Yeni basılmış meme stoğu sevgilim AMTD, göz kamaştırıcı bir artıştan sonra slaytlar

AMTD’nin Payları Dijital Bu hafta perakende yatırımcılar tarafından körüklenen ve Hong Kong merkezli fintech’in piyasa değerini Facebook’unkinden kısa bir süreliğine alan göz kamaştırıcı bir ralliyi yakalamak için Çarşamba günü %40 düştü. Meta Platformlar.

Şirketin piyasa değeri Salı günü % 128’lik bir artışla 300 milyar doların üzerinde kapandı ve yatırımcılara GameStop ve AMC gibi şirketlerin hisselerinde rekor artışlara neden olan meme stok çılgınlığını hatırlattı.

Hisse senedi, 7,80 $ fiyatla listelendiği Temmuz halka arzından bu yana yaklaşık %21.000 arttı. Çarşamba günü 1014,98 dolardan işlem görüyordu.

“Kesinlikle bir pompala-boşalt gibi görünüyor,” Nate AndersonHindenburg Research’ün kurucusu, AMTD Digital’de bir pozisyonu olmadığını da sözlerine ekledi. “Genellikle bu durumların yakıtı olan perakende yatırımcılar arasında yakalanmış gibi görünüyor.”

Tipik bir pompala ve boşalt şemasında, yatırımcılar şirketlerin hisse senedi fiyatlarını artırmak için yapay talep yaratır ve daha sonra kendi hisselerini kârla satarak fiyatların düşmesine neden olarak diğer yatırımcıları zarara uğratır.

AMTD Digital, 2021’deki meme stok çılgınlığının merkezinde yer alan sosyal medya platformu Reddit.com’da da en çok bahsedilen hisse senedi oldu.

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, halka arz tarihinden bu yana şirketin iş ve faaliyet faaliyetleriyle ilgili önemli bir değişiklik veya olay olmadığını ve hisse oynaklığını izlediğini söyledi.

Ücretler karşılığında yeni başlayanlara kredi ve hizmet sağlayan fintech firması, düşük bir şamandıraya sahip ve ana şirket AMTD Idea tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor.

AMTD Idea’nın hisseleri de Salı gününü 2,6 milyar dolarlık piyasa değeriyle kapattıktan sonra %4 değer kaybetti.

“(AMTD Digital), hisse senedini aynı anda satın alan perakende tüccar gruplarıyla açıkça en yeni meme hisse senedidir ve fiyatı keskin bir şekilde yükseltir” dedi. Victoria BilginInteractive Investor’da yatırım başkanı.

Yakın zamanda borsada işlem gören diğer bazı ABD şirketlerinde de benzer, ancak daha küçük bir artış oldu. Getty Resimleri 25 Temmuz’daki çıkışından bu yana %200’ün üzerinde artış gösterdi.

“Bu piyasadaki toparlanmanın daha fazla ayakları olması durumunda, perakende yatırımcıların yıl boyunca biriktirdikleri kayıpları daha da geri alma fırsatı aradıkları için spekülatif hisse senetlerine olan iştahının devam etmesini bekliyoruz” dedi. Lucas MantoVanda Research’te bir veri bilimi analisti.

FacebookheyecanLinkedin
genel-9