Parlamento’nun Cuma günü bilgilendirildiğine göre, hükümet geçen yıl Şubat ayında yürürlüğe giren yeni bilişim kuralları kapsamında sosyal medya platformlarına 105 talimat verdi. Elektronik ve Bilişimden Sorumlu Devlet Bakanı Rajeev Chandrasekhar’ın Rajya Sabha’ya yazılı olarak verdiği yanıtta paylaştığı bilgilere göre, talimatlar yeni kurallar çerçevesinde Bilgi ve Yayın Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Bakanın paylaştığı veriler, Aralık 2021 ile Nisan 2022 arasında YouTube’a 94, Twitter’a beş, Facebook ve Instagram’a üçer içerik engelleme talimatı verildiğini gösteriyor.

Chandrasekhar, hükümetin politikalarının kullanıcıları için açık, güvenli ve güvenilir ve hesap verebilir İnternet sağlamayı amaçladığını söyledi.

Hükümetin, sosyal medya platformları dahil aracıları kullanıcılarına karşı hesap verebilir hale getirmek ve kullanıcı güvenliğini artırmak için 25 Şubat 2021’de Bilgi Teknolojisi (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kuralları) Kurallarını, 2021 (“BT Kuralları, 2021”) bildirdiğini söyledi. internet üzerinden.

Chandrasekhar, “Ne 2000 tarihli Bilgi Teknolojisi (BT) Yasası ne de yukarıda belirtilen kurallar, kullanıcıların gizlilik haklarına aykırıdır.” Dedi.

Elektronik ve Bilişim Bakanlığı’nın (Meity) de her üç ayda bir sosyal medya şirketlerinin uygunluk denetimlerini yaptığı söyleniyor.

Şu anda, sosyal medya platformlarının, çeşitli şikayetlere yanıt olarak aldıkları önlemleri açıkladıkları 2021 BT kurallarına uyumlarını her ay açıklamaları gerekmektedir.

“MeitY, sosyal medya aracılarının her üç ayda bir BT kurallarına uygunluğunu denetlemek için bir mekanizmayı devreye soktu. Denetimin bir parçası olarak bakanlık, sosyal medya şirketlerinin kendilerine iletilen şikayetleri doğru bir şekilde bildirip bildirmediklerini ve alınan önlemlerin doğru olup olmadığını kontrol edecek. ortaya konan kurallarla senkronize,” dedi kaynak PTI.

Sosyal medya platformlarındaki ilmeği sıkılaştırmak için hükümet, herhangi bir şikayetle ilgili olarak sosyal medya şirketleri tarafından alınan kararları geçersiz kılma yetkisine sahip bir temyiz paneli kurmayı önerdi. Önerilen kuralla ilgili halkla istişare süreci, BT bakanlığı tarafından tamamlandı.


En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

ED, Kara Para Aklama Soruşturması için WazirX’e Baskın Yaptı, Banka Mevduatlarını Rs Üzerinden Dondurdu. 64.67 Crore

Amazon, Roomba-Maker iRobot’u Yaklaşık 1,7 Milyar Dolara Satın Alacak

genel-8