Arjantin Primera División’dan sevilen bir mahalle futbol kulübü olan Banfield, yıldız orta saha oyuncusunu kıtanın en büyük takımlarından biri olan Sao Paulo’ya yalnızca kriptoda sattı. Orta saha oyuncusu Giuliano Galoppo’nun Banfield’s Athletic Club’dan Sao Paulo Futebol Clube’ye transferi, yerel kaynaklara göre Arjantin pezosunun değişken döviz kuruna bağlı olarak 8 milyon dolara (kabaca 64 crore) varan USD Coin (USDC) cinsinden yapıldı. . Transfer, Meksika kripto borsası Bitso ile yapılan işbirliğiyle mümkün oldu.

“Kripto ekonomisinin sunduğu tüm güvenlik, şeffaflık ve esneklik ile Sao Paulo’nun bu tarihi imzası için bu iki kulüple çalışmaktan gurur duyuyoruz.” dedi Thales FreitasBitso’nun Brezilya’daki yönetmeni.

Transfer, Arjantin spor kulüpleri için zor bir ekonomik durumun ortasında gerçekleşti. Peso ve ABD doları arasındaki rapor edilen döviz farkı, futbolcuların uluslararası takımlar tarafından imzalanma olasılığını etkileyerek ve maaşlarını dalgalı USD fiyatına ayarlamak için sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye teşvik ederek artmaya devam ediyor.

Bloomberg raporuna göreArjantin merkez bankası kaynakları, Galoppo’nun transferinin bir ihracat operasyonu olduğuna açıklık getirdi. Sonuç olarak, Banfield resmi döviz piyasasını kullanarak USDC’lerini yerel para birimi pesoya çevirmek zorunda kalacak.

Öte yandan, profesyonel futbolcunun, kulübün merkez bankasının önlemlerine direnmesine izin verirken USDC’yi resmi döviz piyasasına doğrudan değiştirmeyi nasıl seçtiği belirsizliğini koruyor.

Başka bir yerde, Brezilyalı futbol devi Sao Paolo, dijital varlık evrenine desteğini zaten gösterdi. İki ay önce futbol kulübü, taraftarlarının Bitcoin ve Shiba Inu da dahil olmak üzere kripto para birimlerinde maç biletleri satın almalarına izin vermek için Bitso ile ortaklık kurdu. São Paulo’ya yardım etmenin yanı sıra platform, önümüzdeki üç yıl boyunca finansal sponsoru olarak da hizmet verecek.
genel-8