Kenya’nın etnik uyum gözlemcisi, önümüzdeki ay yapılacak seçimlerle ilgili platformda nefret söylemi ve kışkırtmayla mücadele etmesi için Meta’nın Facebook’una yedi gün verdi, aksi takdirde operasyonları askıya alınacak.

Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi, 9 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı, yasama ve yerel yönetim seçimleri öncesinde kampanya yapmanın sancıları içinde.

Savunuculuk grubu Global Witness Perşembe günü yayınlanan bir raporda, Facebook’un Kenya’nın kurallarını ihlal eden bir düzineden fazla siyasi reklamı kabul ettiğini ve taşıdığını söyledi.

Kenya Ulusal Uyum ve Entegrasyon Komisyonu (NCIC), raporun kendi iç bulgularını doğruladığını söyledi.

NCIC komisyon üyesi Danvas Makori Cuma günü yaptığı açıklamada, “Facebook ülkemizin yasalarını ihlal ediyor. Kendilerine bir nefret söylemi ve kışkırtma, yanlış bilgi ve dezenformasyon vektörü olmalarına izin verdiler.” dedi.

Bir şirket sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, Meta’nın nefret söylemini ve kışkırtıcı içeriği ayıklamak için “kapsamlı adımlar” attığını ve bu çabaları seçim öncesinde yoğunlaştırdığını söyledi.

Sözcü, “Zararlı içeriği hızlı ve geniş ölçekte kaldırmamıza yardımcı olmak için Swahili konuşmacılarından oluşan ekiplerimiz ve proaktif algılama teknolojisine sahibiz” dedi.

Makori, NCIC’nin sosyal medya firmalarını düzenleyen Kenya İletişim Kurumu (CAK) ile görüştüğünü ve Meta’nın faaliyetlerinin askıya alınmasını tavsiye edeceğini söyledi.

Meta’yı Kenya anayasasını ve nefret söylemini ve sosyal medya platformlarının kullanımını düzenleyen yasaları ihlal etmekle suçladı.

“Bu ülke bir sosyal medya şirketinden veya bir kuruluştan daha büyük. Facebook veya başka bir sosyal medya şirketinin güvenliği tehlikeye atmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Önde gelen başkan adaylarının destekçileri, kıdemli muhalefet lideri Raila Odinga ve başkan yardımcısı William Ruto, sosyal medya platformlarını adaylarını övmek, başkalarını kendilerine katılmaya ikna etmek veya karşıt tarafları çeşitli kabahatlerle suçlamak için kullandılar.

NCIC, Kenya’nın geçmiş anketlerde şiddet olayları sırasında birbirini hedef alan 45 kabilesi arasında etnik uyumu teşvik etmek için kurulmuş yasal bir organdır.

© Thomson Reuters 2022
genel-8