24 Temmuz 2022'de California, Mariposa yakınlarındaki Oak Fire'dan sonra bir orman için için için yanan bir orman.

Bir orman için için yanan sonrasında 24 Temmuz 2022’de Mariposa, California yakınlarındaki Oak Fire.
Fotoğraf: DAVID MCNEW / AFP (Getty Resimleri)

California, Mariposa County’de yeni bir orman yangını patladıa Cuma gününde ve hızla yayıldı haftasonu. Şimdi Oak Fire olarak adlandırılan şeyin neden olduğu hasar, gücü kapat yaklaşık 2.000 ev ve işyeri için.

alevler var yüzlerce olgun dev sekoya ağacının güvenliğine ilişkin endişeleri yeniden canlandırdı. Mariposa Korusu Yosemite Ulusal Parkı’nda. Bu ayın başlarında, Washburn Ateşi tehlikeli bir şekilde koruya yaklaştı. büyük ve eski ağaçlarI dahil ederek 3.000 yaşındaki Boz Dev.

İtfaiye ekipleri konuşlandırdı yağmurlama sistemi onları korumak için yaşlı ağaçların dibine kurulmuştu. İki hafta ve binlerce itfaiyeci konuşlandırıldıktan sonra Washburn Fire% 80’den fazla kontrol altına alındı, Bugün Amerika bildirildi. Bu sefer 400’den fazla itfaiyeci hızlı bir şekilde mücadele ediyor.buldozerler ve helikopterlerin yanında büyüyen alevler. APazartesi günü sabah, meşe ateşi dır-dir 10% içerdiği, Cal Fire’a göre.

bu alevler, özellikle yüksek sıcaklıkların yanı sıra düşük nem ile körüklendi ve şimdiden 16’dan fazla yanmış,000 dönüm. Bu, kırsal topluluklardaki binlerce sakini tahliye etmeye zorladı., CNN bildirdi. Kaliforniya valisi bir açıklama yaptı olağanüstü hal ilçede, ve çok sayıda ev yangında kullanılamaz hale geldi. Oak Fire, bu yıl Kaliforniya eyaletinin en büyük yangınlarından biri haline geliyor. CBS Haberleri.

Kombinasyon aşırı ısı ve görünüşte asla-biten kuraklık sahip olmak bu yıl ABD genelinde yoğun yangınları körüklemeye yardımcı oldu. Bu koşullar sayesinde, 2022 orman yangını sezonu birkaç rekor kıran alev gördü. New Mexico geçenlerde gördü tarihinin en büyük yangınıve Haziran ayında Alaska yetkilileri bunu doğruladı. bir milyon dönümden fazla eyalette birden fazla yangın çıktı.genel-7