ABD Başkanlığı İklim Özel Temsilcisi John F. Kerry ve Çin Halk Cumhuriyeti İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua, Mayıs ayında İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında bir araya geldi.

ABD Başkanlığı İklim Özel Temsilcisi John F. Kerry ve Çin Halk Cumhuriyeti İklim Değişikliği Özel Temsilcisi Xie Zhenhua, Mayıs ayında İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu sırasında bir araya geldi.
Fotoğraf: Markus Schreiber (AP)

Dünyanın en büyük ve ikinci en büyük kirleticileri olan Çin ve ABD, sırasıyla, artık birbirleriyle iklim değişikliği hakkında konuşmuyorlar. Cuma günü, ABD Temsilciler Meclisi’nin ardından iki ülke arasında artan gerilimin ortasında Sözcü Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti Çin, iklim değişikliği ve bir dizi başka konuda ABD ile işbirliğini ve toplantıları durduracağını söyledi.

ABD ve Çin arasındaki artan durum, iklim eyleminden çok daha büyük. Pelosi’nin Çin’in kendi topraklarının bir parçası olarak gördüğü Tayvan ziyareti, Çin’in diplomatik çabukluğa tepki vermesiyle bir saldırganlık barajını başlattı. savaş gemileri ve jetler göndermek Tayvan ve Japon topraklarına yakın. Müzakerelerdeki bu kırılma, iki süper güç arasındaki gerçek bir iklim ilerleme dönemini takip ediyor, dört yıllık bir aradan sonra parlak bir ışık. iklim çıkmazı Trump yönetimi sırasında.

Geçen yıl ABD ve Çin niyetlerini açıkladı metan emisyonlarının azaltılması da dahil olmak üzere bir dizi ortak iklim hedefi üzerinde birlikte çalışmak; daha büyük bir küresel anlaşma imzaladı metanı frenlemek için. Çin ve ABD de sürpriz yaptı ortak açıklama geçen yılın Kasım ayındaki iklim toplantısının sonunda iklim eylemine bağlılıklarını ve “küresel net sıfır ekonomiye geçişi hızlandırmak için genişletilmiş bireysel ve birleşik çabalara katılma” niyetlerini yeniden teyit ettiler.

“İklim elçileri arasında, ABD arasında düzenli sohbetler oldu.S. ve Çin, yılın ilk yarısında,” dedi Byford Tsang, aclimat ddüşünce kuruluşu E3G’de diplomasi danışmanı. “Geçen yıl kararlaştırdıkları şey, bu konuları konuşmak ve bir dizi konuda birlikte nasıl çalışabilecekleri konusunda daha somut önerilere ulaşmak için bir çalışma grubu kurmaktı. Şimdiye kadar, bu görüşmeler resmi bir çalışma grubu kurma konusunda somut bir sonuç vermedi, bu yüzden henüz üretmeye söz verdikleri şeyi üretmedi ve şimdi, açıkça, süreç askıya alındı.”

Birlikte oluşturan iki ulus arasındaki karmaşık iklim tarihi ve ilişkisi Dünyadaki karbon emisyonlarının %40’ı, dünyanın geri kalanı için gerçek etkileri olabilir. İki güç arasındaki anlaşmalar ve ortak liderlik, genellikle Paris Anlaşması’nın bir gerçeklik.

“ABD arasında tansiyon yükseliyor.S. ve Çin ve bu iki ülke arasındaki işbirliğinin zarar görmesi şaşırtıcı değil – açıkçası bu talihsiz bir durum” dedi Tsang. “Ancak iklim değişikliği için ne anlama geldiğine gelince, iklim eylemi durmayacak, çünkü hem ABD’de hem de ABD’de.S. ve Çin’in iklim üzerinde çalışmaya ilgisi.”

Her iki ülke de bu yaz iklim felaketlerinden çok etkilendi.orman yangınları, sıcak hava dalgasıve sel yanı sıra ABD’de Çin’in güneybatısında yıkıcı sel ve sıcak hava dalgası w’deest ve Tsang, her iki ülkenin de iklim eyleminin artan aciliyetinin yanı sıra kendi taahhütlerinin ağırlığının da farkında olduğunu söyledi. Ve iki ülkenin birbiriyle konuşmuyor olması, kendi hedeflerini ilerletmek için sıkı çalışmadıkları anlamına gelmez – bu da diğerini teşvik edebilir.

“Şu anda işbirliği mümkün olmasa da, bu ABD anlamına gelmiyor.S. ve Çin iklim konusunda rekabeti bırakmalı” dedi. “Her ikisi de iklim açısından iddialı planlar yaptı, her ikisi de büyük teknolojiyi bir öncelik haline getirdi ve endüstriyel politikalar geliştirdi, her ikisi de diğer ülkelerde yurtdışında enerji geçişi desteğini artırma planları yaptı. Bu konularda rekabet edebilir ve kendi başlarına hareket etmeye devam edebilirlerse, daha az değil, daha fazla iklim eylemi görebiliriz.”

Yine de, bu tür bir tek üstünlük dünyanın geri kalanı için ikisinden önemli ölçüde daha az üretken olmak Birlikte çalışma.

Tsang, “Gezegenin geleceği bu jeopolitik rekabette siyasi bir araç olmamalı” dedi. “Şu anda dünyanın en büyük iki yayıcısı arasındaki diyalogun bu gerilimin bir kurbanı olması talihsizlik.”genel-7