Topluluk odaklı yatırım uygulaması Shares, yine 40 milyon dolar olan A Serisinden sadece dört ay sonra, 40 milyon dolarlık (33 milyon sterlin) B Serisi finansman turunun kapatıldığını duyurdu.

Paris merkezli Shares, Mayıs ayında İngiltere’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri İngiltere’de 150.000 indirildi ve bu da onu ülkedeki yatırım uygulaması indirmelerinde en üst sıralara yerleştirdi.

Şirket, kullanıcıların hisse senetlerine yatırım yapıp ticaret yapabilecekleri, aynı zamanda sohbetler ve gönderiler ve yatırım eğitimi içeriği ile çevrimiçi bir toplulukla etkileşime girebilecekleri bir sosyal ticaret platformu olarak kuruldu.

Shares’in kurucusu ve CEO’su Benjamin Chemla şunları söyledi: “Finans dünyasını demokratikleştirme misyonumuzun bir parçası olarak, yenilikçi, çevik ve bugünün ve yarının müşterilerimize birinci sınıf bir deneyim sunmaya hazırız.”

Yeni fonlarla donanmış olan Shares, şimdi İspanya, Almanya, Polonya, İsveç ve Hollanda’daki bölge müdürlerini işe alarak Avrupa çapında genişlemeye devam etmek istiyor.

Shares ayrıca kripto para ticaretini platformuna dahil etmek istiyor.

Hisselerin B Serisi turu, getiri yatırımcısı Valar Ventures tarafından yönetildi. Valar Ventures’ın ortaklarından James Fitzgerald şunları söyledi: “İngiltere’nin lansmanı büyük bir başarıydı ve Avrupa genelinde Hisselerin büyümesini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Fitzgerald şunları ekledi: “Bu, geleneksel perakende yatırımlarının statükosuna meydan okuyan yenilikçi bir sosyal ticaret şirketine yatırım yapmamız için bir fırsattı – bu misyonu sürdürmek için Benjamin ve ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Sosyal ticaret, genç nesil yatırımcılar arasında çekiş kazanıyor. Ticareti tartışan birçok çevrimiçi topluluk Reddit gibi forumlarda zaten var ve şimdi Shares gibi yeni başlayanlar yatırım yapmak ve sosyalleşmek için tek bir yer sağlıyor.

Londra merkezli finansal hizmetler uygulaması Zeed de bu trendden yararlanmak için kuruldu. Temmuz ayında 205.000 £ tohum toplayan Zeed, yatırım yapmayı TikTok’tan ilham alan finansal ticaret temalı video içeriğiyle birleştiriyor.

En son finansman turuyla Shares, daha önce Ağustos 2021’deki başlangıç ​​turunda 10 milyon dolar artırarak toplam 90 milyon dolar topladı.genel-11