Blue Origin, uzaya çıkan ilk Mısır ve Portekiz vatandaşları da dahil olmak üzere, yörünge altı bir uçuşta altı mürettebat gönderdi.

Blue Origin, uzaya çıkan ilk Mısır ve Portekiz vatandaşları da dahil olmak üzere, yörünge altı bir uçuşta altı mürettebat gönderdi.
Fotoğraf: mavi kökenli

Giderek daha uygun fiyatlı roket fırlatma ve uyduların mümkün kıldığı, uzay uçuşlarında büyük bir değişimin ortasındayız. Sonuç olarak, üstümüzdeki uzay roketler, uydular, astronotlar ve tabii ki uzay turistleriyle dolup taşıyor.

4 Ağustos Perşembe, her biri farklı kilometre taşlarına işaret eden altı fırlatma ile uzay endüstrisi için son derece aktif bir gün oldu. Gün, Güney Kore’nin Ay’a ilk görevinin, uzaya ulaşan ilk Mısır ve Portekiz vatandaşlarının ve olası bir uzay uçağı da dahil olmak üzere gizli uyduları içeren bazı görevlerin başlatıldığını gördü. İşte alışılmadık derecede yoğun fırlatma gününün bir özeti ve belki de uzay uçuşunun geleceğine bir bakış.

Çin ekosistem izleme uydusu fırlattı

Çin başlatılan Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Çarşamba günü saat 23:08 ET’de (Perşembe Pekin saatiyle 11:08’de) bir Uzun Yürüyüş 4B roketi. Bu, Çin’in yılın 28. yükselişiydi, ancak ulusun günün tek lansmanı olmayacaktı.

Long March 4B, aerosollerin etkisini incelemek için dünya çapında orman bitki örtüsünü izlemek üzere tasarlanan Karasal Ekosistem Karbon Envanteri Uydusu (TECIS 1) dahil olmak üzere üç uydu taşıdı. Diğer iki uydu, HEAD 2G ve Minhang Youth Satellite, sırasıyla gemi ve uçuş verilerini toplayacak ve öğrencileri uzay bilimine dahil edecek.

Çin oldukça gizemli bir şey başlattı

Çin’in günün ikinci lansmanı önemli ölçüde daha az basitti. Ülkenin uzay ajansı, Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yörüngeye yeniden kullanılabilir bir Uzun Yürüyüş 2F taşıyıcı roket gönderdi, devlet medyası rapor edildi.

Fırlatma, yeniden kullanılabilir roket teknolojisinin bir testiydi ve roket, Dünya’ya geri dönmeden önce belirsiz bir süre yörüngede kalacak. Deneysel uzay aracı hakkında çok fazla detay olmamasına rağmen, uzay aracı olabileceğine dair spekülasyonlar var. Space News’e göre.

Güney Kore Ay’a gidiyor

Bu tarihi lansman iki büyük ilke imza attı: Güney Kore’nin Ay’a ilk görevi ve özel şirket SpaceX’in bir ay yörüngesine bir yük göndermeye yönelik ilk girişimi.

SpaceX’in Falcon 9 roketi, Kore Pathfinder Lunar Orbiter’ı (KPLO) taşıyan Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan Perşembe günü saat 19:08 ET’de havalandı. Danuri olarak da bilinen sonda, esas olarak gelecekteki ay keşifleri için gerekli teknolojileri test etmek için tasarlandı ve Aralık ortasında ay yörüngesine ulaşması planlanıyor. KPLO tarafından toplanan görüntüler, Güney Kore’nin Ay’da gelecekteki bir görev için potansiyel iniş noktalarını keşfetmesine de yardımcı olacak.

Blue Origin, uzay turistlerini gezintiye çıkardı

Özel uzay şirketi Blue Origin, yaklaşık 10 dakika süren hızlı, yörünge altı bir yolculukta altı kişiyi daha uzaya gönderdi. Kısa uçuş, ilk Mısır ve Portekiz vatandaşlarını uzaya göndererek tarih yazdı.

4 Ağustos 2022'de New Shepard'ın lansmanı.

4 Ağustos 2022’de New Shepard’ın lansmanı.
Fotoğraf: mavi kökenli

Şirketin yeniden kullanılabilir New Shepard roketi Perşembe günü saat 9:57 ET’de havalandı ve atmosfere geri düştü ve Teksas çölüne indi. Paraşütler açılırken bir yolcu, “Ölmeyeceğiz!” diye şaka yaptı. Mısırlı bir biyomedikal mühendisi olan Sara Sabry, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Space for Humanity tarafından seyahate katılmak üzere seçilirken, Portekizli yatırımcı Mário Ferreira da NS-22 misyonunun bir parçası olarak tarih yazdı. Blue Origin’in altıncı insan uçuşu, şirketin yörünge altı uzaya götürdüğü toplam yolcu sayısını 31’e çıkardı.

Roket Laboratuvarı gizli bir görev başlattı

Roket Laboratuvarı, Perşembe günü saat 1’de ET’de şirketin Yeni Zelanda’daki özel uzay limanından yörüngeye küçük bir sınıflandırılmış yük başlattı.

Bir Elektron roketi patlar.

Bir Elektron roketi patlar.
Fotoğraf: Roket Laboratuvarı

Gizli yük, ABD casus uydularını tasarlayan ve işleten Ulusal Keşif Ofisi’nin (NRO) malıdır. Doğal olarak, Dünya yörüngesine yapılan bu son eklemenin amacı, şirketle birlikte gizli tutuldu. yazı uydunun “uluslararası sorunları izleyen devlet kurumlarına ve karar vericilere kritik bilgiler sağlamak için NRO’yu desteklemek” için tasarlandığını söyledi. Perşembe günkü kalkış, Rocket Lab’ın NRO için ikinci lansmanını işaret etti.

Bir Atlas V roketi, Space Force için bir yük teslim etti

Birleşik Fırlatma İttifakı başlatılan Uzay Tabanlı Kızılötesi Sistem Jeosenkronize Dünya Yörüngesi (SBIRS GEO 6) uydusu, güvenilir Atlas V roketini kullanarak Perşembe günü 06:29 ET’de yaptı.

Görevin altıncı ve son uydusu olan bu uydu, füzeleri tespit etmek ve izlemek için tasarlanan Uzay Kuvvetleri’nin Uzay Sistemleri Komutanlığı takımyıldızını tamamlıyor. 2011 yılında fırlatılan altı uydudan ilki.

Bu, 24 saatlik bir süre için çok fazla ve uzay uçuşlarında yeni bir çağa girdiğimizin kesin bir işareti. Uzay hiçbir zaman bugün olduğundan daha yakın veya daha erişilebilir görünmedi. Akıl, başına geleceklerle boğuşuyor.

Daha: Yeni Fırlatılan Rus Casus Uydusu ABD Askeri Uydusunu Takip Ediyor Olabilirgenel-7