John Mayer, yeni kara komedi gerilim filminde yalnızca bir kamera hücresine sahip olabilir intikamancak filmde hem başrol oynayan hem de ilk yönetmenliğini yapan BJ Novak ile ilk kez film müziği bestecisi olan sekiz Grammy ödüllü Finneas O’Connell arasında bağlantı kurmada başrol oynadı.

Birkaç yıl önce, Novak, Mayer’in Instagram Live şovunu yaptığı gün arkadaşı Mayer’in evine uğradı. Mevcut Ruh Hali O’Connell ile konuk olarak. İkili bir sohbet başlattı ve Novak, aynı zamanda büyük bir Finneas hayranı olan yapımcısı Nicholas Kraft’a tanıştıklarını söylemek için mesaj attı. Hızlı bir cevap aldı. ‘Ondan gol atmasını isteyin’ dedi. intikam.’ Ben de ‘Ne? Ondan gol atmasını istemeyeceğim intikam.’ Ve bilmiyorum, belki bir içki sonra… Ona sordum: ‘Hiç film yapmayı düşündün mü?’”

Anlaşılan O’Connell bir film müziği yapmak için can atıyordu. Aynı favori film müziğini paylaştıkları da ortaya çıktı: Trent Reznor ve Atticus Ross’un Sosyal ağ.

Bağlama oradan aktı. O’Connell, “Gerçekten acemi bir kişi olarak, bunu ilk kez yapan bir yönetmene sahip olmak harikaydı” diyor. “Hiçbir ön yargının olmadığını hissettim. Gerçekten eğlenceliydi.”

Novak, O’Connell hakkında şunları söylüyor; En iyi orijinal şarkı için bu yılın başlarında Akademi Ödülü Ölmek İçin Zaman Yok kardeş Billie Eilish ile birlikte. “Daha çok iki kardeşin bunu çözmesi gibiydi. … Bu sanatsal yolculuk boyunca sizi kesinlikle daha da yakınlaştırıyor.”

Filmin konusu – bir New Yorklu, ani ölümü hakkında bir podcast yapmak için takıldığı genç bir kadının Batı Teksas memleketine seyahat ediyor – hemen O’Connell’in dikkatini çekti.

“Her serinin aynı anda yeniden başlatıldığı ve birçok devam filminin olduğu bir çağda, onu okuduğumu ve ‘Bu senaryoyu aynı şablonu izleyen başka bir filmle karşılaştıramam’ diye düşündüğümü hatırlıyorum” diyor. “Gerçekten benzersiz hissettirdi ve müzikal düzeyde film kadar benzersiz hissetmesi gerektiğini düşündüm.”

“Film gerçekten efsane hakkında. Novak, diğer insanlarla ve kendimiz hakkında sahip olduğumuz efsanelerle ilgili. “Ve Teksas çok efsanevi bir yer.”

Novak’ın karakteri kültürün derinliklerine daldıkça, başlangıçtaki alay etme eğilimi, yerini gerçek bir bağa ve ilgiye bırakıyor. Geçiş pürüzsüz değil ve kasaba sakinleri ve kendisi hakkında yeni keşiflerle masa tenisi oynadıkça, O’Connell’in müziği izleyiciyi bilincine daha da çekiyor. Skorun açılış parçaları, birbirinden farklı synth sesleriyle beslenen inceliklidir. Hikaye ilerledikçe, dolgun dokular kabarır ve kreşendo olur.

“BJ ve benim konuştuğum büyük bir şey, bu, tek tip bir hayat yaşayan ve başta ‘Eğlence yapacağım’ dediği şeyin samimiyetini giderek daha fazla satın alan alaycı bir insan hakkında bir film. Bunun hakkında alaycı bir podcast yapın” diyor O’Connell. “Aşırı olmamakla birlikte, kesinlikle skorla yapmaya çalıştığımız şey, o tek karakterle alaycı, tereddütlü bir yerden nehrin karşı tarafına giden bir yolculuğa çıkmaktı. Nereye, bir kovboy şapkası takıyor, bir kum tepeciğine biniyor, kaçtığını sanıyor. Ve bu, görsel olarak çok tatmin edici bir yolculuk, film müziğine sahip olmak, bu yolculuğa onunla birlikte çıkıyor.”

Novak, karakterin ve ailesinin yere yığıldığı, sözlü olarak içini boşaltan bir kavganın olduğu çok önemli bir ana örnek vererek, “Puan, benim yazdığımın ötesinde bile sahneyi gerçekten çatlattığı birkaç sahne var” diyor. bir restoran park yeri.

“Senaryoda kalpten değil kafadan biraz fazlaydı. Bu bir bakıma neredeyse siyasi bir tartışmaydı. Ancak Finneas skoru yazdığında ortaya çıktı: Bu aslında duygusal bir argüman ve aslında filmin en duygusal sahnesi çünkü nasıl hissettiklerini gizlemiyorlar ”diyor.

O’Connell, müziğin çoğunluğunu resme yazdı; kadans, diyalog ve sahnelere tamamen dalabildiği için “muamele” olarak tanımladığı bir senaryo.

“Puanlamada gerçek bir dönüm noktası, biraz Batılı olmaya başladığı zamandı. İlk başta etrafta dolaşan tüm bu dijital enerji var, sonra Ennio Morricone tarzı ıslık, davul ve gitar var ve bu podcast benzeri sentezleyicilerle eşleştirildi ve işte o zaman gerçekten havalı oldu ”diyor O’Connell. “BJ’nin onunla gerçekten farklı bir yere gitmeye istekli olmasına çok sevindim. Çok fazla film izliyorum ve şu anda skor şimdiye kadarki en sade yerde. Tıpkı Sosyal Ağ hakkında konuştuğumuz zamanki gibi. Bu nota o filmde çok büyük bir rol oynuyor ve birçok filmde olduğu gibi sadece güzel bir dize notası olsaydı, iyi olabilirdi, ama bunu hatırlamazdınız.”

Finneas, bir filmin müziklerini yapma süreciyle ilgili bazı ön yargıları olsa da bunların hızla boşa çıktığını söylüyor. “Öğrenmek gerçekten tatmin edici olan şeylerden biri, proje için yaptığınız müzikle ne kadar spesifik olabileceğinizdi. Odadaki herhangi bir sanatçıyla gerçekten benim gibi” diyor. “İnanılmaz bir hip-hop sanatçısıyla çalışıyorsam, yaptığımız şey budur. Ya da harika bir ülke sanatçısıyla çalışmak, yaptığımız şey bu. Süper ısmarlama.”

Novak’ın yanı sıra Focus Films’te Issa Rae, Ashton Kutcher, Boyd Holbrook, J. Smith-Cameron ve Dove Cameron da rol alıyor. Cuma günü sinemalarda gösterime giriyor.

Bu hikaye ilk olarak Billboard.com.trsinema-2