24 Temmuz 2022 Pazar günü Long March 5B roketinin fırlatılması.

24 Temmuz 2022 Pazar günü Long March 5B roketinin fırlatılması.
Fotoğraf: Liu Huaiyu (AP)

Çin’in uzay ajansı başarılı bir fırlatma gerçekleştirdi Pazar günü uzun Mart 5B roketi, yavru kuş uzay istasyonuna yeni bir modül teslim ediyor. Bununla birlikte, önceki fırlatmalara benzer şekilde, roketin çekirdek aşaması yörüngede kaldı ve şimdi kontrolsüz bir yeniden giriş yapacak şekilde ayarlandı.

Long March 5B, Pazar günü Hainan’daki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı. 24 Haziran, 02:22 Pekin saatinde. Roketin tepesinde paketlenmiş 22 tonluk Wentian 13 saat sonra Çin’in Tiangong uzay istasyonuna ulaşan laboratuvar, binaen devlet tarafından işletilen China Daily’ye. 59 fit uzunluğunda (18-metre) modülü Chen Dong, Liu Yang, ve Cai Xuzh, onları Çin’in uzay tarihindeki ilk astronotlar yörünge kenetlenmesine katılmak için. Wentian Tianhe çekirdek modülünün ön portuna kenetlendi ve T şeklinde bir uzay istasyonu oluşturdu.

Ancak bu başarıyı kutlamak yerine, 21 metrik tonluk çekirdek aşamanın ne zaman atmosfere geri döneceğini ve nereye çarpacağını merak etmek zorunda kalıyoruz. Önceki iki görev kaotik yeniden girişlerle sonuçlandığından, Long March 5B fırlatmalarındaki model budur (kontrollü yeniden girişler sırasında, roket aşamaları yeniden ateşlenen motorlarla düşürülür ve fırlatma sağlayıcılarının roket gövdesini nüfuslu alanlardan uzağa, tipik olarak okyanusa yönlendirmesine izin verir) . Mayıs 2020’de, kontrol dışı bir çekirdek aşamadan enkaz yerleşim alanına düştü Nisan 2021’de bir roket fırlatılırken, Afrika’nın batı kıyısı boyunca Hint Okyanusu’na düştü Maldivler yakınında.

Evinize roket enkazının düşme olasılığı son derece düşük, ancak insan hayatı ve mülkiyeti için risk var. Bu ayın başlarında yayınlanan araştırmaya göre, birinin öldürülme veya yaralanma olasılığı düşen roket parçalarından gelecek on yılda %10’a yükselecek. Çin oldu uyarılmış gelen roketlerine daha iyi bakmadığı için, ancak sahne -yine- önceki iki bölümün tekrarı için hazır görünüyor.

Ve gerçekten de, ABD Uzay Komutanlığı Pazar günkü fırlatmadan iki nesneyi katalogladı, biri Wentien ve diğeri atılan çekirdek aşaması. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astronom Jonathan McDowell, sahnenin bir hafta içinde Dünya atmosferine yeniden girmesini bekliyor.

Bana bir e-postada “Maalesef ne zaman ve nerede olduğunu tahmin edemiyoruz” dedi. “Böyle büyük bir roket aşaması, kontrolsüz bir yeniden giriş yapmak için yörüngede bırakılmamalıdır; halk için risk çok büyük değil, ama benim rahat ettiğimden daha büyük.”

Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü genel direktörü Xu Yangson, China Global Television Network’teki lansmanın canlı akışı sırasında Çin’in söyledi. önlem aldı Bu sefer çekirdek sahnenin kontrollü bir şekilde geri geleceğinden emin olmak için, ancak ayrıntılı bilgi vermedi. Xu’nun yorumunu sorduğumda McDowell, “Sanırım yanlış bilgilendirilmiş” dedi. Uzun Mart 5B çekirdek aşaması, aniden kontrollü yeniden giriş kapasitesine sahip olmak için önemli bir yükseltme veya revizyon gerektireceğinden, McDowell muhtemelen haklıdır.

gelince Wentien modül, artık mikro yerçekimi çalışmaları ve uzay radyasyonunun etkilerinden bitkilerin, böceklerin, küçük memelilerin ve mikropların büyümesini incelemek için deneylere kadar bir dizi bilimsel deneyi desteklemek için kullanılacaktır. Mengtian adlı üçüncü bir modülün Ekim ayında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Çin, Tiangong uzay istasyonunu, astronotların altı ay boyunca çalışacakları 10 yıl boyunca kullanmayı planlıyor.

Daha: Hasarlı SpaceX Roketi, NASA’nın Bir Sonraki Astronot Misyonunu Geciktiriyor.genel-7