Microsoft şimdi Windows 10 kullanıcılarına Temmuz ortasındaki bir güncellemeyle birlikte gelen bir sorun için bir geçici çözüm sunuyor.

en KB5015807 güncellemesi12 Temmuz’da kullanıma sunulan ve 19042.1826, 19043.1826 ve 19044.1826 İşletim Sistemi Yapılarını içeren tüm sürümlerde, Windows 10 çalıştıran bilgisayarlara bağlı yazıcıları etkileyen bir sorun var. Güncelleme yüklendikten sonra, yalnızca bir ürününüz olduğunda birden çok yazıcı listesinin kullanılabilir olduğunu görebilirsiniz. .

OnMSFT Yinelenen yazıcı listelerinin bilgisayarlarda aynı yazıcı adlarının çeşitli seçenekleri veya “Kopya1” gibi seçenekler olarak göründüğünü ve hangi yazıcının doğru olduğunu bilmeyi zorlaştırdığını kaydetti.

Microsoft’un bu güncellemeyle ilişkili değişiklik günlükleri, “normal yazıcı kullanımının kesintiye uğrayabileceği ve yazdırma işlemlerinin başarısız olmasına neden olabileceği” ayrıntısını veriyor.

Bu sorun, 28 Haziran’da yayımlanan ve 19042.1806, 19043.1806 ve 19044.1806 İşletim Sistemi Yapılarını içeren Windows 10 KB5014666 önizleme güncellemesini de etkiledi.

Microsoft, şu anda bu aksaklığın temel nedenini bulmaya çalıştığını ve yakında bir çözüm güncellemesi sağlayacağını söylüyor. Bu arada, bu aksaklık için geçici çözüm seçeneği, esasen güncelleme nedeniyle çoğaltılan sahte yazıcıları manuel olarak bulmanızı sağlamaktır. OnMSFT, Microsoft’un bunun nasıl yapılacağı konusunda çok fazla ayrıntı vermediğini, ancak yazıcıları Ayarlar uygulamasında Bluetooth ve cihazlar bölümünde bulabileceğinizi açıkladığını söyledi.

Ancak yayın, fazla yazıcıları devre dışı bırakmak için bir numara geliştirdi. Bluetooth ve cihazlar bölümünde, birden fazla yazıcı olup olmadığını görebilir ve kontrol panelinden bir şeyler yazdırmaya çalışarak her birini test edebilirsiniz.

Hatanın bir kısmı, kusurlu yinelenen yazıcıların Windows 10’daki yazıcı uygulamaları aracılığıyla yazdıramamasıdır, bu nedenle kontrol panelindeki test sayfaları yazdırma, çalışmayan yazıcıları belirlemenize ve silmenize ve umarım doğru yazıcıyı bulmanıza yardımcı olabilir. Bu geçici çözümü tamamlamak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz.

  • Denetim Masasını Aç Başlat Menüsünden arayarak
  • Görünümü, kategoriye göre görüntülemek için değiştirin
  • Donanım ve ses altında, görüntüleme aygıtlarını ve yazıcıları seçin
  • Yazıcılarınıza sağ tıklayın ve yazıcı özelliklerini seç
  • Yazıcının genel sekmesi altında, Test Sayfası Yazdır’ı seçin

Diğer olası geçici çözümler, yazıcı sürücülerinizi güncellemeyi veya yazıcınızı kaldırmayı içerir. OnMSFT ayrıca Windows Update’in duraklatılmasını veya aksaklığa neden olan güncellemenin kaldırılmasını önerir.

Umarım, Microsoft bu sorunu çözme sözünü yerine getirir. Markanın Haziran güvenlik güncellemesi, Follina (CVE-2022-30190) adı verilen ve başlangıçta ciddiye alınmayan ve ilk ortaya çıktığında yalnızca geçici çözüm önerileri verilen ciddi bir sıfır gün güvenlik açığını ele almak zorunda kaldı.

Güvenlik açığı, Microsoft Office ve Microsoft Word ile ilişkili Microsoft Destek Tanılama Aracı’ndan (MSDT) kaynaklanmaktadır. Microsoft sağlam bir düzeltmeyle devreye girmeden önce Tibet diasporasını ve ABD ve AB devlet kurumlarını hedef alan bilgisayar korsanları tarafından birkaç kez kullanıldı.


genel-19