E-ticaret pazarlama otomasyon platformu Klaviyo belgelere göre Shopify’dan 100 milyon dolarlık stratejik yatırım aldı dosyalanmış ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile. Açıklama ile çakıştı duyuru Klaviyo ve Shopify, Klaviyo’yu Shopify’ın premium satıcı planı Shopify Plus için önerilen e-posta ürünü yaparak ve Klaviyo’ya geliştirme aşamasındaki Shopify özelliklerine erken erişim sağlayarak mevcut iş ortaklıklarını güçlendirecek.

Klaviyo CEO’su Andrew Bialecki TechCrunch’a e-posta yoluyla “Shopify ile yıllardır yakın çalışıyoruz ve bu sonraki harika bir adım” dedi. “Ürün ekipleri ve CEO’su ile birçok kez konuştum – yaratıcıları güçlendirme misyonumuza büyük ölçüde inanıyorlar ve ürettiğimiz ürünlere ve önce müşterimiz olan ürün odaklı kültürümüze büyük saygı duyuyorlar. Shopify, büyümemizin anahtarı ve birlikte çalışabileceğimiz harika bir ekip oldu ve bunun, daha fazla müşterisine daha hızlı yardımcı olmamıza yardımcı olacağı için heyecanlıyız.”

2012 yılında kurulan, TechCrunch’ın kapsamlı bir şekilde profilini çıkardığı Boston merkezli Klaviyo, müşterilere e-posta ve metin mesajı göndermeyi otomatikleştirmek için mevcut platformlarla (örn. Octane AI, Recharge) entegre olur. İşletmeler, Klaviyo’yu kullanarak, bir dizi şablon ve tahmine dayalı analitik araçlarından yararlanarak, terk edilmiş sepetler, ürün önerileri ve daha fazlasıyla ilgili mesajlar için tetikleyiciler ayarlayabilir.

Pazarlama otomasyonu teknoloji alanında rekabet sıkıntısı yok (birkaç isim için Sendlane, Sendinblue ve Cordial’e bakın). Ancak Klaviyo, Unilever, Dermalogica, Solo Stove ve Citizen Watches dahil olmak üzere 100.000’den fazla ödeme yapan müşteriye ulaşarak kendisi için inanılmaz derecede başarılı oldu.

Bugüne kadar 1.000’den fazla çalışanı olan Klaviyo, yaklaşık 775 milyon dolar topladı. Mayıs 2021 itibariyle, başlangıç, Sands Capital, Counterpoint Global, Accel ve Summit Partners gibi yatırımcılar tarafından 9,5 milyar dolar değerindeydi.

Shopify için Klaviyo, e-ticaret platformunun erişimini genişletmeyi amaçlayan bir dizi yatırım ve satın almanın en yenisidir. Mayıs ayında Shopify, satıcılar için “uçtan uca” bir lojistik platformu başlatmak için, Shopify tarihindeki en büyük satın alma olan 2,1 milyar dolara nakliye lojistiği girişimi Deliverr’ı satın aldı. Daha bu hafta Shopify, hisse senedi taahhüdünün ardından Shopify’da birçok işletme tarafından kullanılan bir müzik ve video uygulaması olan Single’a yatırım yaptı. İYS geliştirici Sanity.

Odaklandıkları ölçüde, Shopify’ın geçen yılki yatırımları tavsiyeler ve martech yönünde eğildi. Geçen Eylül ayında Shopify, tüketici satıcıları için pazarlama araçları ve ürünleri sağlayan Yotpo’ya para yatırdı ve ortaklığa girdi. E-ticaret devi, yakın zamanda kişisel verileri kullanmadan görünüşte “kişiselleştirilmiş deneyimler” sunan bir platform sunan Crossing Minds’e sermaye enjekte etti.

Shopify üzerinde, uzun süreli bir ekonomik gerileme olması muhtemel olan durumların daha iyi hava alması için kesinlikle bir baskı var. Geçen ay şirket, CEO ve kurucu Tobi Lütke’nin, kullanıcıların çevrimiçi siparişleri geri çekmesi ve eski alışveriş alışkanlıklarına dönmesine yanıt olarak “gerekli” bir hareket olarak tanımladığı şekilde, işgücünün %10’unu (yaklaşık 1.000 çalışanını) işten çıkardı. Şirket, 2022’nin ikinci çeyreği için 1,2 milyar dolarlık net zarar açıkladı ve geçen hafta yaptığı bir çağrıda hissedarları, enflasyonun yılın geri kalanında kazançları etkilemesini beklemeleri konusunda uyardı.genel-24