Nehir yatağının çoğu, 21 Temmuz 2022'de Albuquerque'nin yaklaşık 15 mil kuzeyindeki Bernalillo, New Mexico'da ortaya çıktı.

Nehir yatağının çoğu, 21 Temmuz 2022’de Albuquerque’nin yaklaşık 15 mil kuzeyindeki Bernalillo, New Mexico’da ortaya çıktı.
Fotoğraf: Susan Montoya Bryan (AP)

Kavrulmuş Batı’dan son haberler: şaşırtıcı olmayan ama yine de şaşırtıcı derecede kötü: Öbölgenin en önemli nehirlerinden biri, suyun genellikle bol olduğu yerlerde kuruyor. New Mexico, Albuquerque’deki Rio Grande nehrinin bir uzantısı olan Temmuz ayında inanılmaz derecede sıcak günlerin ardından çamurlu bir dereden başka bir şey değil. yatak – bir şey onlarca yıldır olmadı.

21 Temmuz itibariyle, New Mexico’nun %85’inden fazlası şiddetli ila olağanüstü kuraklık koşullarındaydı, ABD Kuraklık Monitörüne göre. Geçen hafta, eyalet şiddetli sıcaklıklar yaşadı rekor kırdı. Albuquerque’nin yaklaşık 200 mil güneydoğusunda bulunan Roswell, 16düz gün 100 derece Fahrenheit’in (37.8 santigrat derece) üzerindeki sıcaklıklar. Ve New Mexico hala kendi durumunu toparlamak için mücadele ederken bu yılın başlarında kaydedilen en kötü yangınlar, yeni kuru nehir, olacakların bir işareti gibi görünüyor.

Gazeteci John Fleck, “Nehir bir patlama ile değil, çamurlu bir inilti ve uyanan kuşların şafak serenatı ile kurur” dedi. Blog yazısı.

Bu tarihi kuraklık döneminde, aksi takdirde nehre akışında yardımcı olabilecek memba rezervleri şimdiden tükendi. Washington Post adına konuşulan raporlar. Büyük rezervuarlardan biri yapım aşamasındayken, diğerleri de düşük su seviyesi nedeniyle sorun yaşıyor. kötü kar paketi yılı, az yağmur ve yakıcı sıcaklıklar. Nehrin su paylaşımı anlaşmasına göre, New Mexico Teksas suyuna borçlu ve geçen yıl gerekli su dağıtımını yapamadı, bu da New Mexico bölgesi için daha da az su olduğu anlamına geliyor. Albuquerque’deki kuru arazi, su için nehre bağımlı olan bölgedeki çiftçiler için kötü haber. nehre dayanan çeşitli bitki ve hayvanlar.

Veri ABD Jeolojik Araştırması’ndan elde edilen veriler, 25 Temmuz’da Rio Grande’nin deşarj hızının (suyun bir nehirden ne kadar hızlı aktığının bir ölçüsü) saniyede sadece 20.2 fit küp (0.57 metreküp) olduğunu gösteriyor. Bu, 1974’teki tarihi düşük seviyenin hemen üzerinde. ve ortalama günlük 965 fit küp deşarjın (27.33) çok altında metreküp).

Middle Rio Grande Conservancy District CEO’su Jason Casuga, Washington Post’a “Bu noktada suyumuz neredeyse bitti” dedi.

Yaklaşık 1900-mil (3,060-kilometre) nehir Colorado’daki Rocky Dağları’nda başlar ve Güneybatı boyunca ilerleyerek sonunda Meksika Körfezi’ne ulaşır. Yol boyunca, nehir hizmet eder yaklaşık 6 milyon kişiye su kaynağı ve destek olarak yaban hayatı ve çeşitli ekosistemler, çöllerden ormanlara.

Batı’daki diğer su yolları gibi, nehir de on yıllardır insanların aşırı kullanımından ve yanlış yönetiminden muzdarip. Hakkında %80 nehirden gelen suyun yarısı hem ABD’de hem de Meksika’da ekinleri sulamak için kullanılıyor. Nehir, Avrupalı ​​yerleşimcilerin gelişinden bu yana yüzlerce yıldır sulama için kullanılıyor. 1930’ların sonlarında ve 1940’ların başlarında, nehrin kaynağı ABD ve Meksika’nın yanı sıra eyaletler arasında bölündü; nehir giderek sulandıkça ve yön değiştirdikçe, kullanım politikası çok daha karmaşık hale geldi.

Değil nadir Nehrin bölümlerinin yaz aylarında kuruması için ve nehir genellikle yağışlı bir mevsim onu ​​yeniden doldurmadan önce birkaç kuru yıl boyunca. Ancak son birkaç yıl Rio Grande için özellikle zor geçti ve onu neredeyse tanınmaz bir çamurlu dere haline getirdi. New Mexico’nun normalde yılın bu zamanında hala su bulunduracak bölgeleri boyunca yatak. Etkileri gören sadece New Mexico değil: Benn Nisan, nehir tamamen kurumuş Teksas’taki Big Bend Ulusal Parkı’nda ilk kez kayıtlara geçti, resmi olarak saniyede 0 fit küp seviyesine ulaştı ve Mayıs ayının çoğu için kuru kaldı.

Rio Grande, Batı’da mücadele eden tek önemli suyolu olmaktan çok uzaktır. tarihi kuraklık, 1200 yılın en kötüsü bu iklim değişikliği tarafından güçlendirildi. Colorado Nehri kriz noktasına ulaşmak aşırı kullanım ve kuraklık sayesinde, nehir boyunca önemli rezervuarlar – en önemlisi Mead Gölü ve Powel Gölüben de düştüm bu yıl dramatik düşüşler.

genel-7