Spotify, müzik çalmayla ilgili uzun süredir devam eden bir kullanıcı şikayetini gidermek için uygulamasını güncelliyor – ancak müşterilerden düzeltme için ödeme yapmalarını istiyor. Şirket ilan edildi bugün nihayet, müziği istediğiniz gibi çalmayı kolaylaştırmak için albümlerin çalma listelerinin en üstünde ayrı bir Oynatma Düğmesi ve Karıştırma Düğmesi tanıtacak. Bu, birleşik düğmenin yerini alacak daha önce mevcutplatformlar arasında tutarsız olan ve kullanımı sinir bozucu olan . Bununla birlikte, yayıncılar, daha iyi kullanılabilirlik lehine bir uygulama güncellemesi olması gereken şeyin, Spotify’ın ücretli katmanına yükseltmenin bir nedeni olarak garip bir şekilde kendilerine satıldığını öğrenince hayal kırıklığına uğrayabilir – şirket, yeni düğmenin yalnızca Spotify Premium’a sunulduğunu söylüyor. aboneler.

Müşteri şikayetlerinin Spotify uygulamasının arayüzünün genel tasarımı ve kullanıcı deneyimi ile ilgili bir sorunu doğru bir şekilde tespit ettiği düşünülürse, bu tuhaf bir seçim gibi görünüyor. Olarak geçen yıl Spotify’ın Topluluk forumlarına gönderilen bir inceleme Sunulan düğmenin Spotify uygulamalarında bile farklı olduğunu belirtmişti. Mobil cihazlarda, oynatma listelerinde birleştirilmiş Karıştır/Oynat düğmesi vardı, ancak masaüstünde düğmesi yalnızca normal bir Oynat Düğmesiydi. Gönderi, bunun platformlar arasında geçiş yapan kullanıcılar için kafa karıştırıcı olduğunu belirtti. Kullanıcı, Spotify’ın Karıştır modunu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Şimdi Yürütülüyor ekranına dokunmak yerine insanların nasıl müzik akışı yapmak istediklerini seçebilmeleri için iki ayrı düğme sunmasını önerdi.

Gönderi, aynı fikirde olan diğer kişilerden 647 olumlu oy ve sayfalarca yorum aldı. Forum sitesinde bu nitelikteki tek şikayet bu değildi. Diğerleri, ayrı Oynat ve Karıştır düğmeleri için benzer istekler yayınladı ve hatta farklı aynı soruna çözümler. Örneğin, bir kişi Spotify’a sordu kullanıcıların uygulamada hangi düğmenin görüneceğini yapılandırmasına izin vermek için onu bir kullanıcının tercihi yapmak.

Spotify bir süredir bu sorun üzerinde çalışıyor. ilk o 2020’de Karıştır/Oynat simgesini tanıttı Akışı yalnızca bir tıklamaya indirgemek için, dedi ve geçen yıl Spotify Premium kullanıcıları için tüm albümlerde Oynat Düğmesini varsayılan düğme yaptı ( Adele’in isteği, Hatırlayacağınız gibi). Bu yükseltme ile Oynat Düğmesi varsayılan olarak kalacak ve Karıştırma, mobil Spotify deneyiminde ayrı bir seçenek olacaktır.

Muhtemelen uygulamada küçük bir değişiklik olsa da – kelimenin tam anlamıyla sadece bir düğme — açıkçası, kullanıcıların kafasında premium bir teklif değil, düzeltilmesi gereken bir özellik. Örneğin Apple Music ve Amazon Music gibi diğer büyük müzik akışı uygulamaları zaten ayrı Oynat ve Karıştır düğmeleri içerir.

Uygulama üreticilerinin farklı bir düğme gibi bir şey için ücret alması nadir görülen bir durumdur, özellikle de değişikliğin nedeni kullanıcıların uygulamanın işlevselliğinden ve tasarımından memnun olmamasıysa. Biraz ilgili bir örnek, kullanıcıların uygulamanın alt çubuğunu kendi seçtikleri düğmelerle özelleştirmelerine olanak tanıyan Twitter’ın abonelik hizmeti Twitter Blue olabilir. Ancak bu durumda, seçenek daha çok kişisel tercih ve favori özelliklere hızlı erişim ile ilgilidir – kullanılabilirlik değil. Ödeme yapmadan bile, Twitter’ın özelliklerine uygulamanın sol tarafındaki ana gezinme panelinden ulaşmak kolaydır.

Spotify, düğme için ücret alma fikrinin, Premium Abonelikle ilişkili faydaları nasıl algıladığıyla ilgili olduğunu söylüyor. Özünde, Premium kullanıcılar istedikleri şarkıyı istedikleri zaman dinleme seçeneği için ödeme yapıyor. Düğme, kullanıcıların isteğe bağlı olarak istedikleri şekilde dinlemeyi seçmelerine izin verdiği için bunun bir uzantısıdır.genel-24