Will Vinton, kil kreasyonlarıyla çevrili.

resim: Osiloskop Laboratuvarları

rüyaMarq Evans’ın yeni belgeseli animatör Will Vintonhemen odadaki file seslenir: evet, şirketini en zengin yatırımcısına kaptıran adam bu, Nike kurucusu Phil Knight. Bu, filmin üzerinde beliren bir şey, ancak Vinton’ın yaşamının ve kariyerinin bu portresini renklendiren tek melankolik unsur değil.

2018 yılında kanserden hayatını kaybeden ancak burada yoğun olarak görüşülen Vinton’ın kendi işbirliğiyle yapılmış, rüya görsel bir geçmiş sunar. onun olağanüstü başarıları. Sadece Vinton’un çalışmalarının yıllar içindeki ilerleyişine bir göz atmakla kalmıyoruz ( Kapalı Pazartesi günleri, Bob Gardiner ile birlikte yarattığı Oscar ödüllü 1974 kısa filminden, şirketinin 80’li ve 90’lı yıllardaki, California Kuru Üzümleri de dahil olmak üzere anında tanınan ticari çalışmasına kadar), ev filmlerine ve arkadaşlardan, aileden gelen ilk elden hesaplara da erişiyoruz. üyeler ve eski iş arkadaşları. 1960’larda UC Berkeley’de film yapımcılığına kıvılcım attıktan sonra, Vinton (deneyime ve yaratıcı gerçekleştirmeye her şeyden önce değer verirdi ve kesinlikle biraz hippiydi) işbirlikçileriyle Portland, Oregon’da küçük bir atölye kurdu. yapımları kasten Hollywood makinesinden kaldırıldı – yıllar sonra Will Vinton Studios zirvedeyken peşinden koşacağı aynı makine.

Çoğu rüya Vinton’ın çalışmalarına odaklanmaya devam ediyor—yine, bu film kliplerle ve diğer kısa ömürlü resimlerle dolu bir görsel şölen. California Kuru üzüm takıntılı Michael Jack’ten telesekreter mesajlarıoğul) Vinton’un kariyerinin anlatısını yolun her adımında gösteren. Ama için tüm başarısı ve periyodik başarısızlıklarından ve yanlış adımlarından geri döndüğü takdire şayan yol için, asla gerçekleşmemiş bir “Claymation Station” eğlencesi için planlarına kadar hayat yörüngesini taklit ettiği idolü Walt Disney’in zirvelerine asla ulaşamadı. park. Her ne kadar insan olarak çok sevilse de çalıştığı herkes övgü dolu değil; Yıllar boyunca projelerinde emek veren diğer animatörlerle kredi paylaşımı sorunları vardı ve örneğin Will Vinton Studios’un çılgınca pazarlanabilir California Raisins’in lisansını paylaşmadığı anlamına gelen bazı kötü iş kararları vardı. ve ayrıca Vinton’ın şirketini satmayı bıraktığını Disney öncesi döneminde Pixar’a. Sorunlu Gardiner ile ortak Oscar galibiyetlerinin hemen ardından yaşanan çekişmeli ayrılık, Gardiner’ın 2005’teki ölümüne kadar Vinton’ın peşini bırakmadı. rüya Phil Knight fiyaskosu sonunda Vinton’ın yaratıcı yaşamının en büyük trajedisi oldu.

Ne Şövalye ne de oğlu travis şövalye röportaj yapılır rüya; onları sadece ifade ve arşiv görüntülerinde görüyoruz. Travis Knight, şimdi stop-motion özelliğiyle tanınan bir film yönetmeni Kubo ve İki Tel ayrıca canlı aksiyon Transformatörler kopup fırlamak yaban arısı, özellikle sunulan gerçekler temelinde özellikle kötü bir şekilde ortaya çıkıyor: başarısız bir rapçi, babasının yatırım yapmasından sonra Will Vinton Studios’ta işe alındı, burada (her açıdan) gerçek yeteneğini ve animasyon tutkusunu geliştirdi. Ancak bu bağlamda, özellikle de belgeselde Will Vinton Studios’un başına geçtiğine işaret edildiğinde, onu saran “kayırma bebek” kokusundan kaçış yok.Laika olarak yeniden adlandırıldı – mali açıdan zor durumda olan Vinton’dan sonra şirketdışarı atıldı.

Tabii ki, sulu şov dünyası işi, ama Vinton, açıkçası bir şeyi değiştirmeye dikkat ediyor. inanılmaz şekilde olumlu bir şeye yıkıcı darbe. Stüdyosunu kaybettikten birkaç yıl sonra geriye dönüp baktığında, devam eden başarısından gerçekten gurur duyuyor gibi görünüyor, özellikle de o zamandan beri beğenilen unvanlarla bir Hollywood güç merkezi haline gelen Laika’nın tarzından gurur duyuyor gibi görünüyor. Coraline, ParaNorman, Boxtroller, Kayıp Halkave Knight’ın kubo– sanat formunda yenilik yaparken daha geniş bir kitleye stop-motion getirdi. Vinton’ın durumla barışması kolay olamazdı, ama rüya kesinlikle başarmış gibi görünmesini sağlar. Belki de, bir karşı kültür animatörü olarak ilk günlerinde olduğu gibi, her şey gerçekten önemli olana geldi: Olabildiğince havalı bir son ürün yapmak. Vinton, Laika’nın unvanlarından herhangi birinde doğrudan yer almamış olsa bileonun mirası yaşıyor.

rüya 5 Ağustos’ta bugün sinemalarda.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7