Son iki haftadır, Twitch’e her atladığımda kendimi Pokémon Ateş kırmızısı ve Yaprak yeşili Böylece insanların klasik oyunları belki de mümkün olan en zor yollarla oynamasını izleyebilirim.

Bir ana hat üzerinden oynadıysanız Pokémon Daha önce başlık, muhtemelen oyunu çok fazla sorun yaşamadan geçebildiniz. Büyürken tüm arkadaşlarımın onları Pokémon şampiyonu olmaya götürmesine izin vermenin bazı varyasyonlarını deneyimlediğinden eminim. Ancak, topluluğun dediği şeyin bir formunu uygulayarak oyunları önemli ölçüde daha zorlu hale getiren bir oyuncu topluluğu var. “IronMon” kural kümeleri.

IronMon’un özü, gerçekten zor bir randomizer olmasıdır. Karşılaştığınız pokémon, hareketleri ve topladığınız öğeler rastgele seçilirken, vahşi doğada savaştığınız veya eğitmenlerin sahip olduğu pokémonların seviyeleri artırılmış. Evet, bu, başlangıç ​​pokémon’unuzun da rastgele olacağı anlamına gelir, bu nedenle sadece Bulbasaur, Charmander ve Squirtle arasında seçim yapmayacaksınız. Kurallara göre, seçiminizi yapmak için hangi pokémonların mevcut olduğuna bile bakamazsınız; sadece bir pokéball’a gitmeniz ve elde ettiğinizi kabul etmeniz gerekiyor. (Her ne kadar yayıncılar, neyi kaçırmış olabileceklerini görmek için hangisini seçeceklerine karar verdikten sonra genellikle diğer pokéball’ları kontrol etseler de.)

IronMon zorlukları bir nevi Nuzlocke koşuları ama daha da zor. Standart IronMon kuralları bana zaten akıllara durgunluk veren bir zorluk seviyesi gibi geliyor – ya başlatıcım zayıf bir Metapod ise? Ancak meydan okuma burada bitmiyor. Pokémon’unuz bayılırsa, onu serbest bırakmalı veya depoya geri koymalısınız, yani bir daha asla kullanamazsınız. Ve Twitch’te, oyuncuların savaşması gereken Kaizo IronMon adlı mücadelenin daha zor bir versiyonunu izlemeye meyilliyim. tek bir pokémon. Bu pokémon bayılırsa, koşu baştan başlar.

Tüm kuralları okumakla ilgileniyorsanız, Onları burada kontrol edebilirsiniz (ve bir daha da zor IronMon kural seti, hayatta kalma), ama gerçekten sadece Twitch’e girmeni ve bazı akışları kontrol etmek.

Yayıncı GrandPooBear’ın STEELEDUP’ı umut verici görünüyordu, ancak ne yazık ki kaldırıldı sadece birkaç dakika sonra. RIP STEELEDUP.

Pek çok yayıncı, muhtemelen Profesör Oak’ın laboratuvarında sıkışıp kalacak veya oyunun ilk bölümlerinde dolanıp duracak. Bir pokémon’un erken bölgelerde hayatta kalabilecek kadar iyi olması oldukça zordur. Kulağa sıkıcı gelse de, erken oyunu eğlenceli buluyorum – örneğin, sohbet hangi başlatıcının seçileceğine oy vermeye yardımcı oluyor ve sohbetin yanlış seçilmesi ve yayıncının hemen kaybetmesi çok komik. Bazen, yayıncılar yeni bir ana pokémon’a “döner” ve genellikle sohbetlerinde bir pokémon ile bir diğerini seçmenin yararlarını tartışırlar.

Bir koşu başladığında, heyecan verici. Her karşıt pokémon, yayıncının pokemonu düzinelerce seviye ileride olsa bile potansiyel bir tehlike oluşturur. Rakip, en güçlü pokemonu bile iyi zamanlanmış bir karşı hamle ile veya bir durum etkisi yoluyla sağlığı yontarak ve saatlerce süren bir koşuyu mahvederek yenebilir. Ve oyuncular her zaman pokémonlarına takma ad verirler, bu yüzden “STEELEDUP” (bir Steelix) ve “SMILE” (bir Blissey) gibi aptal isimleri olan yaratıkların kaderine yatırım yapacağım.

Ama her şeyden çok, bir koşunun sonuna kadar gittiğini göreceğim ve her şey neredeyse kaçınılmaz olarak bozulduğunda orada olacağım umuduyla izlemeye devam ediyorum. Bir gece, flama izliyordum geç (Kurallar sitesinde IronMon’u yaratan kişi kimdir) güçlü bir Blissey ile bir koşuyu kesinlikle mahvediyor. Sabah, işlerin nasıl sonuçlandığını görmek için Iateyourpie’nin Twitter beslemesine baktım. Neler olduğunu kendin izlemene izin vereceğim oyunun son savaşında:

Kalp kırıcı. Ama yine de bir sonraki harika koşuyu – hatta Oak’ın laboratuvarında sıkışıp kalmış olanları – denemek ve yakalamak için daha fazla akışa bağlanıyorum.

Ekran görüntüleri Jay Peters / The Vergegenel-2