Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu yıldızlarla dolu görüntü, Yay takımyıldızındaki küresel küme NGC 6638’in kalbini göstermektedir. Yıldızlarla dolu gözlem, on binlerce ila milyonlarca yıldızdan oluşan kararlı, sıkı sıkıya bağlı gruplar olan küresel kümelerin kalbindeki yıldızların yoğunluğunu vurgular. Bu görüntüdeki verileri yakalamak için Hubble, son teknoloji astronomik araçlarından ikisini kullandı: Geniş Alan Kamerası 3 ve Araştırmalar için Gelişmiş Kamera.

Hubble, küresel kümelerin çalışmasında devrim yarattı. Dünya atmosferinin neden olduğu bozulma, küresel kümelerin çekirdeklerindeki yıldızları yer tabanlı teleskoplarla net bir şekilde ayırt etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Dünya’nın yaklaşık 550 mil (550 km) üzerinde yörüngede dönen Hubble, ne tür yıldızların küresel kümeleri oluşturduğunu, nasıl evrimleştiklerini ve bu yoğun sistemlerde yerçekiminin rolünü Dünya’nın atmosferi bir sorun oluşturmadan inceleyebilir.

NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu, yıldızlarla dolu iç mekanlarına bakarak küresel kümeler hakkındaki anlayışımızı geliştirecek. Webb, Hubble’ın inanılmaz görüşlerini tamamlayacak küme yıldızları hakkında benzersiz bilgiler sağlayarak kızılötesi dalga boylarında gözlem yapıyor.


Resim: Hubble küresel küme Terzan 9’u yakalıyor


Daha fazla bilgi:
Geniş Alan Kamerası 3 cihaz bilgileri: www.nasa.gov/content/hubble-sp … -wide-field-camera-3

Anketler için Gelişmiş Kamera cihaz bilgileri: www.nasa.gov/content/hubble-sp … -camera-for-surveys/

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanan

Alıntı: Hubble yıldızlarla dolu bir gökyüzü alanına bakıyor (2022, 5 Ağustos) 5 Ağustos 2022’de alındı ​​https://phys.org/news/2022-08-hubble-star-studded-skyfield.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1