Hindistan hükümeti, yasanın hassas bilgileri nasıl yönettiklerini kısıtlarken hükümete bunlara erişmesi için geniş yetkiler vermesinden korkan birkaç gizlilik savunucusu ve teknoloji devinin incelemesini çeken uzun zamandır beklenen Kişisel Verileri Koruma Yasasını geri çekti.

Milletvekillerinin geçtiğimiz günlerde 2019’da açıklanan yasa tasarısının yeterince yakında “günün ışığını” görebileceğini belirtmeleri nedeniyle bu hareket sürpriz oldu. Hindistan’ın Küçük BT Bakanı Rajeev, Yeni Delhi’nin, Başbakan Narendra Modi’nin iktidar partisinden milletvekillerinin de dahil olduğu bir meclis panelinden, “ilgili ancak modern bir dijital gizlilik yasasının kapsamı dışında olan birçok konuyu belirleyen” düzinelerce değişiklik ve tavsiye aldığını söyledi. Chandrasekhar.

Hükümet şimdi “kapsamlı bir yasal çerçeve” üzerinde çalışacak ve yeni bir yasa tasarısı sunacak, diye ekledi.

Kişisel Verilerin Korunması Yasası, Hindistan vatandaşlarını verileriyle ilgili haklar konusunda güçlendirmeye çalıştı. Dünyanın en büyük ikinci internet pazarı olan Hindistan, son on yılda yüzlerce vatandaşın ilk kez çevrimiçi olması ve çok sayıda uygulamayı tüketmeye başlamasıyla kişisel verilerde bir patlama yaşadı. Ancak bireylerin, özel şirketlerin ve devlet kurumlarının bunun üzerinde ne kadar güce sahip oldukları konusunda belirsizlik var.

“Kişisel Verilerin Korunması Yasası 2019, Parlamento Ortak Komitesi tarafından ayrıntılı olarak tartışıldı 81 değişiklik önerildi ve dijital ekosisteme ilişkin kapsamlı yasal çerçeveye yönelik 12 öneride bulunuldu. JCP raporu dikkate alındığında, kapsamlı bir yasal çerçeve üzerinde çalışılmaktadır. Bu nedenle, koşullar altında geri çekilmesi önerilmektedir. Hindistan’ın BT Bakanı Ashwini Vaishnaw Çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada, Kişisel Verilerin Korunması Yasası 2019′ ve kapsamlı yasal çerçeveye uyan yeni bir yasa tasarısı sunuyor” dedi.

Tasarı birçok sektör paydaşından eleştiri aldı. Yeni Delhi merkezli gizlilik savunuculuğu grubu Internet Freedom Foundation, tasarının “devlet dairelerine büyük muafiyetler sağladığını, büyük şirketlerin çıkarlarına öncelik verdiğini ve temel gizlilik hakkınıza yeterince saygı göstermediğini” söyledi.

Meta, Google ve Amazon, sahip oldukları şirketlerden bazılarıydı. ifade edilen endişeler Ortak meclis komitesinin önerilen tasarıya ilişkin bazı tavsiyeleri hakkında.

Tasarı ayrıca şirketlerin Hindistan’da finansal, sağlık ve biyometrik bilgiler de dahil olmak üzere yalnızca belirli “hassas” ve “kritik” veri kategorilerini saklamasını zorunlu kıldı.

“İçine giren tüm çalışmalar göz önüne alındığında, tasarının tamamen çöpe atılmadığını umuyorum. Faturayı tamamen çöpe atmak, gizlilik koruması açısından bir tür belirsizlik yaratacaktır. Politika ve medyayı kapsayan MediaNama’nın editörü Nikhil Pahwa, Twitter’da yaptığı bir dizi gönderide bunu kimse istemiyor” dedi.

“Yeni yasa tasarısı halkın görüşüne sunulmalıdır. Hükümet, sivil toplumun ve daha geniş sektör katılımının yasaların ve kuralların geliştirilmesine yardımcı olduğunu anlamalıdır. JPC, pek çok önemli sivil toplum paydaşını dahil etmedi. Hükümet, BT Kuralları 2021 ve CERT yönergeleriyle zaten bir karışıklık yarattı. Düzenlemelerle makul olması gerekiyor, aksi takdirde bu Hindistan’ın dijital geleceğine zarar verecek.”genel-24