Fintech, İngiliz bankacılık lisansı başvurusunu sürdürürken, Revolut’taki Birleşik Krallık risk ve uyum departmanı, son aylarda birkaç yüksek profilli istifadan etkilendi.

Öncelikle rapor edildi ile Şehir AMİngiltere’deki Revolut ekibinin beş kıdemli üyesi şirketten ayrıldı. Bunlar arasında Birleşik Krallık düzenleyici uyum başkanı Justine Wootton; Birleşik Krallık baş risk yetkilisi Victoria Stubbs; ve Birleşik Krallık kara para aklama raporlama görevlisi Mathew Seneviratne.

İstifalara yanıt veren Revolut, “Son birkaç ay içinde bu kişiler Revolut’tan ayrılmaya karar verdiler.

“Son derece girişimci şirketlerde, insanların büyüme aşamaları için bir araya gelmesi nadir değildir ve bazıları, kendileri için doğru zaman geldiğinde devam etmeye karar verir.”

Bir Revolut sözcüsü, uyum departmanında kalan personelin sayısı ve istifa eden yöneticilerin değiştirilmesi için zaman çizelgesi hakkında soru sorulduğunda, şunları söyledi: UKTN: “300’den fazla kişiden oluşan güçlü bir yasal, risk ve uyum fonksiyonumuz var ve risk sorumluluklarımızı inanılmaz derecede ciddiye alıyoruz.”

Revolut, regülatörlü yaylar

Hisse senedi ticareti ve kripto para borsası ile birlikte bir dizi bankacılık hizmeti sunan Revolut, şu anda Birleşik Krallık’ta elektronik para lisansı ile faaliyet göstermektedir.

Bu, Revolut’un ödeme hizmetleri sunabileceği, ancak müşteri fonlarını yönetemeyeceği veya kendisini bir banka olarak pazarlayamayacağı anlamına gelir.

Geçen yıl Kasım ayında Londra merkezli Challenger Bank, 2022’nin başında Birleşik Krallık bankacılık lisansı almayı umduğunu söyledi.

Bu henüz gerçekleşmedi. Temmuz ayında Revolut’un kurucu ortağı ve CEO’su Nikolay Storonsky, Birleşik Krallık’ta “ilke odaklı” düzenleme tarzı olarak tanımladığı şeyi eleştirdi.

CityUK zirvesinde konuşan Storonsky, düzenleyiciler ve Revolut’un uyum ekipleri arasındaki son gerilimlerin şirkette sorunlara neden olduğunu söyledi. CEO, İngiltere yönetmeliğinde ilerlemeyi engellediğini iddia ettiği belirsiz “gri bölgeleri” eleştirdi.

Storonsky, “Dünya genelinde 48 lisans için başvurduk ve 44 aldık ve almadığımız lisanslardan üçü aslında İngiltere’de” dedi.

Revolut, son zamanlardaki bazı finansal girişimlerin hepsi bir arada hizmetine dahil edilmesiyle ilgili zorluklar yaşadı.

Firma, kripto para birimlerinin ticaretini kolaylaştırmak için kayıt olmaya çalıştı, ancak Mali Davranış Otoritesi (FCA) yalnızca geçici bir lisans verecekti.genel-11