Otomobil endüstrisinin sıkıntıları sona ermedi, ancak yılın ikinci yarısı, kısa vadeli tedarik zinciri krizlerine yanıt vermek yerine gelecek için planlamaya geri dönüşü temsil ediyor.

Çarşamba günü ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklayan General Motors, uzun vadeli stratejiyi göz önünde bulundurarak üçüncü çeyreğe girmeye hazır. Otomotiv devleri yeni akü fabrikaları kuruyor, EV şarj altyapısını genişletiyor ve GM’nin gelecekteki elektrikli modellerinin tonunu belirleyen altı haneli sedan Cadillac Celestiq’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Yine de GM, dünya çapındaki otomobil üreticilerinin EV programlarının arkasına milyarlarca dolar harcayan yoğun rekabetinin yanı sıra tedarik zincirindeki üretim darboğazları ve fiyat belirsizlikleriyle karşı karşıya.

Genel olarak, GM’nin ABD satışları ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %15,4 düşerek 578.639’a geriledi. ABD’de sektör genelinde yeni araç satışları aynı dönemde %20,3 düşüşle 3,53 milyona geriledi.

Analistler ve TechCrunch nelere dikkat edecek?

Yahoo Finance’den alınan verilere göre analistler, GM’nin 2022’nin ikinci çeyreğinde 34,6 milyar $’lık gelir üzerinden hisse başına 1,30 $’lık kar bildirmesini bekliyor. GM, bir yıl önce 34.2 milyar $’lık gelir üzerinden hisse başına 1,90 $’lık bir kâr bildirdi.

Üretme

GM, önümüzdeki birkaç yıl içinde küresel olarak 30 yeni EV piyasaya sürmeye çalışırken, muhtemelen EV’lerine yönelik tüketici talebi hakkında bir güncelleme sağlayacaktır. Chevrolet Bolt EV ve EUV satışta, GMC Hummer EV ve BrightDrop EV600 üretime girdi ve Cadillac Lyriq’in lansmanı yakın.

Chevrolet Silverado EV, 2023’ün başlarında üretime başlıyor, ardından tamamen elektrikli Chevrolet Blazer SS ve Equinox EV geliyor.

GM’nin Ford, Hyundai, Tesla ve diğerlerinin elektrikli modellerine karşı rekabet etme planlarını dinliyor olacağız.

Pil ve EV montajı

GM Pazartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç yıl içinde LG Energy ile yeni lityum iyon pil hücresi üretim tesisleri kurmak için ABD Enerji Bakanlığı’ndan 2,5 milyar dolarlık bir kredi aldığını söyledi. Ortak girişim Ultium Cells, Michigan, Ohio ve Tennessee’de fabrikalar kurmak için 7 milyar dolardan fazla yatırım yapmayı planlıyor.

GM’nin Salı günü analistlerle yaptığı kazanç görüşmesi, proje zaman çizelgesi ve üretim hacminin yanı sıra bunun GM’nin gelecek EV’leri için ne anlama geldiği hakkında güncellemeler sağlayabilir. Ohio, Lordstown’daki ilk tesisin Ağustos ayında açılması planlanıyor. Otomobil üreticisi, 2023’ün sonlarında Spring Hill, Tennessee’deki fabrikasında üretime başlayacak ve ardından 2024’ün sonlarında Lansing, Michigan’daki bir tesiste üretime başlayacak.

Seyir

Otomobil üreticisi, geçen ay San Francisco’da otonom robotaksi hizmetini başlattığında büyük bir şehirde halka ücretli yolculuklar sunan ilk şirket olan AV şirketi Cruise da dahil olmak üzere yan kuruluşları hakkında güncellemeler sunacak gibi görünüyor.

Cruise Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dubai’de otonom bir sürüş hizmeti sunmaya başladığını söyledi. Sahil boyunca bir yerleşim şeridi olan Jumeirah bölgesinden başlayarak şehrin haritasını çıkarmak için bir çift Chevrolet Bolt gönderdi. 2023 için bir lansman planlanıyor.

Cruise Origin ile ilgili haberlerin yanı sıra, şirketin amaca yönelik AV’nin üretileceği GM’nin Fabrika SIFIR montaj fabrikası ve Walmart’tan bir sipariş doldurmakla meşgul olan GM’nin BrightDrop e-teslimat kamyoneti yan kuruluşu hakkındaki güncellemeleri dinliyor olacağız. , 5.000 kamyonet için ülkenin en büyük perakendecisi.genel-24