Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın yeni uzay yarışında Ay yadsınamaz bir öncelik. Ay misyonları için büyük fonlar tahsis edilir, yeni uzay doktrinlerinde, Dünya’nın doğal uydusu, derin uzaya misyonlar için bir ileri karakol olarak kabul edilir. Bu nedenle, şimdi herkesin uzay aracını Ay’a göndermeye çalışması şaşırtıcı değil. Haziran sonunda NASA, Ay’a 25 kilogramlık küçük bir Capstone uydusu gönderdi ve dün ABD çok daha büyük bir uzay aracı olan KPLO (Korece) fırlattı.


Florida, Cape Canaveral’dan yerel saatle 19:08’de (Cuma Moskova saati ile 02:08) bir SpaceX Falcon 9 roketiyle havalandı. KPLO, Kore Cumhuriyeti’nin ilk ay görevinin bir parçası olarak başlatıldı.

KPLO, Korea Pathfinder Lunar Orbiter (Korean Research Lunar Orbiter) anlamına gelir. Uyduya Danuri de denir. Uzay aracının kütlesi 678 kg ve geliştirme maliyeti yaklaşık 180 milyon dolar.

KPLO’nun görevleri arasında, yüzeyinde olası bir iniş için uygun alanları belirlemek ve ay kraterlerinde su varlığına dair işaretler aramak için ayın kabartmasının bir haritasını derlemek yer alıyor. Ay yörüngesinde yaklaşık bir yıl kalması bekleniyor.genel-22