Bir buldozer, büyük bir çöp yığınını çöplük tepesinin üzerine itiyor.

Fotoğraf: Peter Macdiarmid (Getty Resimleri)

Olağanüstü ihtimaller karşısında bile aceleci davrandığı için bazı insanlara vermelisin. Kelimenin tam anlamıyla bir çöp yığınının ortasında tek bir sabit disk aradığınızı hayal edin. Yanlış disk sürücüsünü çöp kutusuna atarak erken bir kripto milyoneri olma şansını kazara kaybettikten sonra, yaklaşık on yıldır İngiliz bir adamın hedefi buydu.

Ama şimdi yeni bir planı var ve bunun içinde… (notları kontrol eder…) robot köpekleri var. Doğru, onun içinde bulunduğu kötü duruma karşı duyduğum her türlü şefkat duygusunu geri alıyorum.

Bir zamanlar kripto patlamasının en ön saflarında yer alan ve bir multimilyoner olabilecek eski BT çalışanı James Howells, bir kripto paranın şifresini içeren kayıp bir disk bulabileceği Galler, Newport’ta bulunan bir Birleşik Krallık çöp sahasını araştırmak için can atıyor. 8.000 bitcoin içeren cüzdan, yazı itibariyle 176 milyon dolara yakın. Howells dedi ki yanlışlıkla yanlış sabit sürücüyü attı 2013 yılında.

Kripto fiyatının sabit kalmasına rağmen atasözü çöplüğü, bu veri önbelleği blok zincirine takılmış milyonlarca doları temsil eder ve kimse gerekli parola olmadan cüzdana erişemez. Uzun bir yol oldu ve kayıp milyonlarını kurtarma arayışından vazgeçmedi. Tek sorun, sabit diskin gerçek bir çöp dağını kazmayı gerektirir.

bir röportaj yapmak Business Insider yayınlandı PazarHowell kusursuz bir planı olduğunu söyledi. Bitcoin’ini gerçek bir çöp yığınından kurtarmak için. Yatırımcıları ve Newport Kent Konseyi’ni çöp sahasının kazılmasına yardımcı olmak için kullanacağı 11 milyon dolarlık bir iş planını bir araya getirdi. Onun önerisi kazmalarını gerektirecek Üç yılda 110.000 ton çöp. Planın 6 milyon dolarlık bir versiyonu 18 ay sürecek. A video tarafından barındırılan En İyi Dişli alum Richard Hammond, Bitcoin “savunucusunun”, Howells yerel hükümetten onay alabilirse, iki Avrupa merkezli risk sermayedarı Hanspeter Jaberg ve Karl Wendeborn’dan fon sağladığını bildirildiğini söyledi.

James Howell'in kayıp sabit diskini bulmak için kazmak istediği çöplük.

James Howell’in kayıp sabit diskini bulmak için kazmak istediği çöplük.
Ekran görüntüsü: Google Haritalar

Çöpler, insan toplayıcılar ve diğer tüm çöplerin ortasında o sabit diski tespit etmek için kullanılan bir AI sistemi kullanılarak, çöp sahasının yakınındaki ayrı bir açılır tesiste sıralanacaktı. Çöp yığınında yalnız bir sabit disk bulmak için yapay zeka, kazı, atık yönetimi ve veri çıkarma konularında sekiz uzman bile getirdi.

Plan ayrıca aşağıdakilerden yararlanmayı da içerir: Boston Dynamics robotik köpekler. Eski BT çalışanı gazetecilere, makinelerin güvenlik ve CCTV kameraları olarak kullanılabileceğini ve sabit diski aramak için zemini tarayabileceğini söyledi. Piyasaya sürüldüklerinde, her bir “Spot” robot modeli 74.500 dolara mal oldu. Bu fiyat etiketiyle bile Howells, ikisi için zaten isimleri olduğunu söyledi. Insider, 2008’de ilk kez bitcoin öneren beyaz kağıdın arkasındaki kişi veya grup olan Satoshi Nakamoto’nun adını taşıyan bir Satoshi’yi seçeceğini bildirdi. Diğerinin adı “Hal” olacaktı – hayır, o HAL değil– ancak bir bitcoin işlemi alan ilk kişi Hal Finney.

Yani zaten kripto Kool Aid içmiş gibi görünüyorsa, yalnız değilsiniz. üzerinde kendini anlatıyor LinkedIn kripto ve blockchain teknolojisinde çalışan bir proje yöneticisi olarak. Insider, Howells’in parasını bitcoin alıp sattığını söylediğini bildirdi.

Belediye meclisi, Howells’in durumuyla ilk geldiğinden beri onunla hiçbir şey yapmak istemedi. Howells’in 2014’ten beri Galler şehir hükümetiyle temasa geçtiği ve davanın zarar görebileceğini, ancak dahili diskin hala geçerli olması gerektiğini savunduğu bildirildi. Hatta şehir yönetimine, çöp yığınında kök salmasına izin verirlerse kripto gelirinin %25’ini vereceğine söz vermişti, ancak konsey yığını kazmanın maliyetinin milyonları bulabileceğini söyledi. çevre için çevresel etki. Yerel yönetimden bir sözcü, Insider Howells’in ekolojik riske atıfta bulunarak, onları plana uymaya ikna edecek “hiçbir şey” sunamayacağını veya söyleyemeyeceğini söyledi.

Ve nedenini görmek çok kolay. Yer üstü ve uydu görüntüleri, depolama sahasının toprak ve çimle kaplı olduğunu gösteriyor. ABD Çevre Koruma Ajansı göstermiştir ki depolama alanı ıslahı daha önce yapıldıysa, metan gibi sera gazları salabilir veya tehlikeli maddeleri ortaya çıkarabilir. Yerel yönetim, son dokuz yılda Howells’e günün saatini zar zor vermiş olsa da, eski BT çalışanı, yeni teklifin fikrine meşruiyet kazandıracağını umduğunu söyledi. Konsey hayır derse – tekrar – Howells gazetecilere hükümeti mahkemeye vereceğini söyledi.genel-7