Güney Kore gümrüklerinin verilerine göre Rusya’da Güney Kore’den otomobil ithalatı toparlanmaya başladı. Minimum seviye Nisan’da (3,8 milyon $ veya sadece 300 ton) kaydedildi ve Haziran’da rakamlar neredeyse Mart seviyesine döndü.

Haziran ayı teslimatları 22 milyon $ veya 1,6 bin tona ulaştı. Mart ayında, tedarik 22.1 milyon dolar veya 2.000 ton olarak gerçekleşti. Tabii bu, Şubat ayına göre çok daha az: 146 milyon dolar veya 11,6 bin ton.

Mart ayından bu yana Hyundai ve Kia, Kaliningrad’daki Avtotor’da üretilenler yerine Kore menşeli otomobillerin Rusya’da sertifikasyonuna başladı. OTTS, Güney Kore’de yapılan Soul, Mohave, Stringer, Sorento, Seltos, Cerato modellerini aldı. Hyundai, Kore yapımı Genesis G70, GV80 ve Hyundai Santa Fe’yi onayladı. Avtotor, fabrikada Kore otomobil üretiminin devam edip etmediğine ilişkin bir talebe yanıt vermedi. Kia ve Hyundai de ithalatın hızı hakkında yorum yapmadı.Ayrıca Mayıs-Haziran aylarında Güney Kore gümrük istatistiklerinde, Rusya’dan önemli miktarda otomobil teslimatı doğrulandı. Mayıs ayında, 16.1 milyon dolar (1,1 bin ton) değerindeki makineler, Haziran ayında Güney Kore’ye teslim edildi – 16.3 milyon dolar (1 bin ton). Aynı zamanda, Mart ayında Rus hükümeti, EAEU toprakları dışına otomobil ihracatını yasakladı. Bu nedenle, istatistikler muhtemelen Rusya Federasyonu’na gönderilen Kore arabalarını yansıtıyor, ancak sonunda lojistik zorluklar nedeniyle teslim edilmedi ve Güney Kore’ye iade edildi.

Koreli markaların Rusya’ya ihracat için yeni stratejisinin yakın gelecekte önemli miktarda teslimat sağlama ihtimalinin düşük olduğuna inanılıyor.genel-22