TikToker Tala Safwan, bir YouTube videosunda elleri yüzünün altında poz veriyor.

Suudi Arabistan’da yaşayan Mısırlı bir TikToker, bu hafta Riyad’da başkent polisi tarafından tutuklandı, kim iddia edilen cinsel içerikli yorumlar yaptı başka bir kadına canlı bir videoda ve onu suçladı olumsuz etkileyen genel ahlak.

Suudi Arabistan güvenlik yetkilileri, heyecan Pazartesi ile duyurmak tutuklama olan Tala Safwan’ın yaklaşık beş milyon TikTok’ta takipçi ve 866.000 abone Youtube. Gönderilerinde Safwan’ın adını vermeseler de, TikTok canlı yayınının bulanık bir ekran görüntüsünü eklediler. başka bir Suudi vatandaşıyla, bir kadınla. Bir kayıt İngiliz medya kuruluşuna göre, canlı video son günlerde Suudi Arabistan’da geniş çapta yayıldı ve öfkenin yanı sıra “Tala toplumu rencide ediyor” hashtag’ine yol açtı. Mısır Sokakları.

Krallığın İçişleri Bakanlığı, “Riyad polisi, bir başkasıyla kamu ahlakına zarar verecek cinsel içerik ve telkinlerle konuşan bir yayında görünen bir sakini tutukladı.” tweetlendiotomatik olarak tercüme onların görevi.

Mısır Sokakları, Twitter’da birçok kullanıcının Safwan’ın tutuklanmasını kutladığına dikkat çekti. LGBT cinsel aktivite ve trans bireylerin cinsiyet ifadesi, kriminalize edilmiş Suudi Arabistan’da ölüm cezası ile cezalandırılabilir. bu İnsan Onuru Güvendünya çapında LGBT kişilere karşı ayrımcılık yapan yasalara meydan okumak için çalışan bir kuruluş, aynı cinsiyetten cinsel ilişkiyi açıklıyor. faaliyet şeriat kanunlarına göre yasaklanmıştır ve Suudi Arabistan “Şeriat ilkelerine dayalı kodlanmamış bir ceza kanunu” ile faaliyet göstermektedir.

Arapça olan videoda Safwan anlatıyor: Mısır Sokakları, Riyad’daki evine başka bir kadının geleceğini belirtti. TikToker bildirildi evde “herkesin uyuyacağını” ve “çığlığını kimsenin duymayacağını” söyledi. bu BBC raporları Safwan’ın çevrimiçi öfkeye yanıt verdiğini ve yanlış anlaşıldığını söylediğini iddia etti. klibin bir skandala yol açmak için bağlamdan çıkarıldığını.

Gizmodo, Safwan’ın tutuklanması hakkında yorum yapmak için TikTok’a ulaştı ancak yayınlandığı tarihte bir yanıt alamadı.

Safwan’ın ne gibi sonuçlarla karşılaşacağı veya iddialarla mahkemede mücadele edip edemeyeceği belirsiz. Human Dignity Trust, LGBT faaliyetlerini suç sayan yasaların yıllardır uygulandığına dair önemli kanıtlar olduğunu belirtiyor. Ancak örgüt, Suudi Arabistan kolluk kuvvetlerinin gizli yapısı nedeniyle LGBT ve trans bireylerin tutuklanma, kovuşturma ve infaz sayıları hakkında doğru tahminler sağlamanın zor olduğunu tespit etti.

2020 yılında krallık tutuklandı ve sınır dışı edildi “Çevrimiçi eşcinselliği teşvik etmek” ve “kadınları taklit etmek” için Yemenli bir blogcu. Blogcu Mohamad al-Bokari, LGBT bireyler için eşit hakları savunan bir video yayınlamıştı. Bu arada 2018’de polis, kovuşturmaya uğrayıp uğramadıkları bilinmemekle birlikte bir videoda “eşcinsel düğün sahnesi”nde göründüklerini iddia ettikleri genç erkekleri tutukladı.

genel-7