ABD'li şirket, İranlı tehdit aktörünün Arnavutluk'ta siber saldırıda bulunma olasılığının yüksek olduğunu söyledi

A siber saldırı Önde gelen bir ABD siber güvenlik firmasına göre, Temmuz ayı ortasında çok sayıda Arnavut hükümetinin dijital hizmetini ve web sitesini geçici olarak kapatmanın, büyük olasılıkla İranlı bir muhalefet grubunun Arnavutluk’taki konferansını bozmaya çalışan İran yanlısı bilgisayar korsanlarının işi olduğunu söyledi.

Bir raporda, Mandiant Saldırganların Tahran’ın muhalif karşıtı çabalarını desteklemek için çeşitli faktörlere dayalı olarak hareket ettiğini “orta derecede güven” ifade etti: Zamanlama, sorumluluğu üstlenmek için kullanılan bir sosyal medya kanalının içeriği ve uzun süredir Farsça’yı hedef alan kötü amaçlı yazılımlarla kullanılan yazılım kodundaki benzerlikler ve Arapça konuşanlar.

İranlı muhalif grup Mujahedeen-e-Khalq’ın 23-24 Temmuz’daki konferansı, yerel yetkililerin olası bir terör tehdidi uyarılarının ardından iptal edildi. Gruptan yaklaşık 3.000 İranlı muhalif, en iyi bilinen MEKAshraf 3 kampında yaşa ManezArnavutluk’un başkenti Tiran’ın 30 kilometre (19 mil) batısında.

Ücretsiz İran Dünya Zirvesi, ABD’li milletvekillerinin davetlileri arasında olduğu kampta yapılacaktı.

Kendisine “HomeLand Justice” adını veren bir grup, kullanılan siber saldırının sorumluluğunu üstlendi. fidye yazılımı verileri karıştırmak için. Fidye yazılımı en çok kar amacı gütmeyen cezai şantajlarda kullanılmasıyla bilinir, ancak özellikle İran tarafından siyasi amaçlar için giderek daha fazla kullanılıyor.

“HomeLand Justice”in iddiası Telgraf HMÖ üyelerinin Arnavut oturma izinleri olduğu iddia edilen belgelerin ve etkinleştirilen fidye yazılımının videosunun yayınlandığı kanal. Kanal, Arnavut hükümetinde yolsuzluk iddiasında bulundu ve #Manez de dahil olmak üzere hashtag’ler kullandı.

Mandiant, “Bu faaliyet, diğer NATO üye ülkelerindeki kamu ve özel kuruluşlar için aktif bir tehdit oluşturuyor.” dedi. “İran nükleer anlaşmasını çevreleyen müzakereler durmaya devam ederken, bu aktivite İran’ın ileriye dönük siber ağ saldırı operasyonlarını yürütme konusunda daha az kısıtlama hissedebileceğini gösteriyor.”

O sırada Tiran hükümeti, bilgisayar korsanlarının yönteminin geçen yıl Almanya, Litvanya, Hollanda ve Belçika da dahil olmak üzere diğer NATO ülkelerindeki saldırılarla aynı olduğunu söyledi.

İran’ın misyonu Birleşmiş Milletler Perşembe günü bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

MEK, İran’da Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin yönetimine karşı çıkan Marksist bir grup olarak başladı. 1979 İslam Devrimi’ni destekledi, ancak kısa süre sonra Büyük Ayetullah Ruhullah Humeyni ile arası açıldı ve İslam Cumhuriyeti’nde bir dizi suikast ve bombalama gerçekleştirerek onun ruhani hükümetine karşı döndü.

MEK daha sonra komşu Irak’a kaçtı ve İran’daki birçok kişinin gruba karşı çıkmasına neden oldu. Şu anda büyük ölçüde Arnavutluk’ta yerleşik olmasına rağmen, grup İran içinde bir ağ işlettiğini iddia ediyor.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9