Trent Üniversitesi’nden bir araştırmacı, tipik olarak yalnızca matematiksel olarak gösterilen incelikli fizik kavramları için renk görselleştirmeyi kullanma çabasının bir parçası olarak, polarizasyon kavramını ve malzemeler bir dizi polarizör arasına yerleştirildiğinde farklı renklerin nasıl göründüğünü araştırdı. Araştırmacı ayrıca bu renklerin nasıl kontrol edilebileceğini ve görüş açısındaki, örnek yönelimindeki ve polarizörler arasındaki katman sırasındaki değişimin bunlar üzerindeki etkilerini analiz etti.

Araştırmada, araştırmacı, çıkarma, toplama ve işlem sırası gibi polarizasyona ve ışığın yönüne bağlı olan bir kırılma indisine sahip bir malzemenin optik özelliği olan çift kırılmalarla ilgili kavramların görsel örneklerini kullanmıştır.

Genellikle, biçimsel matris matematiği, çift kırılmalı toplamanın değişmeli olmayan doğasını açıklamak için kullanılır. Ancak bu çalışmada yayınlanan Amerikan Fizik Dergisiaraştırmacı bu amaçla renkli görselleştirmeyi kullandı.

Kanada’daki Trent Üniversitesi’nden çalışmanın yazarı Aaron Slepkov, “Genellikle yalnızca matematiksel olarak gösterilen ince fiziği göstermek için görsel bir renklendirme dili kullanıyorum” dedi. güzel sanatlarda polarizasyon filtreli renklendirme tekniklerinin uygulanmasında bir meslek.Austin, sanat polajı veya kolajın polarizasyonu olarak adlandırdı.

Kesilmiş selofan ve diğer çift kırılımlı polimer filmlerin sofistike katmanlarını kullandı ve küçük bağımsız parçalardan kurumlarda sergilenen devasa kurulumlara kadar çeşitli sanat eserleri yarattı.

“Bu çalışmada, polarizasyon filtrelemesi ile gözlenen renkler arasındaki bağlantıyı açıklığa kavuşturuyorum. Ortak ev filmlerinde çift kırılmanın çeşitli yönlerinin sanatta kullanımları için nasıl fırsatlar ve zorluklar sağladığını gösteriyorum” dedi.

Polarizasyon filtreli renkler üretmek için, bir polarizasyon geçidi oluşturan polarizörler arasında çift kırılmalı bir numunenin sandviçlenmesi yeterlidir. Bu fenomen, kaleydoskop gibi bir dizi renk ve deseni yansıtan birçok ev eşyasında görülebilir. Şeffaf plastik çatal bıçak takımı, katlanmış mutfak sargısı, hediye sepeti filmi ve katmanlı yapışkan bant bunlardan bazılarıdır.

“Renkli görüntüler oluşturmak amacıyla çift kırılmalı filmlerin manipülasyonu eğlenceli ve entelektüel olarak teşvik edici. Polarizasyon, çift kırılma, geciktirme ve renk teorisinin incelikli fiziğinin çoğu, bu erişilebilir ancak geniş kapsamlı çabada gözlemlenebilir” dedi.
genel-8