Hintli kozmetik-moda perakendecisi Nykaa’nın ana şirketi, moda ürünlerine olan güçlü talebin artmasıyla Cuma günü ilk çeyrek net karında yüzde 33,2 artış bildirdi. Yerli online güzellik ve kişisel bakım alanında yüzde 30’a yakın pazar payıyla hakim olan TGP destekli şirket, bir satın alma çılgınlığı içindeydi ve kısa süre önce yeni bir marka ile erkek iç giyim ve atletizm kategorisine giriş yaptı.

Kasım 2021’de Nykaa, ülkenin ilk kadın liderliğindeki tek boynuzlu atına yaklaşık 14 milyar dolarlık (kabaca 1.11.200 crore Rs.) değer vererek güçlü bir pazara giriş yaptı.

Şirket, brüt mal değerinin (GMV) yüzde 47 artarak Rs’ye yükseldiğini söyledi. Çeyrekte 2.156 crore. GMV, moda işinde yüzde 59, güzellik ve kişisel bakım işinde ise yüzde 39 arttı.

Nykaa CEO’su ve Genel Müdürü Falguni Nayar, “Güzellik, kişisel bakım ve sağlıklı yaşam için tüketici talebi de erken toparlanma belirtileri gösteriyor ve bu yıl umut verici bir festival sezonuna hazırlanıyoruz,” dedi.

Nykaa’nın ana şirketi FSN E-Commerce Ventures Ltd için konsolide net kar Rs’de gerçekleşti. 30 Haziran’da sona eren çeyrek için 4.55 crore, Rs ile karşılaştırıldığında. Bir yıl önce 3.42 crore.

Gelir yüzde 40,6 artarak Rs’ye yükseldi. 1,148 crore.

Cuma günü Nykaa, Little Black Book (LBB) markasıyla bilinen dijital içerik ve ticaret şirketi Iluminar Media’yı satın alacağını söyledi. FSN E-ticaret, anlaşmanın değerini açıklamadı, ancak satın almanın, Nykaa’nın sadık tüketici tabanıyla ilişki kurmaya yönelik temel içerik öncelikli yaklaşımıyla uyumlu olduğunu söyledi.

“LBB ile paylaştığımız güçlü sinerjiden dolayı heyecanlıyız, çünkü Nykaa gibi, onlar da ilk günden beri kanallarında keşif ve gelecek vaat eden yerli markaları öne çıkarmaya keskin bir şekilde odaklandılar.

Nykaa sözcüsü Nihir Parikh yaptığı açıklamada, “Nykaa ailesine benzer düşünen liderliklerini memnuniyetle karşılıyoruz ve birlikte izleyici tabanımıza daha iyi hizmet ettiğimiz için ölçeklenmelerine yardımcı olmayı dört gözle bekliyoruz.” Dedi.

2015 yılında Suchita Salwan ve Dhruv Mathur tarafından ortaklaşa kurulan LBB’nin toplam geliri Rs idi. 2021-22’de 19.44 crore.

Nykaa, düzenleyici bir dosyalamada, “İşlem, şirketin içerik dağıtımını güçlendirmesini, markalar için keşif yapmasını ve alışveriş deneyimini müşteriler için daha çekici hale getirmesini sağlayacak.” Dedi.

Nykaa, tamamı nakit bir anlaşmayla LBB’nin yüzde 100 hissesini alacak.

“Nykaa ile olan bu ortaklık sayesinde, daha da yükseklere ölçeklenmekten heyecan duyuyoruz. Birlikte, içerik, topluluk ve keşif öncelikli bir yaklaşım aracılığıyla Hindistan’ın yükselen markaları için keşif oluşturmak için Nykaa ve LBB’nin ortak hedeflerine değer katmak istiyoruz.

Salwan, “LBB’nin güçlü içerik oluşturma yetenekleri ve içerik oluşturucu ağı, tüketici katılımını ve elde tutulmasını sağlamak, marka ortaklarımız için erişimi ve katılımı daha da ölçeklendirmek için Nykaa’nın platformlarında kullanılacak.” Dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8