bu yılın sonuna kadar ertelemeyi tercih etti ve daha az tartışmalı 3.45–3.55GHz C-bant spektrumundan faydalanabilirdi. sonraki bir açık artırma.

5G manzarası bugün

T-Mobile hala liderliği elinde tutsa da, bunun nedeni esas olarak orta menzil kapsamını ilk etapta yayarken sahip olduğu büyük başlangıçtır. 5G gelişmiş hizmetleri eşit temelde karşılaştıran bir araştırma, T-Mobile ve Verizon müşterilerinin, operatörlerinin en iyi 5G ağlarını – orta bant ağlarını – kullanırken aşağı yukarı aynı performansı elde ettiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, T-Mobile’ın 5G Ultra Kapasite ağının çok daha geniş kapsamı, daha fazla müşterinin en yüksek indirme hızlarını deneyimleyeceği anlamına gelir ve Verizon’a kıyasla ülke çapında medyanı yükseltir. Verizon, 5G Ultra Geniş Bant kapsamını daha fazla şehre genişlettiği için bu sayıların daha dengeli olacağını söylemek doğru olur.

Benzer şekilde, AT&T, 5G sunumlarına çok daha ölçülü bir yaklaşım getirdiği için son sırada kalıyor, ancak bu yıl daha fazla 5G Plus sitesini açmaya başladığında da değişecek ve 2023 yılına kadar daha fazla yarışmacı olmalı.

İyi haber şu ki, bu yıl 5G’nin ilk günlerindeki zorlukların çoğunu aştık. Bugün, ülke çapındaki üç taşıyıcının tümü, mümkün olan en iyi 5G hizmetini sağlamak için kırsal alanlarda düşük bant, çoğu şehirde orta bant ve yoğun kentsel konumlarda mmWave olmak üzere üç frekans aralığının hepsinden yararlanan olgun 5G ağlarına sahiptir. Artık soru, belirli bir operatörün rakiplerinden daha iyi 5G hizmeti sağlayıp sağlamadığı ile ilgili değil – T-Mobile’ın 5G UC’si, Verizon’un 5G UW’si veya AT&T’nin 5G+’sı performans için boyun-boyun – ama sadece bu en hızlı 5G ağları mevcutsa nerede yaşıyorsun ve çalışıyorsun.


genel-19