John Travolta filmlerinin temelini oluşturan makaleleri kaleme alan CBS News gazisi Lesley Stahl’ın gazetecisi, senaristi ve kocası Aaron Latham kentsel kovboy ve Mükemmel, öldü. 78 yaşındaydı.

Eşi, Latham’ın Cumartesi günü Pennsylvania’daki Bryn Mawr Hastanesinde Parkinson hastalığıyla yaptığı bir savaştan sonra öldüğünü söyledi. Hollywood Muhabiri. 2020’de COVID-19 teşhisi konulduktan sonra sağlığının düştüğünü de sözlerine ekledi.

1977’de Stahl ile evlenen Teksaslı bir yerli olan Latham, Washington post, Esquire, New York Times ve Yuvarlanan kayadiğer yayınların yanı sıra kariyeri boyunca.

kentsel kovboy (1980) Latham’dan geldi Esquire Mekanik bir boğa binicisi ile Houston bölgesindeki gece kulübü Gilley’s’deki bir kadın arasındaki romantizm etrafında dönen parça. Gerçek hayattaki çift, gişe rekorları kıran Travolta’nın Bud’ı ve Debra Winger’ın Sissy’si oldu.

Latham’ın hikayeleri Yuvarlanan kaya gençler, bekarlar ve sağlık kulüpleri hakkında Mükemmel (1985), Travolta’nın bir muhabir olarak ve Jamie Lee Curtis’in bir egzersiz eğitmeni olarak oynadığı.

Her iki film için de yönetmen James Bridges ile senaryolar üzerinde çalıştı.

Latham ayrıca yönetmen David S. Ward ile birlikte yazdı. Program (1993), James Caan’ın oynadığı kolej futbolu hakkında drama ve 2003 Broadway müzikal versiyonu için kitabın ortak yazarlığını yaptı. kentsel kovboy.

Aaron Latham, 3 Ekim 1943’te Lubbock yakınlarındaki Spur, Teksas’ta doğdu. Babası bir lise futbol koçuydu ve annesi gramer okulunda öğretmenlik yaptı.

Babası ne zaman kazanan bir sezon geçirse, “daha ​​büyük bir yere taşındık” dedi. Teksas Aylık 2000 yılında. “Spur, Munday, De Leon, Abilene’de yaşadım. İlk yılımda sakatlanana kadar futbolcuydum. Bir antrenmanda bir yığının dibine düştüm ve sol böbreğimi aldırmak zorunda kaldım. Yine de saha dışında İngilizceyi her zaman sevmişimdir.”

Amherst’te, 1966’da mezun olmadan önce kolej gazetesinin editörlüğünü yaptı, ardından doktora derecesini aldı. Princeton’da.

Ağustos 1973’te, Latham, Stahl ile temasa geçtiğinde Watergate hakkında rapor veriyordu ve ardından CBS’nin örtbas edilmesini araştırıyordu. Çiftin 1977’deki bir profilinde “’Beni evden aramaya nasıl cüret edersin?’” dediğini hatırladı. İnsanlar dergi. “‘Konuşmak istiyorsan yarın beni ofiste ara,’ diye havladı ve sonra telefonu kapattı.

Ertesi gün buluşmaya karar verdiler, ancak bu arada “bu kişinin neye benzediğini görmek için televizyonu açmaya” karar verdi. Yaptı ve “korktuğunu” söyledi. ‘O çok güzel’ diye düşündüm. Kalbim durdu, ağzım kurudu ve ‘Ben neye bulaştım?’ dedim.”

Latham’ın ilk romanı, Anne için OrkideCIA ve onun Stahl ile olan erken ilişkisi hakkında bir roman à clef, 1977’de yayınlandı. O yılın Şubat ayında evlendiler.

Diğer kitapları dahil Çılgın Pazarlar: Hollywood’da F. Scott Fitzgerald; Donmuş Leopar: Karanlık Kalbimi Afrika’da Avlamak; Gussie ve Clyde’ın Ballad’ı: Gerçek Bir Aşkın Gerçek Hikayesi; Batının Kodu; ve Tiffany Silahlı Kovboy.

Stahl, film hakları için yapılan ihalenin ortasında kentsel kovboyLatham kontratına senaryoyu da kendisinin üstlendiğini yazmıştı.

Eylül 2018’de bir röportajda Beyin ve YaşamLatham’ın Parkinson teşhisini, yavaş bir yürüyüş gibi kafa karıştırıcı semptomların çiftin tıbbi yardım almasına yol açmasından sonra aldığını söyledi.(Stahl söyledi. THR yaklaşık 15 yıldır hastalığı vardı.)

Dejeneratif bozuklukla zorlu bir savaşla karşı karşıya kalmasına rağmen, oyun yönetmenliği gibi yeni yaratıcı çabalar yazmaya ve bunlarla uğraşmaya devam etti.

Parkinson hastaları için tasarlanmış bir boks programı olan Rock Steady ile rahatlama ve yeni bir fiziksel zorluk buldu (Stahl bunun için bir bölüm yaptı 60 dakika).

Latham, derin beyin stimülasyonu adı verilen ve titremeleri ve sertliği azaltmaya yardımcı olan bir cerrahi prosedürle başarı elde etmesine rağmen, COVID-19 teşhisi konduktan sonra durumu kötüleşti.

“Aldık [COVID] en başta birlikte,” dedi 80 yaşındaki Stahl THR geçen hafta. “Hastalığının seyrini gerçekten bozdu. Parkinson, giderek dejenere olan bir hastalıktır ve çok yavaş, artan, düşüş eğiliminde ilerliyordu ama fena değildi. Ancak COVID olduğunda, uçurumun kenarından aşağı indi.”

Hayatta kalanlar arasında kızları Taylor; damadı Andrew; ve torunları Jordan ve Chloe.

Stahl’ın anlattığına göre çift, ebeveyn ve büyükanne ve büyükbaba olarak rollerinin tadını çıkardı. Kılavuz direkler: “Metodist olarak yetiştirilen Aaron, her zaman evrenin bir planı olduğunu, daha yüksek bir düzen olduğunu söyler. Torunlar gelir ve sizi gitmeyi hayal bile etmediğiniz bir yöne gönderirler. Yeni bir amaç, yeni bir çağrı keşfediyorsunuz.”sinema-2