Suudi Arabistan’da sıfırdan inşa edilmesi planlanan yeni şehrin The Line adlı tanıtım videosu.
gif: Youtube

Suudi Arabistan, 150 katlı ve sıfırdan inşa edilmiş, insanların dışarı adım atmadan yaşayabileceği ve çalışabileceği yarı kapalı bir ortam olarak hizmet edecek yeni bir şehir geliştiriyor. Ve Pazartesi günü yayınlanan tanıtım videoları, gelişmeye pek çok şeyi hatırlatan ütopik bir his verme girişimi olsa da, “kasıtlı şehirler20. yüzyılın “projesi” son derece distopik olarak karşımıza çıkıyor.

Dört tarafı tamamen duvarla çevrili ve tepesinde bir tür havalandırma bulunan şehrin, tanıtıma göre yaklaşık 546 yarda yüksekliğinde (500 metre), 218 yarda genişliğinde (200 metre) ve 105 mil uzunluğunda (170 km) olması planlanıyor. videolar ve uçtan uca yüksek hızlı ulaşımın yanı sıra en son teknolojiye sahip olacak. Arabalar tamamen gereksiz olacak.

Şuraya yüklenen bir video heyecan daha sağlıklı ve “sürdürülebilir” bir yaşam kalitesi sağlamak için bu yeni şehrin 9 milyon kişiye ev sahipliği yapacağını ilan ediyor. Su ve güç kaynakları “%100 yenilenebilir” olarak faturalandırıldığı için çevre dostu bir proje olarak tanıtılırken, ayrıntılar henüz verilmedi.

“Çok uzun zamandır insanlık, doğayı görmezden gelen işlevsiz ve kirli şehirlerde var oldu. Şimdi, medeniyette bir devrim yaşanıyor. Yeni videonun anlatıcısı, geleneksel bir şehir hayal edin ve ayak izini sağlamlaştırarak, doğayı korumak ve geliştirmek için tasarım yapıyor.

Video, bol yeşilliklerle yeni şehrin etrafında dönen otonom dronları gösteriyor. Ve orada yaşayan insanların sadece 20 dakika içinde bir uçtan diğer uca gidebileceği söyleniyor.

Anlatıcı, “Sakinler 5 dakikalık yürüme mesafesindeki mahallelerde tüm günlük ihtiyaçlarına erişebiliyor” diye devam ediyor.

Suudi Arabistan 'Çizgi' Olarak Adlandırılan Bu Tuhaf Şehri İnşa Etmek İstiyor başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: Youtube

Başka bir tanıtım videosu, yüklendi Youtube salı günü ve benzeri içerikte, çevrede kelimenin tam anlamıyla uçan genç bir kadının bakış açısıyla şehri gösteriyor. Ve soundtrack’i kesinlikle distopik görünmesine yardımcı oluyor – Louis Armstrong’un “It’s a Wonderful World”ünün karanlık ve ürkütücü bir kapağı.

Neden şarkının karanlık ve ürkütücü bir versiyonunu kullansınlar ki, 2010’larda bir seri katille ilgili filmin fragmanında duymanız daha olası bir şey? Tahminin bizimki kadar iyi. Ama bu kesinlikle bir seçim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu, inanılmaz derecede geniş planlı bir topluluğun çizim tahtasında şekillendiği ilk sefer değil. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos bile bir şeyler gösterdi 2019’da benzerplanı bir uzay kolonisi için olsa da.

George Pullman’ın hiper-kapitalist şehri olup olmadığı Chicagolanduyuşturucu içermeyen kült Sinanon Kaliforniya’da veya Upton Sinclair’de sosyalist kooperatif New Jersey’de tarih, kasıtlı toplulukların genellikle onları inşa eden insanların egoları tarafından mahvedildiğini göstermiştir. Ve tartışmasız gezegende bu şehrin geliştiricisinden daha büyük bir ego yok. Bay Kemik Testere kendisi, Muhammed bin Selman.

MBS projeyle ilgili bir basın açıklamasında, “Dünya şehirlerimizin karşı karşıya olduğu yaşanabilirlik ve çevresel krizleri görmezden gelemeyiz ve NEOM bu sorunları ele almak için yeni ve yaratıcı çözümler sunmanın ön saflarında yer alıyor” dedi.

Suudi kraliyet, “NEOM, yukarı doğru inşa etme fikrini gerçeğe dönüştürmek için mimari, mühendislik ve inşaat alanlarındaki en parlak zekalardan oluşan bir ekibe liderlik ediyor” dedi.

Suudi Arabistan 'Çizgi' Olarak Adlandırılan Bu Tuhaf Şehri İnşa Etmek İstiyor başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: heyecan

Soru, MBS’nin bunu başarabilecek olup olmayacağıdır. Ülke muhtemelen bunu gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip, ancak 19. ve 20. yüzyıllardaki sayısız ütopik topluluktan öğrendiğimiz gibi, ütopik bir deney çalışması yapmak için her zaman paradan daha fazlasına ihtiyacınız var.

genel-7