İndirmek için App Store’a girdiğinizde şeftali app, uygulamanın simgesinin şirketin basit logosuyla birlikte Ukrayna bayrağını gösterdiğini hemen fark edeceksiniz. Ancak bu sadece bir dayanışma gösterisinden daha fazlasıdır. Doğu Avrupa’dan üç kurucuya sahip olan bu metin-konuşma uygulamasının arkasındaki ekip, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sert bir şekilde etkilendi.

TechCrunch, Polonya’dayken Zoom aracılığıyla kurucu ortak ve CEO Andrey Poznyak ile konuştu, ancak o aslen Beyaz Rusya’dan. Pozynak, Beyaz Rusya’nın sonuçlarını protesto eden binlerce kişiden biriydi. 2020 başkanlık seçimi. Yirmi yıllık görevli, genellikle “Avrupa’nın son diktatörü” bir oylamada gücü bir kez daha konsolide etti. ABD Dışişleri Bakanlığı ne özgür ne de adil sayılır.

Pozynak TechCrunch’a verdiği demeçte, “Daha sonra oldukça fazla protesto oldu ve bundan sonra baskı başladı” dedi. “Siyasi tutuklu olarak yarım yıl hapis yattım.”

Pozynak, Belarus’ta hapisten çıktıktan sonra Ukrayna’ya kaçtı. Ancak Rusya’nın işgaline giden aylarda bir kez daha Polonya’ya taşınmak zorunda kaldı. neredeyse altı milyon mülteciler Pozynak gibi, diğer Avrupa ülkelerinde güvenlik bulmak için Ukrayna’dan ayrıldı.

Her nasılsa, çoğu kurucunun yaşayabileceğinden çok daha fazla kişisel ve politik kargaşanın ortasında, Flyer One Ventures liderliğindeki 550.000 $ ‘lık fon toplayan Peech’i kurdu. Bu küçük bir başarı değil.

50 dilde mevcut olan Peech, kulağa oldukça doğal gelen bir metin okuma uygulamasıdır. Bir sesli kitaptaki kaliteli insan anlatımının yerini tutmasa da Peech, uzun web makalelerini veya belgelerini alıp dinlemeyi kolaylaştırır.

“Tarayıcıma şimdi baktığımda, açık 30 sekmem var – bazılarını tam bir yıl boyunca okumadım, ancak bunları kaybetmek istemiyorum çünkü bilgiler çok faydalı” dedi kurucu ortak ve CEO Andrey Poznyak, teknoloji yönetiminde on iki yıllık bir emektar. Birçok meşgul okuyucu gibi, çoklu görevlere daha elverişli olduğu için sesli kitap veya podcast dinleyerek öğrenmeyi daha kolay buluyor. “Normalde, bir akşam koşusundayken yaparım.”

Pozynak, tüketicilerin sesli olarak daha fazla yazılı içerik tüketmelerine yardımcı olacak bir ürün istedikleri konusunda haklı. Kütüphaneden sesli kitap ödünç almanın ne kadar kolay olduğunu keşfetmeden önce, e-kitapları metinden konuşmaya dönüştürmek için kendi geçici çözümümü geliştirmeye bile çalıştım: Amazon Echo Dot’uma kitap okuttum (Yankı bir hediyeydi, tamam mı? ). Bu oldukça kötü bir çözümdü ve Alexa’dan Jonathan Van Ness’in anılarını okumasını istediğimde daha da kötüleşti. Alexa’nın “yas kraliçe” dediğini duyduktan sonra ne yazık ki onu asla duyamazsınız. Ama eğer sahip olsaydım şeftali o zamanlar uygulama, o psişik hasardan kurtulmuş olurdum.

Poznyak, Peech’in makine öğrenimi yoluyla metinden konuşmaya çıkış sesini çok doğal hale getirebildiğini söyledi. Peech, açık kaynaklı ham ses modelini kullanır Dalga Ağı2014 yılında Google tarafından satın alınan bir şirket olan DeepMind tarafından oluşturulan .

Poznyak, TechCrunch’a “Kaputun altında altı veya yedi farklı makine öğrenme modelimiz var” dedi. AWS, Google ve Microsoft’tan modellerden bahsetti ve bazı modellerinin şirket içinde tasarlandığını kaydetti.

Beklendiği gibi, yapay zeka mükemmel değil – “canlı” ile “canlı” olarak telaffuz edilen “canlı müzik” çalan bir grup hakkında bir makale okudum. Ancak müzik hakkında daha fazla okumaya devam edersek, yapay zeka aynı şekilde yazılan bu farklı kelimeler arasındaki nüansları anlamaya başlayacaktır.

Ayda yaklaşık 3 dolara aboneler Peech uygulamasına sınırsız erişime sahip oluyor ve istedikleri kadar kelime belgesi, PDF veya makale bağlantısı yükleyebilirler. Ayrıca Peech’in metin olarak tarayıp size okuyabileceği kitap sayfalarının fotoğraflarını da yükleyebilirsiniz (ders kitaplarını karıştıran öğrenciler için potansiyel bir hayat kurtarıcı). Bu tür bir uygulama aynı zamanda az gören, disleksi veya okumayı zorlaştıran diğer rahatsızlıkları olan kişiler için bir değerdir.

Peech, TikTok kullanıcılarına promosyon karşılığında ücretsiz premium abonelikler sunarak etkileyici pazarlamada başarılı oldu. #peechapp etiketi, çoğunlukla “BookTok” ve “StudyTok” yaratıcılarından gelen yaklaşık 30 milyon görüntülemeye sahiptir.

Uygulama daha geniş bir kitleye ulaşırsa, yayınların makalelerinin çapraz doldurulmasına nasıl tepki vereceğini görmek Peech için bir endişe olabilir. Halihazırda erişiminiz olan bir makalenin URL’sini yapıştırmak ve ardından onu okumanıza yardımcı olması için Peech’in teknolojisini kullanmak bir şeydir (bizim kullanımımızda Peech ödeme duvarlarını atlamada başarılı olmamıştır, bu dijital medya şirketleri için iyi bir şeydir) . Ancak Peech, The Guardian ve Medium gibi yayınlardan önceden yüklenmiş makaleleri dinlemenizi sağlayan bir uygulama içi keşif aracına sahiptir.

Eğer yakalarsa, bu şirketlerin bunu pek hoş karşılamaması muhtemeldir, çünkü bu makaleleri Peech uygulamasında dinlemek, menşe web sitelerinin sayfa görüntülemelerini almadığı anlamına gelir, bu da daha az reklam geliri anlamına gelir, yani… Peech’in bazı durdurma ve vazgeçme mektupları alması şaşırtıcı olmaz. Peech ayrıca TechCrunch’ın logosunu (Reuters, NBC ve diğer satış noktalarından gelen logolarla birlikte) tanıtım amaçlı App Store fotoğraflarında bizim iznimiz olmadan kullandı.

New York Times gibi pek çok büyük medya şirketi, podcast olarak yeniden tasarlanan anlatımlı makaleler de dahil olmak üzere sesli içeriğe büyük yatırım yaptı. Peech’in uzun vadede başarılı olması (veya belki de bir medya şirketi tarafından satın alınması) için bu yayıncılarla nasıl ilişki kuracakları konusunda biraz daha dikkatli olmaları gerekecek.

Yine de sesli kitapları veya podcast’leri seviyorsanız Peech indirmeye değer.genel-24