Nacon ve Daedal Eğlence ekibe yeni Yüzüklerin Efendisi oyununu geliştirmek için daha fazla zaman vermek için başka bir Gollum gecikmesi duyurdu. Daedalic, başlangıçta Gollum’u 2022 yazında, gizli oyunun çıkışını Eylül’e ertelemeden önce yayınlamayı planlamıştı. Yeni gecikme duyurusunda Daedalic, Gollum’u beklenenden “birkaç ay” sonra yayınlamayı planladığını söyledi. Kesin bir çıkış tarihi yok, ancak bu noktada Stinker’ın macerasını 2023’e kadar göremeyeceğimizi tahmin etmek güvenli görünüyor.

Ekip bir basın açıklamasında, “Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca ekip, nefes kesici bir dünyada geçen, sihir ve harikalarla dolu olağanüstü bir hikaye hakkındaki vizyonumuzu paylaşmak için çok çalışıyor” dedi. “Topluluğumuzun beklentilerini karşılamaya ve Gollum’un anlatılmamış hikayesini JRR Tolkien’in vizyonunu onurlandıracak şekilde ortaya çıkarmaya adadık. Daedalic ve NACON tutkulu toplulukları için minnettarlar ve bu eşsiz macerayı yakında onlarla paylaşmaktan mutluluk duyacaklar.”

Başlatıldığında, Gollum hikayesini anlatıyor – sürpriz! – Gollum’un Mordor’da hapsedilmesi ve işkence görmesi ile Moria madenlerinde kardeşliğin izini sürmesi arasındaki sürede. Daedalic daha önce anlatı ekibinin Gollum’un hikayesini Tolkien’in destanına yakından dayandırdığını söylemişti, bu da biraz yaratıcı lisansla da olsa bir ekte kısaca değinilen anları ve yerleri hayata geçirmek anlamına geliyordu.

Gollum’un Mirkwood’daki yolculuğu sadece birkaç cümleden daha fazlasıdır ve Thranduil – Legolas’ın babası – ve büyücü Gandalf gibi önemli karakterlerle tanışacak olsa da, Daedalic ayrıca Gollum’un geçici arkadaşları ve ortakları olarak hareket eden yeni karakterler yaratıyor. Gollum’un kendi amaçları uğruna ortadan kaybolması ya da Gollum’un onları öldürüp yemesi başka bir konudur, ancak Gollum’un seçim sisteminin “yeni elf arkadaşınızı öldür ya da ona iyi davran” şeklinde genişlemeyeceğini kesinlikle umarız.

2023’te piyasaya sürülürse, yıl Orta Dünya hayranları için iyi bir yıl olacak şekilde şekilleniyor. Tolkien Valheim adını verdiğimiz Moria’ya Dönüş de 2023’ün başlarında başlayacak.oyun-2