Apple, Mayıs ayının başlarında, yalnızca parolayla oturum açmaları FIDO Alliance tarafından oluşturulan parolasız oturum açma standardıyla değiştireceğini duyurdu. Apple yöneticileri bir medya röportajında, Apple’ın yeni Geçiş Anahtarları, kullanıcıların Touch ID ve Face ID ile uygulamalara ve web sitelerine giriş yapmalarına izin verecek. Geçiş Anahtarları oturum açma şeması, parolasız bir oturum açma deneyimi sağlamak için iCloud Anahtar Zinciri genel anahtar kimlik bilgilerini kullanır ve iOS 16, macOS Ventura ve iPadOS 16 ile birlikte kullanıma sunulacaktır. Hesap oluşturma ve doğrulama için biyometrik tanımlamaya dayanır. Kimlik avına karşı dayanıklı oldukları ve tüm Apple cihazlarında çalıştıkları iddia ediliyor.

bir röportaj yapmak Tom’s Guide ile birlikte, Apple’ın platform ürün pazarlamasından sorumlu kıdemli direktörü Kurt Knight ve Apple’da İnternet teknolojilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Darin Adler, Passkey’ler ve parolaları kullanma şeklimizi nasıl değiştirecekleri hakkında kısaca konuştular.

Belirtildiği gibi, parolaların aksine, Geçiş Anahtarları kullanmak Biyometrik doğrulama için ID veya Face ID’ye dokunun. Apple’a göre, Geçiş Anahtarları inşa edilmiş ortak anahtar şifrelemesini kullanan WebAuthentication (WebAuthn) standardında. Hesap kaydı sırasında işletim sistemi, uygulama veya web sitesi için bir hesapla ilişkilendirmek üzere benzersiz bir şifreleme anahtarı çifti oluşturur. Bu anahtarlar, cihaz tarafından her hesap için benzersiz olarak oluşturulur. Bu anahtar çiftlerinin saldırıya uğrama ihtimalinin düşük olduğu söyleniyor.

“Face ID ve Touch ID doğrulaması size bir iPhone ile elde edebileceğimiz rahatlığı ve biyometriyi sağlıyor. Başka bir cihaz almanıza gerek yok, aynı zamanda yeni bir alışkanlık edinmenize de gerek yok” dedi Adler.

Özel iOS 16 önizlemesine göre İnternet sitesi, Geçiş Anahtarları uçtan uca şifrelenir ve iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla kullanıcıların Apple aygıtları arasında eşitlenir. Bu, insanların Apple dışındaki cihazlarda uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmak için iPhone modellerini kullanmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, QR kodunu iPhone veya iPad’leriyle tarayarak veya kimlik doğrulama için Face ID veya Touch ID’yi kullanarak kayıtlı Geçiş Anahtarı ile diğer cihazlardaki web sitelerinde veya uygulamalarda oturum açabilir. Geçiş Anahtarlarının AirDrop aracılığıyla da paylaşılabileceği bildiriliyor.

“Diyelim ki iPhone’u olan birisiniz, ancak gidip bir Windows makinesinde oturum açmak istiyorsunuz. Knight, daha sonra iPhone’unuzla tarayacağınız bir QR koduna ulaşabilecek ve ardından telefonunuzda Face ID veya Touch ID kullanabileceksiniz” dedi.

Geçiş anahtarları, iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura ile birlikte gelir. Rapora göre Apple, Passkey desteğini uygulamalarına entegre etmek için geliştiricilerle de çalışıyor.

Apple, parola ihtiyacını ortadan kaldırma çabasında yalnız değil. Google ve Microsoft, FIDO Alliance tarafından platformların yanı sıra cihazlarında oluşturulan ortak şifresiz oturum açma standardının yeni özelliklerini de uyguluyor.


En son teknoloji haberleri ve incelemeleri için Gadgets 360’ı şu adresten takip edin: heyecan, Facebookve Google Haberleri. Gadget’lar ve teknolojiyle ilgili en son videolar için sayfamıza abone olun. Youtube kanalı.

ExpressVPN Artık Apple M1, M2 Silikonla Çalışan Mac’lerde Yerel Olarak Çalışıyor

genel-8