Google’ın ana şirketi, gelirlerindeki ciddi artışa rağmen, art arda ikinci çeyrekte kârda düşüş bildirdi.

son duruma göre kazanç raporu, Alphabet, geçen yılın aynı çeyreğine göre 18,5 milyar dolar olan ikinci çeyrekte yaklaşık 16 milyar dolar kâr getirdi. Bu arada, çeyrek için toplam gelir yıllık %12,6 artarak 69,7 milyar $’a ulaştı.

Bu eşitsizliğin nedeni, artan satış ve pazarlama maliyetleri ile araştırma ve geliştirme harcamalarındaki artışın birleşimi gibi görünüyor ve bu da şirkete son çeyrekte 3 milyar dolar daha mal oldu. Google ayrıca birleşme ve satın alma faaliyetlerine daha fazla harcama yaptı ve ertelenmiş gelirden 2,1 milyar dolarlık bir darbe aldı vergi ödemeler.

Alfabe sonuçları

Her zaman olduğu gibi, Alphabet gelirinin en büyük kısmı, dijital reklamcılık Q2 için 40,7 milyar dolarlık gelirden yalnızca “Google Arama ve diğerleri” segmenti sorumlu.

Toplam reklam geliri rakamı, YouTube reklamcılığından elde edilen 7,3 milyar dolar ve yayıncıların ve web sitesi sahiplerinin görüntülü reklamları kendi mülklerinde barındırdığı Google Adsense gibi programlardan gelen 8,3 milyar dolar ile desteklendi.

Her ne kadar Google’ın bulut Hem Google Cloud ürünlerini hem de Workspace üretkenlik yazılımını kapsayan hizmetler işi, son derece kârsız olmaya devam ediyor (çeyrekte 858 milyon dolar kaybetti), bölüm, 2021’e göre üçte birlik bir artışa işaret ederek 6,2 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi.

Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, “İkinci çeyrekte performansımız Arama ve Bulut tarafından yönlendirildi” dedi. “Yıllar boyunca yapay zeka ve bilgi işlem alanında yaptığımız yatırımlar, hizmetlerimizi tüketiciler için özellikle değerli ve her büyüklükteki işletme için son derece etkili hale getirmeye yardımcı oluyor.”

“Odak noktamızı keskinleştirirken, uzun vadede derin bilgisayar bilimlerine sorumlu bir şekilde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Bununla birlikte, toplam gelir rakamları hemen hemen tüm iş segmentlerinde yukarı ve sağda olmasına rağmen, Alphabet iki yıldaki en yavaş satış büyümesini kaydetti ve belki de işletmeler harcamaları kıstıkça dijital reklamcılık sektöründeki şirketler için ileride sorun olduğuna işaret ediyor.genel-6