Siber güvenlik firması SonicWall’a göre bilgisayar korsanları, bilgisayar sistemlerini kripto para madenciliği yapmak için kullanmak üzere tasarlanmış saldırılarla bankalar ve ticarethaneler gibi finansal firmaları giderek daha fazla hedef alıyor.

SonicWall Salı günü yayınlanan bir raporda, finans şirketlerine yönelik sözde kripto hırsızlığı saldırılarının sayısının ilk yarıda bir yıl öncesine göre üç kattan fazla arttığını söyledi. Raporda, bu tür olayların toplam sayısı yüzde 30 artarak 66,7 milyona ulaştı.

Kripto korsanlığı saldırılarında, suçlular bilgisayar ağlarına erişmek için kötü amaçlı yazılımları kullanır, ardından bu bilgi işlem gücünü Bitcoin gibi kripto para birimlerini çıkarmak için kullanır – tipik olarak maliyetli son teknoloji ekipmanlara yatırım yapmayı gerektiren ve çok miktarda elektrik tüketen bir süreç. Kurban genellikle izinsiz girişten habersizdir.

SonicWall’a göre finans sektörü, en çok hedeflenen ikinci sektör olan perakende satıştan beş kat daha fazla kripto hırsızlığı saldırısı yaşadı. Daha fazla finans firması uygulamalarını bulut tabanlı sistemlere taşıdıkça, bilgisayar korsanları kurumsal sunucular ve diğer cihazlar arasında kötü amaçlı yazılım dağıtıyor veya erişim elde etmek için Wi-Fi ağlarını ele geçiriyor.

Rapora göre, kripto hırsızlığındaki genel artışın bir kısmı, hükümetlerin sözde fidye yazılımı saldırılarını engellemesi ve bazı siber suçluların yöntemlerini değiştirmesine neden olması gerçeğinden kaynaklanıyor.

Raporda, “Varlığını ilan eden ve büyük ölçüde kurbanlarla iletişime dayanan fidye yazılımlarının aksine, kripto hırsızlığı kurbanın farkında olmadan başarılı olabilir” dedi. “Ve sıcaklığı hisseden bazı siber suçlular için, düşük risk, potansiyel olarak daha yüksek bir maaş gününden fedakarlık etmeye değer.”

SonicWall bazı cesaret verici işaretler kaydetti. İkinci çeyrek, kripto hırsızlığı saldırılarının sayısının önceki üç aya göre yüzde 50’den fazla düşüşle 21,6 milyona düştüğünü gördü. Bununla birlikte, bu eğilim, rapora göre, saldırıların ikinci ve üçüncü çeyreklerde yavaşladığı ve yalnızca yılın son üç ayında toplandığı tipik bir mevsimsel model izliyor.

© 2022 Bloomberg LP
genel-8