İcra Müdürlüğü (ED) Cuma günü, Rs banka mevduatını dondurduğunu söyledi. Kripto para borsası WazirX’e karşı kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak 64.67 crore.

Federal ajans, WazirX’in sahibi olan Zanmai Lab Private Limited’in bir yöneticisine 3 Ağustos’ta Haydarabad’da baskınlar düzenlediğini ve onun “işbirlikçi olmadığını” iddia ettiğini söyledi.

Ajansın kripto borsasına yönelik soruşturması, Hindistan’da çalışan bir dizi Çin kredi uygulamasına (mobil uygulamalar) karşı devam eden soruşturmasıyla bağlantılı.

Ajans, WazirX’i Döviz Yönetimi Yasası’nı (FEMA) ihlal ettiği iddiasıyla geçen yıl suçlamıştı.

“WazirX Direktörü Sameer Mhatre’nin WazirX’in veritabanına tam uzaktan erişimi olduğu, ancak buna rağmen anında kredi uygulaması dolandırıcılığı suç gelirlerinden satın alınan kripto varlıklarla ilgili işlemlerin ayrıntılarını vermediği tespit edildi. ” “Gevşek KYC normları, WazirX ve Binance arasındaki işlemlerin gevşek düzenleyici kontrolü, maliyet tasarrufu için blok zincirlerde işlemlerin kaydedilmemesi ve karşıt cüzdanların KYC’sinin kaydedilmemesi WazirX’in herhangi bir hesap verememesini sağladı. ED yaptığı açıklamada, kayıp kripto varlıkları” iddiasında bulundu.

Şirketin bu kripto varlıklarını izlemek için hiçbir çaba göstermediğini söyledi. Belirsizliği teşvik ederek ve gevşek AML (kara para aklama karşıtı) normlarına sahip olarak, yaklaşık 16 suçlanan fintech şirketine kripto yolunu kullanarak suç gelirlerini aklama konusunda aktif olarak yardımcı oldu” dedi.

Bu nedenle, ED, Rs kapsamında eşdeğer taşınır varlıklar olduğunu söyledi. WazirX ile yatan 64.67 crore, Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PMLA) kapsamında donduruldu.
genel-8